Konkurs Fizyczny LWIĄTKO zakończony.
Konkurs Lwiątko wzorowany jest na popularnym matematycznym Kangurze.
Podobnie jak tam, w każdym z 30 zadań należy wybrać jedną z pięciu podsuniętych odpowiedzi.
Jest na to 75 minut, zatem tempo pracy nieuchronnie prowadzi do przegrzania mózgowego procesora. Ale na tym między innymi ta zabawa polega. Maksymalna liczba punktów wynosi 150.
Konkurs został przeprowadzony 28 marca 2011r. i rozegrany na pięciu poziomach:
• Klasy 1-2 gimnazjum
• Klasy 3 gimnazjum
• Klasy I liceum i technikum
• Klasy II liceum i technikum
• Klasy III liceum, klasy III i IV technikum
Na pomysł, aby według zasad sprawdzonych w Kangurze zorganizować konkurs z fizyki, wpadli w 2001 roku nauczyciele "uniwersyteckiego" liceum we Lwowie, nawiasem mówiąc, zajmujący się także organizacją Kangura na terenie Ukrainy. Nazwa LWIĄTKO, po ukraińsku LEVENJA, właśnie od Lwowa pochodzi. Pomysł podchwyciło także I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Warszawie, któremu ukraińscy organizatorzy zaproponowali rozszerzenie konkursu na Polskę.
Taon, kaon...

Organizatorzy konkursu ustanowili honorowe tytuły dla zwycięzców. Nazwy te zostały zapożyczone od nazw cząstek elementarnych.
-
„hiperon Ω”- dla osób, które otrzymały co najmniej 125 punktów,
-
„kaon”- dla osób, które otrzymały co najmniej 100 i mniej niż 125 punktów,
-
„taon”- dla osób, które otrzymały co najmniej 75 i mniej niż 100 punktów.
Do konkursu na etapie szkoły średniej przystąpiło sześciu naszych uczniów: trzech z klasy trzeciej, dwóch z klasy drugiej i jedna uczennica z klasy pierwszej. Przez 75 minut bardzo ciężko pracowali nad 30 niebanalnymi zadaniami. Poprawne odpowiedzi do zadań uczniowie mogli sprawdzić na stronach organizatora już 01.04.2011r. i nie był to żart primaaprilisowy. Z powody wcześniejszego zakończenia szkoły przez klasy maturalne znamy już wyniki uczniów tych klas. Najbliżej zdobycia tytułu z trójki maturzystów był Michał Ślaźyński 67,5 pkt. Na wyniki pozostałych uczniów czekamy do końca kwietnia.
Wszystkim Uczniom bardzo dziękuję za odwagę i wzięcie udziału w konkursie fizycznym. Życzę maturzystom powodzenia na egzaminie a na pozostałych uczestników jak i na nowych uczniów liczę w przyszłym roku.
Nauczyciel prowadzący - Monika Puc