• Aktualności

      • Jubileuszowe spotkania z absolwentami...

      •     18 kwietnia gościliśmy absolwentki naszej szkoły, a obecnie wykładowczynie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – dr Dominikę Jakubowską oraz dr inż. Martę Czarnowską – Kujawską.

            Po powitaniu gości przez dyrektora pana Wiesława Łupinę, rozpoczęła się bogata prezentacja wspomnień i zdjęć, które panie przywiozły ze sobą, a które stały się ciekawą lekcją historii dla młodego pokolenia Filomatów. Nie zabrakło porównań dawnej szkoły z jej dzisiejszymi możliwościami funkcjonowania, a także porad, które absolwentki skierowały do naszych uczniów.

            Drugim etapem spotkania były warsztaty naukowe, które panie przygotowały zgodnie z tematyką swoich zainteresowań naukowych Pani dr inż. Marta Czarnowska – Kujawska przeprowadziła zajęcia z zakresu analizy sensorycznej – nauki, która polega na ocenie organoleptycznej cech żywności za pomocą zmysłów (smaku, węchu, wzroku, słuchu i dotyku). Uczniowie uczyli się, w jaki sposób sprawdzić czy nasze zmysły działają poprawnie i jakie zastosowanie mają oceny sensoryczne w zakładach wytwarzających produkty spożywcze. Na koniec zajęć uczniowie wykonali test rozpoznawania zapachów.

            Pani dr Dominika Jakubowska poprowadziła zajęcia w ramach "Akademii Młodego Ekonomisty." Dokładniejszy opis zajęć ekonomicznych ukazany został w kolejnym, odrębnym  poście.

       Patrz album

      • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego „Alchemik”

      •        Z przyjemnością informujemy, że 8 uczniów naszego liceum otrzymało dyplom wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie „Alchemik”. Wzięło w nim udział 16 uczniów klas biologiczno-chemicznych. W kategorii Żak najwyższy wynik w naszej szkole, uzyskał Szymon Wrzesiński (3b), w kategorii Junior Radosław Kopczyński (1a). Wśród wyróżnionych uczniów w kategorii Żak są również: Karol Sztandarski (3a), Karolina Trendowicz (2a), Sara Kamińska (4pb), Karolina Żbikowska (3b), natomiast w kategorii Junior: Agata Pniewska (1a), Karolina Grochocka (1b).

       Wszystkim uczestnikom gratulujemy oraz życzymy kolejnych sukcesów!

      • Spotkanie z absolwentem

      •        19 kwietnia br. w auli I LO odbyło się kolejne już spotkanie z cyklu wizyt znanych absolwentów z okazji Jubileuszu 150 -lecia szkoły. W murach liceum gościliśmy Dziekana Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum  UMK prof. dr hab. Stefana Kruszewskiego. Profesorowi towarzyszyli  wykładowcy  Wydziału Farmaceutycznego –dr Magdalena Wujak i dr Michał Falkowski.

              Gości przywitał Dyrektor Wiesław Łupina, który zaznaczył, że spotkania ze słynnymi absolwentami wpisują się w wyjątkowy jubileusz szkoły. Następnie Dziekan  Stefan Kruszewski podzielił się z młodzieżą swoimi wspomnieniami z czasów licealnych. Opowiadał o nauczycielach, kolegach i koleżankach. Zwracał uwagę na znaczenie szkoły w regionie, na jej misję rozbudzania pasji i entuzjazmu w młodych ludziach. Profesor opowiedział o swoich losach, o tworzeniu wydziału i pracy badawczej. Zachęcił uczniów do studiowania analityki medycznej, farmacji i kosmetologii. Przedstawił też młodych naukowców. Dr Michał Falkowski zaprezentował swoją ścieżkę kariery , natomiast dr Magdalena Wujak   wygłosiła wykład akademicki dotyczący badań klinicznych i wprowadzania leków na rynek.  Warto wspomnieć, że uczniowie klas biologiczno- chemicznych naszej szkoły  cyklicznie jeżdżą na takie wykłady i warsztaty do Collegium Medicum UMK.

