• Aktualności

      • Zakończenie roku szkolnego u Filomatów


      •        24 czerwca 2022 r. w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. O godz. 9:00 wprowadzony został sztandar szkoły, a delegacja uczniów zapaliła znicz pod obeliskiem zamordowanych w czasie wojny nauczycieli. Po odśpiewaniu hymnu głos zabrał Dyrektor I LO p. Wiesław Łupina, który dokonał krótkiego podsumowania mijającego roku. Podziękował wszystkim za pracę i życzył udanego wypoczynku. Pani Wicedyrektor Anna Rumińska zapoznała wszystkich ze szczegółowymi wynikami klasyfikacji. Pierwsze miejsce, ze średnią 4,31 uzyskała klasa III pc, otrzymała ona z rąk Pana Dyrektora puchar przechodni. Kolejne lokaty zajęły klasy I b i III pd. Klasa I b odebrała puchar za najlepszą frekwencję. Najwyższą średnią w szkole- 5,60 uzyskał Karol Sztandarski. Najlepsi Filomaci zostali wyróżnieni nagrodami książkowymi. Doceniono również zdobywców najwyższych miejsc w konkursach przedmiotowych, a także uczniów zaangażowanych w życie szkoły, działalność społeczną i tych, którzy w ciągu całego roku nie opuścili ani jednego dnia.

        

              Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Weronika Wilmowicz podziękowała Dyrekcji i nauczycielom za całoroczną pracę, na ręce Pana Dyrektora złożyła symboliczny bukiet róż. Na zakończenie przedstawiono program artystyczny, który  wprowadził wszystkich w wakacyjny nastrój. Młodzież spotkała się też ze swoimi wychowawcami w klasach. Była to okazja do wspólnych podziękowań i  pożegnań. Życzymy wszystkim słonecznych wakacji i do zobaczenia na inauguracji nowego roku szkolnego – 2022/2023. Będzie on wyjątkowy, bo I Liceum Ogólnokształcącym obchodzi  jubileusz 150 lat istnienia.

       Patrz album

      • Sukces Filomatów w Ogólnopolskim Konkursie!

      •       Mamy bardzo dobre wiadomości i jesteśmy niezwykle dumni z naszych laureatów. Julia Brzezińska, uczennica klasy II, zajęła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Przyrodniczym „Międzygwiezdny pył”. Kolejne miejsca są również w rękach Filomatów, ponieważ  III lokatę uzyskała Julia Osińska z klasy I, a  IV Igor Gęsicki z klasy III .  Martyna Gołkowska z klasy I uzyskała  tytuł finalisty. Wszyscy uczniowie realizują fizykę w zakresie rozszerzonym. Opiekunem uczniów była Monika Puc. Wyróżnionej młodzieży gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów z fizyki.

      • Kolejny sukces Filomatów

      •         Uczniowie Szymon Gul, Olaf Nagórski oraz Kacper Nieć, realizujący informatykę w zakresie rozszerzonym, wzięli udział w ogólnopolskim konkursie dotyczącym cyberbezpieczeństwa - CyberSkiller Challenge Poland Edycja II!  W zmaganiach chłopcy pokonali wiele drużyn i znaleźli się w ścisłej czołówce etapu wojewódzkiego. Gratulujemy wysokiego wyniku i życzymy dalszych sukcesów. Swoją opieką otoczyły uczniów p. Anita Małkowska nauczycielka informatyki oraz p. Monika Puc nauczycielka fizyki. 

      • Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Geologicznym

      •       Uczeń klasy 1b Oskar Lewandowski został wyróżniony w XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno – Środowiskowego ,,Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”. Tegoroczna edycja, pod hasłem:,, Energia drzemiąca w skałach'', poświęcona była 200 rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza –  polskiego naukowca, farmaceuty, pioniera przemysłu naftowego i wynalazcy lampy naftowej. Organizatorem konkursu był Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie, który  ma na celu  upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie naturalnym.

              Filomata wykazał się zdolnością interpretacji wiadomości encyklopedycznych, a także  zmysłem obserwacji zjawisk przyrodniczych w pracy: ,, Czarne złoto czy czarna rozpacz?''.  Komisja Konkursowa wyłoniła najlepszych autorów, wśród których znalazł się uczeń I LO w Brodnicy. W ten sposób zakwalifikował się do II etapu półfinałowego, który polegał na rozwiązaniu pisemnego testu. Dnia 31 maja 2022 roku Oskar Lewandowski został wyróżniony dyplomem i nagrodami rzeczowymi.

       Serdecznie gratulujemy.

      • Grali w szachy i rozwiązywali krzyżówki

      •        10 czerwca rozegrany został Powiatowy Turniej Szachowy, którego organizatorem było ILO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy. Uczestnikami byli uczniowie szkół z Brodnicy i powiatu brodnickiego (SP nr 1, SP nr 2, SP nr 4, SP Kruszyny, SP Zbiczno). W turnieju udział wzięło 26 zawodników. Otwarcia dokonali wicedyrektor szkoły Lech Witkowski oraz naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Justyna Prajs. Młodzi szachiści rozegrali 7 partii systemem szwajcarskim z czasem po 20 minut na partię.Sędzią turnieju był Marcin Kołodziejski.

       Dodatkowymi atrakcjami było rozwiązywanie krzyżówek i rebusów  oraz możliwość zagrania w szachy z członkami drużyny ILO, która od wielu lat odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej w turniejach korespondencyjnych szkół. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy. Turniej został dofinansowany z funduszy powiatu brodnickiego, Przedsiębiorstwa Perfekt Dom  i anonimowego darczyńcy.

