• Aktualności

      • Niemiecki nie taki straszny!

      •       W dniu 13.05.2022 r. odbył się w naszej szkole finałowy etap  II POWIATOWEJ MAŁEJ OLIMPIADY JĘZYKA NIEMIECKIEGO.

             W pierwszym etapie konkursu, który miał miejsce w kwietniu br. wzięło udział 36 uczestników z prawie wszystkich szkół ponadpodstawowych naszego powiatu. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 13 uczestników brodnickich szkół (uczniowie I LO, III LO i CKZiU).  W eliminacjach na szczeblu szkolnym uczestnicy zmagali się z zadaniami zarówno leksykalnymi, jak i gramatycznymi. Natomiast podczas finału uczniowie ustnie prezentowali wybrany wcześniej przez siebie temat. Wypowiedzi wszystkich uczestników były na bardzo wysokim poziomie, charakteryzowały się bogatym słownictwem oraz wyszukanymi strukturami gramatycznymi. Komisja konkursowa miała nie lada problem, aby wyłonić zwycięzców.

       I miejsce zajęła Agata Murawska z ILO

       II miejsce zajął Michał Szwaracki z CKZiU

       III miejsce zajęła Oliwia Pyszora z I LO

       Wyróżnienie otrzymali: Karol Sztandarski z I LO i Kamil Dobies z III LO

             Fundatorem nagród jest Starostwo Powiatowe w Brodnicy.

             Jesteśmy zbudowani, że język niemiecki, który jest drugim językiem i nie należy do łatwych, jest pasją wielu młodych osób. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za uczestnictwo w Olimpiadzie i życzymy dalszych sukcesów.

       Patrz album

      • Mamy to !!! Czworo naszych uczniów w finale ogólnopolskiego konkursu

      • Uczniowie I LO dotarli do finału Ogólnopolskiego Konkursu Przyrodniczego „ Międzygwiezdny pył” . Filomaci reprezentujący klasy z rozszerzonym programem nauczania fizyki, wykazali się wiedzą z zakresu przyrody z elementami astronomii i kosmologii. Wśród najlepszych w Polsce znaleźli się: Igor Gęsicki 3c, Julia Brzezińska 2c, Julia Osińska 1b i Martyna Gołkowska 1b.

       Trzymamy kciuki za jak najwyższe wyniki w ostatnim etapie!

      • Nasi licealiści popularyzatorami nauki

      •       Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło Ignacego Łukasiewicza patronem 2022r. I LO przybliżyło uczniom działalność naukowca organizując konkurs w dwóch kategoriach na plakat i prezentację. Młodzież wykonała prace powiązane z wynalezieniem lampy naftowej przez polskiego przedsiębiorcę. Nauczyciele fizyki i chemii przyznali nagrody, mieli trudne zadanie, bo Filomaci wykazali ogromne zainteresowanie inicjatywą swoich nauczycieli.

       Kategoria prezentacja:

       I – Łukasz Węglerski 3pb

       II – Antoni Paterewicz 1b

       III – Maja Michałkiewicz 1b

       Wyróżnienie – Aleksandra Melerska

       Kategoria Plakat

       I – Daria Chudecka – 3ga

       II – Sara Kamińska – 3b

       III – Wiktoria Janasz – 1d

       GRATULUJEMY!!!!

       Patrz album

      • Matura w I LO

      •       Uczniom liceum maj kojarzy się z najważniejszym dla nich egzaminem – egzaminem dojrzałości. W tym roku przystąpił do niego ostatni rocznik, który ukończył gimnazjum. Sesja egzaminacyjna trwa od 4 do 20 maja i tradycyjnie otwiera ją język polski. Na wyniki  OKE w Gdańsku młodzi ludzie muszą poczekać do 5 lipca. Tego dnia maturzyści z I LO  pożegnają swoją szkołę, spotkają się na uroczystości różyczkowania.

          W związku z inauguracją tego szczególnego egzaminu, życzymy  Filomatom powodzenia. Niech krok w dorosłość zostanie wykonany z rozwagą i spokojem. Liczymy na wysokie noty, które pozwolą na spełnienie maturalnych  i życiowych planów . Połamania piór!