              Dziękując za spotkanie Dyrektor Wiesław Łupina, powołując się na słowa słynnego absolwenta prof. Tadeusza Kaczorka, podkreślił, że sukces zależy od zdolności i pracowitości. Zachęcał uczniów do nauki w celu realizacji celów, wskazując na autorytety znanych Filomatów.

       Patrz album

      • XV Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej

      •     17 kwietnia w BDK odbył się XV Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Po przesłuchaniu prezentacji konkursowych jury w składzie: p. Bernadetta Leśniak, p. Zdzisław Kędzia i p. Maciej Zajda postanowiło przyznać następujące nagrody naszym wokalistkom:

       Wyróżnienia: Julia Maciejewska i Oliwia Pietrzak

       II miejsce – Vlada Shubina

       III miejsce – Julia Osińska

       Patronat nad konkursem objął Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz.

       Patrz album

      • Targi Edukacji i Pracy

      •       13 kwietnia br. uczniowie klas IV i III  I LO wzięli udział w Targach Edukacji i Pracy, które odbyły się  w hali sportowej CKZiU w Brodnicy. Zaprezentowały się na nich uczelnie wyższe, szkoły policealne, jednostki szkoleniowe, służby mundurowe i brodnickie firmy. Młodzież zapoznała  się z ofertą, rozmawiała na temat zasad rekrutacji i przebiegu nauki. Dostępne były materiały promocyjne, ulotki, gadżety, które miały ułatwić  wybór  młodym  ludziom i zachęcić do dalszej  edukacji.

       Zdjęcia: Zbliżenia – TVP3 Bydgoszcz

      • "Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej"

      •        W dniu 3 kwietnia 2023 r. w Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim odbył się II etap Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”. Turniej jest organizowany pod patronatem honorowym Marszałka Senatu RP z okazji 100. Rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP.  Do etapu okręgowego przystąpili uczniowie – zwycięzcy etapu szkolnego ze szkół ponadpodstawowych znajdujących się w okręgu wyborczym nr 12, którego reprezentantem jest Senator RP Pan Ryszard Bober. Przedstawicielki I LO , wraz z pozostałymi 12 uczestnikami rozwiązywały test złożony z 40 pytań zamkniętych.  Jury konkursu doceniając wysoki poziom wiedzy uczestników postanowiło przyznać trzy wyróżnienia , w tym reprezentantce I LO, Natalii Andrzejewskiej z klasy 3e.

       Patrz album

      • UCZNIOWIE I LO W WARSZAWIE – ŻYWA LEKCJA HISTORII

      •       30 marca 2023 roku uczniowie z klas trzecich oraz klas z rozszerzonym programem nauczania historii, zainteresowani nie tylko  historią ,ale także nowoczesnymi metodami przedstawiania zabytków przeszłości oraz efektami specjalnymi, wraz z opiekunami, wyruszyli do Warszawy. W muzeum PRL, uczniowie poczuli klimat przedszkolnej oraz kinowej sali , do  tzw. „malucha” próbowali spakować rodzinę na wakacje, zajrzeli do mieszkania młodego małżeństwa z początku lat 70-tych oraz biura administracji państwowej ustroju komunistycznego. Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyła się wizyta w barze mlecznym, gdzie zachwycił smak oranżady i wody sodowej nalewanej do „ musztardówki” .  Uczestnicy wycieczki zachwycili się przejazdem przez Warszawę, poznali Powązki, zobaczyli Grób Nieznanego Żołnierza, jednak nie zabrakło czasu na skorzystanie z nowoczesnych technologii. Wiele emocji towarzyszyło seansowi kinowemu z efektami 4dx.

