
Konkursu ReMY – Remote Mars Yard.
Co zrobić, żeby zasiąść za sterami łazika i wybrać się w podróż po powierzchni czerwonej planety?
W jaki sposób przygotowuje się misje zrobotyzowanych łazików marsjańskich?
Na te i inne pytania poznali odpowiedź uczniowie wchodzący w skład grupy exploracyjnej pod nazwą „Filo-Astronauci” biorący udział w konkursie organizowanym przez ESERO-Polska oraz ABM Space. Udział konkursie Remote Mars Yard dał szansę naszej grupie Filo-Astronautom wcielić się w rolę ekspertów agencji kosmicznej, którzy zdalnie sterują łazikami takimi jak Curiosity czy ExoMars i poznać ich pracę od podszewki.
Skład drużyny tworzyli uczniowie klas matematyczno-fizycznych: Robert Leczycki kl. 3c, Sebastian Lewalski kl. 3c, Wojtek Kruszyński kl. 2d, Paweł Wałdowski kl. 1d i Tomasz Dziak kl. 1d.
Projekt ReMY – Remote Mars Yard, współorganizowany przez biuro ESERO Europejskiej Agencji Kosmicznej i firmę ABM Space, oferuje młodym ludziom szansę na wykazanie się swoją pomysłowością a także na pogłębienie wiedzy o podboju kosmosu w różnych dziedzinach, począwszy od astronautyki i astrobiologii, przez geologię i inżynierię kosmiczną, po podróże międzyplanetarne.
Zadaniem uczestników było stworzenie zespołu badaczy i inżynierów, którzy wzięli udział w symulowanym lądowaniu na Marsie. Zbadali tam jeden z marsjańskich kraterów, przez Internet sterując specjalnie do tego celu zbudowanym łazikiem marsjańskim. Zespoły z różnych stron Polski, wraz ze swoimi opiekunami, konkurowały ze sobą na przestrzeni paru miesięcy o miano najlepszych badaczy czerwonej planety.
Aby symulacja była jak najbardziej zbliżona do rzeczywistości, konkursowe łaziki oraz makieta marsjańskiego krateru zostały zbudowane specjalnie na potrzeby rywalizacji przez specjalistów z ABM Space. Są to eksperci wielokrotnie nagradzani w międzynarodowych konkursach University Rover Challenge i uczestniczący w projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do obsługi łazików wystarczy dowolny komputer z przeglądarką i średniej szybkości łączem internetowym.
Naszej drużynie udało się uzyskać nagrodę specjalną, która upoważnia okaziciela do możliwości skorzystania z praktyk lub stażu w ABM Space Sp. z o.o. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż ważność dokumentu to aż 10 lat.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych.
Patrz album