       Patrz album

      • Zakończenie roku dla klas III

      •         29 kwietnia 2022r. mury szkoły opuścił ostatni rocznik kontynuujący naukę po gimnazjum. Uczniowie skończyli szkołę średnią i w maju przystąpią do egzaminu dojrzałości. O godz. 9:00 spotkali się z Dyrekcją Szkoły. Pan Dyrektor Wiesław Łupina pogratulował ukończenia I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy i życzył im powodzenia na egzaminie. Pan Wicedyrektor Lech Witkowski przypomniał o procedurach obowiązujących na maturze. Filomaci otrzymali świadectwa ukończenia szkoły od swoich wychowawców. Uroczyste pożegnanie absolwentów, zgodnie z wyjątkową tradycją I LO - różyczkowaniem, odbędzie się w dniu otrzymania wyników maturalnych. Wtedy, swoich kolegów pożegnają uczniowie młodszych klas, przypną różyczki tym, którzy zdali maturę. Najlepsi z nich zostaną uhonorowani nagrodami i dyplomami. Dzisiaj wszystkim maturzystom życzymy wysokich not na egzaminie dojrzałości!

       Patrz album

      • Projekt ,, Poznaj Polskę''

      •          W ramach projektu ,, Poznaj Polskę'', dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, uczniowie I LO wybrali się na wycieczkę do Gdańska. Pierwszego dnia zwiedzili: Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Poczty Polskiej oraz spacerowali po ogrodach Parku Oliwskiego. Oglądali też organy  w  Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku. Wieczorem, Filomaci  wyruszyli nad morze, były wspólne tańce  na plaży.

                Drugiego dnia poznali historię Stoczni Gdańskiej i Strajku Robotników. Odwiedzili Europejskie Centrum Solidarności, następnie przewodnik opowiadał o Głównym Mieście. Młodzież podziwiała  Fontannę Neptuna, Żuraw i Kościół Mariacki.          

               Wycieczka miała charakter edukacyjny i była ciekawą lekcją historii.

       Patrz album

      • Sukces w Konkursie Wiedzy Geologicznej

      •      Z wielką radością informujemy, że uczeń klasy 1b Oskar Lewandowski zakwalifikował się do półfinału XXIII edycji Konkursu Geologiczno-Środowiskowego "Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro" pod hasłem: Energia drzemiąca w skałach

       Gratulujemy

      • Ruszamy z projektem CoopAxle. Poprzez naukę i zabawę działamy na rynku lokalnym

      •      Miło nam poinformować, że klasa 2d i 2e zakwalifikowały się do krajowego projektu CoopAxle. Maj będzie więc dla naszej młodzieży miesiącem nauki i zabawy z wykorzystaniem gry szkoleniowej Invest Inn. Jest to gra symulacyjna o charakterze negocjacyjnym, w której gracze wcielają się w role urzędników samorządowych oraz potencjalnych inwestorów zainteresowanych rozwinięciem nowego biznesu w ich społeczności lokalnej.

            Nasi uczniowie będą mieli szanse przejść od biernego przyglądania do aktywnej postawy, tym bardziej, że projekt umożliwia zdobycie wiedzy na temat tego w jaki sposób działać. Temu służy m.in. zaproszenie przedstawicieli lokalnej społeczności – z jednej strony podniesie prestiż wykonanej przez młodych ludzi  pracy, z drugiej motywuje jedną i drugą stronę spotkania do dalszych działań i gwarantuje, że pomysły wypracowane w czasie projektu nie pozostaną jedynie w murach I LO.

            Zachęcamy do śledzenia naszych działań  przez cały miesiąc, który  Filomaci z klas drugich poświęcą na warsztaty, gry szkoleniowe oraz debaty. Młodzież będzie miała okazję porozmawiać o swoich refleksjach, wnioskach i zdiagnozowanych problemach z przedstawicielami lokalnej społeczności.

      • Diecezjalny etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

      •       Z inicjatywy Katolickiego  Stowarzyszenia ,, Civitas Christiana’’ we współpracy z Wydziałem Katechetycznym Kurii Biskupiej zorganizowano Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej.