       Patrz album

      • Lekcja chemii, historii i języka polskiego na wycieczce

      •             23 marca uczniowie klasy 1a i 2a wraz z wychowawczyniami p. Elżbietą Brzezicką-Pruchińską i p. Mileną Pieróg wybrali się na wycieczkę do Gdańska. Młodzież wysłuchała  wykładu: „Mięczaki i twardziele wśród kwasów i zasad”. Następnie obserwowali doświadczenia chemiczne. Uczniowie zapoznali się również z ofertą edukacyjną Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej oraz otrzymali pamiątkowe gadżety. Kolejnym punktem wyprawy było Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Odbył się też spacer wzdłuż Motławy na starówkę. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Teatrze Muzycznym w Gdyni na musicalu „Chłopi”.

       Patrz album

      • Warsztaty z prawa karnego

      •       Pan Marcin Perliński sędzia Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim podczas swojej wizyty w naszej szkole w dniu 22.03.2023 r. spotkał się także z uczniami klas młodszych i przeprowadził warsztaty z zakresu prawa karnego. Podjął dyskusję nad sensem funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Opowiadał o zawodach prawniczych oraz najciekawszych sprawach prowadzonych przez siebie. Podsumowaniem wizyty było przeprowadzenie zainscenizowanej rozprawy karnej podczas której młodzież mogła zrozumieć istotę zawodu sędziego, prokuratora i adwokata.

       Patrz album

      • Kolejne jubileuszowe spotkanie z absolwentem …

      •         W cyklu wizyt znanych i wybitnych absolwentów naszego liceum, organizowanym z okazji Jubileuszu 150-lecia istnienia szkoły – 22.03.2023 r. odbyło się spotkanie z sędzią panem Marcinem Perlińskim. Swojego byłego wychowanka i ucznia powitał w auli szkolnej dyrektor pan Wiesław Łupina.

              Pan Marcin  Perliński ukończył liceum w 1994 roku, studiował prawo na UMK w Toruniu, pełnił funkcję prokuratora, a obecnie jest sędzią Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim. Spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie klas maturalnych, okazało się sentymentalną podróżą do początku lat 90-tych. Nasz gość opowiadał o nauczycielach, koleżankach i kolegach oraz o swoim wychowawcy. Podzielił się również doświadczeniami z okresu studiów i przedstawił swoją drogę zawodową.

             Dziękując panu sędziemu za spotkanie pan dyrektor Wiesław Łupina podkreślił, że w każdym pokoleniu młodość ma podobne cechy, oczekiwania i cele.

       Patrz album

      • Dzień Wiosny w I LO

      •          21 marca społeczność I LO obchodziła Pierwszy Dzień Wiosny. Rozegrano Mistrzostwa Szkoły w siatkówkę. Rywalizacja wyłoniła następujących zwycięzców :

       I miejsce- klasa II b

       II miejsce- klasa IId

       III miejsce- klasa IIIa

               Chętni uczniowie zmierzyli się także w grach komputerowych i szachach. W auli odbyły się animacje taneczne oraz zajęcia sprawnościowe. Dużo emocji wzbudził Konkurs na Panią Wiosnę , który wygrał reprezentant klasy IVe- Adam Etmański. Było można zagrać w gry planszowe oraz wykazać się kreatywnością w popularnych teleturniejach. Szkoła tego dnia mieniła się różnymi kolorami strojów, które przybrały poszczególne klasy.

       Patrz album

      • Zielone święto w I LO

      •       17 marca br. nauczyciele języka angielskiego zorganizowali w naszej szkole obchody Dnia św. Patryka. Zielone święto miało przybliżyć  tradycje charakterystyczne dla krajów angielskiego obszaru językowego. Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zabawach i konkursach, w których mogli wykazać się znajomością języka angielskiego. Poza tym prezentowali swoje plastyczne zdolności i obejrzeli film o tym, z czym wiąże się święto w Wielkiej Brytanii. Wygrały ex aequo klasy: Ia i Ib, które otrzymały słodkie upominki i voucher na dzień wolny od pytania.  Wicedyrektor Anna Rumińska pogratulowała uczestnikom  i uroczyście wręczyła  nagrody. Dzień św. Patryka był okazją do połączenia nauki z zabawą i rywalizacją zespołów klasowych.

       Patrz album

      • Kangur Matematyczny w I LO

      •         16 marca w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny   ,, Kangur ‘’. Młodzież w ciągu 75 minut rozwiązywała 30 zadań o zróżnicowanym stopniu trudności . Do konkursu przystąpiło 47 uczniów  w dwóch kategoriach wiekowych- Junior i Student.  Za udział w matematycznej przygodzie każdy uczestnik otrzymał przestrzenną układankę .

       Patrz album

      • Filomaci zgłębiają tajniki prawa

      •      We wtorek, 14 marca , uczniowie klas 1 c i 1 e oraz uczniowie klas 3d i 3e spotkali się z radcą prawnym Karolem Pniewskim. Filomaci rozszerzający wiedzę o społeczeństwie w tym roku szkolnym szczególnie aktywnie zajmują się zagadnieniami związanymi z prawem. W pierwszej części spotkania wysłuchali prelekcji radcy prawnego dotyczącej definicji prawa oraz jego źródeł. Był również czas na zadawanie pytań ,ta możliwość wywołała gorącą dyskusję ciekawych swoich praw i obowiązków uczniów.

             Druga część spotkania miała formę warsztatów, podczas której - po zapoznaniu z wybranymi przepisami prawa karnego - uczniowie przeprowadzili symulację rozprawy sądowej.  Wcielili się w  różne role od sędziego do świadka.  W scenariusz rozprawy przygotowany przez Pana Karola Pniewskiego uczniowie bardzo się wczuli, a jednocześnie doświadczyli realiów rozprawy sądowej w procesie cywilnym , dotyczącej nieustającego nękania zarówno wiadomościami SMS,  jak i nachodzeniem w miejscu pracy oraz zamieszkania. Największe wrażenie na młodzieży zrobiła kwestia umiejętności zachowania się w roli oskarżyciela posiłkowego, oskarżonego lub świadka.

       Patrz album

      • Targi edukacyjne

      •      14 marca rozpoczęliśmy wiosenną promocję naszej szkoły i jej oferty edukacyjnej na kolejny rok szkolny. Pierwsze spotkanie z absolwentami klas ósmych odbyliśmy na targach edukacyjnych, zorganizowanych przez Szkołę Podstawową w Gortatowie z siedzibą w Szczuce. Naszym podstawowym celem było zarówno zaprezentowanie I LO jako szkoły dobrego wyboru, ale też spotkanie z młodszymi koleżankami i kolegami i rozmowa na temat dalszego wyboru ich drogi edukacyjnej. Spotkanie w Szczuce było dla nas cennym doświadczeniem i mamy nadzieję, że było także pomocne dla wszystkich uczniów, na których czekamy w murach naszej szkoły już we wrześniu.

       Patrz album

      • Kolejna Próbna Matura w I LO

      •       Już trzeci raz, w tym roku szkolnym, maturzyści  I LO zmierzyli się z arkuszami egzaminacyjnymi. W dniach od 07 do 10 marca uczniowie klas czwartych rozwiązywali zadania z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Wiązało się to też z przypomnieniem procedur i zweryfikowaniem stopnia opanowania materiału przed egzaminem dojrzałości.

       Patrz album

      • Mistrz powiatu w szachach

      •          W rozegranym dnia 7.03 br. XII turnieju o Puchar Starosty Brodnickiego szkół ponadpodstawowych w szachach, uczeń klasy 4c – Wiktor Murawski zajął I miejsce. W zawodach uczestniczyło 29 szachistów i szachistek uczących się w szkołach powiatu brodnickiego. Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund po 10 minut dla zawodnika. Wiktor zdeklasował rywali i wygrał wszystkie swoje partie rozgrywane w zawodach. Dyplomy i puchary dla zwycięzców wręczyła Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu starostwa brodnickiego pani Justyna Prajs.