          21 kwietnia w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbył się konkurs, w którym Filomaci zmierzyli się z innymi uczniami naszej diecezji.  I LO reprezentowało troje zwycięzców eliminacji szkolnych:  Wiktoria Stolarska, Sebastian Stogowski i Łukasz Węglerski. Zapoznali się oni z Księgą proroka Jeremiasza oraz Pierwszym i Drugim Listem św. Piotra. Wykazali się dużą wiedzą i zrozumieniem niełatwych treści. Sebastian Stogowski zajął 2 miejsce i w maju weźmie udział w etapie ogólnopolskim w Niepokalanowie.

       Patrz album

      • Warsztaty pisankarskie

      •        Uczniowie I LO w Brodnicy dbają o tradycje i uczą się tradycji. Z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych, licealiści z klasy I c uczestniczyli w warsztatach pisankarskich w Galerii Jajka w Jajkowie. Spotkanie poprowadziła Pani Iwona Wiśniewska – prezes Stowarzyszenia Wioski Tematycznej "Początku Życia", z pomocą historyka – Pani Haliny Borkowskiej. Przy słodkim poczęstunku uczniowie wysłuchali bogatej historii Jajkowa, a następnie podczas spaceru poznali najbardziej symboliczne i ważne zakątki wsi. Sednem spotkania stały się zajęcia praktyczne, podczas których licealiści nauczyli się techniki wykonywania pisanek oraz poznali symbolikę ich barw. Spotkanie w Jajkowie było doskonałą lekcją historii, kultury ludowej, a także symbolicznym wprowadzeniem w obchody pięknych świąt wielkanocnych.

       Patrz album

      • Spotkanie z poezją - Mistrz Pięknego Czytania


      •      Już od kilku lat, w naszej szkolnej bibliotece, staramy się popularyzować kulturę słowa poprzez cykliczny konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”.  W poprzednich edycjach wykorzystywano fragmenty prozy z literatury pięknej.  Tym razem do prezentacji wybrano poezję . Miał na to wpływ aktualny patronat  - Rok Polskiego Romantyzmu. 21 marca obchodzony jest również Światowy Dzień Poezji.

             Poezja to wyjątkowa forma komunikacji twórcy z odbiorcą. Charakterystyczna dla ludzi wrażliwych, o artystycznej duszy. Przekonaliśmy  się, że wśród społeczności filomackiej nie brakuje takich osób,  do konkursu zgłosiło się 24 uczniów.

             Repertuar był bardzo zróżnicowany; od romantycznych wieszczów  po współczesnych mniej znanych bardów. Młodzież rzetelnie przygotowała  się do interpretacji wybranych utworów. Jury miało problem z wyłonieniem zwycięzców, ostatecznie jednak zapadł następujący werdykt:

       1. miejsce przyznano Karolowi Sztandarskiemu z kl. 2 A, który zachwycił organizatorów konkursu deklamacją sonetu A. Mickiewicza „Pielgrzym”.

       2. miejsce zajęła Weronika Przybyłowska z kl. 2 E; prezentowała wiersz  A. Kamieńskiej „Porównanie”.

       3. miejsce przypadło Natalii Andrzejewskiej z kl. 2 E za recytację utworu  Z. Krasińskiego „Czas i wieczność”.

       Wyróżnienie otrzymali: Wiktor Kozłowski z kl. 2 D  (J. Podsiadło „Noc nr 40”) oraz Maciej Jamróz z kl. 3 pB (J. Kornhauser „Poezja”).

              Pan Dyrektor Wiesław Łupina pogratulował laureatom,  wręczył nagrody,  a w słowach skierowanych  do uczestników imprezy podkreślił, jak ważny jest kontakt z wartościową literaturą i jaki wpływ wywiera ona na nasze życie.

       Patrz album

      • Dzień Wiosny w I LO

      •       Święto Wiosny to kolejny, kolorowy i wesoły, dzień w I LO. Uczniowie zaopatrzyli się w stroje w wylosowanej przez siebie barwie. Koło wolontariatu zorganizowało kiermasz ciast. Koło teatralne przedstawiło skecz, który nawiązywał do czasów nauki zdalnej.  W swobodnym nastroju integrował on uczniów i nauczycieli. Były konkursy, zabawy, zajęcia tematyczne. Młodzi ludzie zmagali się z szaradami, grali w szachy i gry planszowe, robili doświadczenia chemiczne, odwiedzili Astrobazę, przygotowali plakaty. Eko-kącik zgromadził pasjonatów ekologii, a sportowcy rywalizowali w konkurencjach wymyślonych przez nauczycieli w-f.

           Zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, młodzież rozwijała umiejętności w lekkiej, wiosennej atmosferze. Pokazała, że potrafi się razem bawić, jest społecznością emanującą życzliwością, energią i pomysłowością.

           Na zakończenie Samorząd Uczniowski zorganizował grilla na szkolnym boisku. Głodni Filomaci mogli spróbować pieczonych kiełbasek, posłuchać muzyki i wymienić się wrażeniami.

       Patrz album

      • Dzień św. Patryka w I LO

      •    Zielone święto w I LO zorganizowali nauczyciele języka angielskiego. Celem było przybliżenie tradycji związanych z obchodami Dnia św. Patryka.

           17 marca w szkole dominował kolor zielony, uczniowie postarali się o odzież w tej barwie. Uczestniczyli w zabawach i konkursach. Zmagania były połączone z koniecznością wykazania się doskonałą znajomością języka angielskiego. Filomaci oglądali też filmy o tym, jak Dzień św. Patryka obchodzony jest w innych krajach. Poznali tradycyjny irlandzki taniec. Tworzyli prace plastyczne ze świątecznymi symbolami. Najlepsza okazała się klasa II c, na kolejnych miejscach znalazły się klasy II a i I b. Pani Wicedyrektor Anna Rumińska wręczyła zwycięskiej drużynie  słodkie nagrody.

           Społeczność, po raz kolejny, udowodniła, że I LO to szkoła, w której tradycja przeplata się z nowoczesnością, nauka z dobrą zabawą w przyjacielskiej atmosferze współpracy i rywalizacji.

       Patrz album

      • Matury próbne w I LO

      •     Priorytetem w naszej szkole jest solidne przygotowanie do matury. Wiąże się to z faktem , że wszyscy uczniowie podchodzą do tego egzaminu. Celebrujemy również wręczanie świadectw maturalnych. Zgodnie z wieloletnią tradycją tylko absolwenci, którzy zdali maturę są wyróżnieni różyczką. Jest to wielkie święto dla całej społeczności Filomatów.

            Po raz kolejny w I LO została przeprowadzona próbna matura. W dniach 9-11 marca br. uczniowie  mieli możliwość sprawdzić swoje kompetencje i przekonać się o stopniu przygotowania do tego ważnego wydarzenia. Oswajali się też z arkuszami maturalnymi, planowali swoją pracę zgodnie z przewidzianym czasem. Ćwiczenie miało na celu, nie tylko zbadanie poziomu opanowania wiedzy, ale także oswojenie stresu i przypomnienie procedur. Maturzyści mają świadomość , że muszą zintensyfikować  naukę, mogą wyciągnąć wnioski i uzupełnić braki. Zbliża się maj, dlatego warto zweryfikować, czy wszystko jest gotowe do matury rocznika 2021/2022

       Patrz album

      • I LO całym sercem dla Ukrainy

      • „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;

       nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

       Jan Paweł II

            Atak Rosji na Ukrainę zachwiał naszym poczuciem bezpieczeństwa. Od 24.02.2022 r. zmieniło się wszystko…

            Szkolne Koło Wolontariatu zainicjowało akcję pod hasłem: „I LO całym sercem dla Ukrainy”. Podobnie jak wolontariusze w całej Polsce, tak i nasza młodzież, z potrzeby serca, zaangażowała się w zbiórkę środków opatrunkowych, leków, środków higienicznych i czystości, koców, śpiworów, karimat, ręczników, pościeli, trwałej żywności i pieniędzy.

           Cała społeczność szkolna, od pierwszego dnia zbiórki, wykazała się olbrzymim zaangażowaniem. Codziennie młodzież i pracownicy szkoły przekazywali artykuły i pieniądze. Pokój pedagoga szkolnego, w przeciągu trzech dni, został zapełniony darami.

           Za to, co udało nam się do tej pory zebrać, bardzo dziękujemy. Pierwszy transport z darami dla Ukrainy wyruszył z naszej szkoły w piątek. Będą kolejne, gdyż akcja „I LO całym sercem dla Ukrainy” trwa. W dalszym ciągu zachęcamy do udziału w akcji.

            Filomaci nie zawodzą, Filomaci działają i pomagają.

       Patrz album