      • Nasz licealista powalczy o indeks!

      •       Karol Sztandarski, uczeń klasy 3a, zakwalifikował się do II etapu XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego: „Wygraj indeks” organizowanego przez Wydział Chemii Politechniki Gdańskiej. Do zmagań finałowych, które odbędą się 25 marca 2023 r., przystąpi 132 uczniów szkół średnich z całego kraju. Nagrodą w konkursie jest indeks na dowolny kierunek na Wydziale Chemii Politechniki Gdańskiej. Licealista przygotowuje się pod opieką p. Mileny Pieróg.

       Gratulujemy Karolowi i życzymy sukcesu w finale!

      • Moc Muzyki - W hołdzie dla walczącej Ukrainy

      •      Po czterech latach przerwy, w jubileuszowym roku 150 – lecia istnienia I LO w Brodnicy, odbył się w naszej szkole ósmy koncert z cyklu Moc Muzyki. Tym razem koncert został poświęcony wsparciu pogrążonej w wojnie Ukrainie. Celem artystów było oddanie hołdu walczącemu narodowi i pokrzepienie naszych przyjaciół, którzy zamieszkują w Brodnicy i jej okolicach. W repertuarze znalazły się piosenki polskie i ukraińskie, śpiewane przez uczniów pochodzących z obu krajów oraz przez absolwentów szkoły. Prezentowane utwory dotykały tematu wojny, nadziei, tęsknoty oraz kultury ludowej Ukrainy.

             Moc Muzyki to koncerty, które stanowią ważne wydarzenia w kalendarzu I LO i Szkolnej Grupy Teatralnej. Ich ideą jest muzyczne spotkanie uczniów, absolwentów, nauczycieli oraz zaproszonych gości – zawodowych artystów. Każdy z koncertów ma nadany temat przewodni i pozwala na zgłębienie wiedzy muzycznej, wymianę doświadczeń oraz integrację społeczności szkolnej wielu roczników. Koncerty tego cyklu to możliwość prezentacji talentów naszych uczniów, ale też wiele spełnionych marzeń, dzięki duetom śpiewanym przez nich z ulubionymi artystami i idolami.

            Tegoroczny koncert Moc Muzyki w hołdzie dla walczącej Ukrainy zgromadził olbrzymią publiczność, będąc wydarzeniem bardzo wyczekiwanym przez naszych wschodnich sąsiadów. Dyrektor szkoły – Wiesław Łupina, podkreślając charakter tego wyjątkowego koncertu, powitał licznie zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się: Jarosław Radacz – burmistrz Brodnicy, Stanisław Kosakowski – wicestarosta brodnicki, radni miejscy i powiatowi oraz Katarzyna Miętkiewicz – dyrektor Brodnickiego Domu Kultury. Koncert poprowadzili: Wojciech Zembrzycki – opiekun Szkolnej Grupy Teatralnej oraz Natalia Andrzejewska – uczennica klasy trzeciej. Po koncercie młodzi artyści odebrali wiele słów wdzięczności i wzruszeń, co dało im przekonanie, że dotknięcie tak trudnego tematu poprzez muzykę było najlepszym rodzajem protestu przeciwko wojnie.

       Patrz album

        

  • Kontakty

   • I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
   • sekretariat@1lobrodnica.pl
   • 0-56 4982016
   • I Liceum Ogólnokształcące, 87-300 Brodnica, ul. Lidzbarska 14

    87-300 Brodnica
    Poland
   • pon. - pt. w godz. 7.15 - 15.15

    ePUAP: 1LOBrodnica/skrytka
  • Logowanie

 • Biuletyn informacji publicznej