       Wyniki

       kategoria chłopcy:

       I miejsce   - Bartosz Dolecki, SP Zbiczno

       II miejsce  - Michał Kupczyk, SP nr 2 Brodnica

       III miejsce - Paweł Pietrzykowski, SP nr 2 Brodnica

        

       kategoria dziewczęta:

       I m  -Martyna Doroszewska -SP nr 2 Brodnica

       II m -Julia Antczak- SP nr 2 Brodnica

       III m -Agata Bednarczyk - SP Kruszyny

        

       Linki:

       https://www.iccf.com/event?id=86962

       https://www.iccf.com/event?id=95191

        

       Patrz album

        

      • Warsztaty chemiczne w Toruniu

      •       26 maja uczniowie klas Ia i Ib uczestniczyli w warsztatach chemicznych w Centrum Chemii w Małej Skali. Filomaci wykonywali różne doświadczenia chemiczne z zakresu chemii nieorganicznej oraz elektrolizy. Mogli też zapoznać się z tajnikami kuchni molekularnej.  Metodą ,, sferyfikacji” przygotowali kawior i owocowe spaghetti.

           Wyprawa była też okazją do integracji zespołów klasowych, młodzież wzięła udział w grze miejskiej, odwiedziła escapee room i kino.

       Patrz album

      • Drzwi otwarte

      •        Dnia 30 maja I LO gościło uczniów szkół podstawowych,  którzy stoją przed  wyborem dotyczącym dalszej edukacji . Filomaci przyjęli swoich kolegów, opowiedzieli o szkole, pokazali halę sportową, Astrobazę, Bibliotekę, Internat i izby lekcyjne. Uczniów powitał również pan dyrektor Wiesław Łupina, który przekazał młodzieży symboliczne klucze do szkoły. W auli uczniowie przybliżali specyfikę danego kierunku, informowali o planowanych rozszerzeniach i codziennym funkcjonowaniu w Iiceum. Zaprezentowało się także Koło Teatralne, Wolontariat i Samorząd Uczniowski. Można było zmierzyć się z trenerem szachowym w królewskiej grze, posilić kiełbaską z grilla i zatańczyć z Filomatami.

              Zapraszamy do naszej szkoły, w której każdy może realizować swoje ambicje, pasje i plany.

       Patrz album

      • III Filomacki Obóz Językowy

      •        W dniach 25.-27.05. br. w ośrodku wypoczynkowym „Półwysep Wądzyń” odbył się już III Filomacki Obóz Językowy  zorganizowany przez nauczycielkę języka niemieckiego p. Danutę Przybylską. 19 osobowa grupa młodzieży z klas drugich i trzecich wyruszyła na łono natury, aby tam rozwijać swoje umiejętności językowe pod czujnym okiem germanistki Danuty Przybylskiej i anglistki Katarzyny Karskiej. Położenie ośrodka, spokój i przyroda wokół sprzyjały nauce. Celem całego przedsięwzięcia było rozwijanie w uczniach umiejętności językowych, ich pasji do języków obcych oraz łamanie barier komunikacyjnych. Organizatorka postawiła na komunikację! Młodzież podzielona na dwie grupy codziennie uczestniczyła w trzech 90-cio minutowych zajęciach języka angielskiego i niemieckiego, podczas których przeprowadzali dialogi, debaty i dyskusje. Nie zabrakło też ćwiczeń sprzyjających integracji grupy, takich jak wspólne śpiewanie, rozwiązywanie zagadek i quizów. Zaangażowanie uczestników obozu we wszystkie zajęcia było ogromne. Nauczycielki w wielką przyjemnością przypatrywały się swoim uczniom, którzy z entuzjazmem pracowali na każdych zajęciach. Wszyscy uczniowie mieli również możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji w zakresie obydwu języków.

            Popołudniami młodzież wesoło spędziła czas na wspólnych grach i zabawach. Integracji grupy sprzyjały takie atrakcje jak wspólne ognisko, ZUMBA prowadzona przez panią Iwonę Kuźmę, rozgrywki w piłkę siatkową czy rekreacja na basenie. Nie zabrakło też kilkugodzinnego kręgu społecznościowego. Siedzący przy jednym stole młodzi ludzie mieli okazję porozmawiać o rozwoju, samorozwoju oraz poznać swoje pasje.

            Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w III Filomackim Obozie Językowym oraz pamiątkowe upominki.

       Patrz album

        

      • Konferencja podsumowująca Coop Axle

      •       19 i 20 maja uczniowie naszej szkoły - Alicja Cołbecka, Igor Bałuta, Julia Bińczak, i Zofia Żyła uczestniczyli w konferencji podsumowującej projekt Coop Axle realizowany we współpracy z Fundacją Wspierania Edukacji i Rozwoju “Innowatorium”. Uczniowie z 12 szkół z całej Polski wysłuchali wystąpienia Piotra Barańskiego - trenera i coacha oraz Dominika Mazura – specjalisty od kontaktów z mediami. Dowiedzieli się także, jak wykorzystywać improwizację oraz retorykę w codziennym życiu, wzięli udział w warsztatach, na których uświadomili sobie trudności i możliwości wynikające z pracy w grupie.  

             Nie zabrakło także czasu na rozrywkę - niezapomniane wrażenia zapewniły atrakcje zaplanowane przez organizatorów - wjazd na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, nocny spacer po Warszawskiej Starówce czy umacnianie relacji z uczniami innych szkół w ramach Integratora. 

       Patrz album

      • Harmonogram Drzwi Otwartych w I LO

      • 10.00-10.30 

       spotkanie w auli szkolnej : wystąpienie Dyrektora Szkoły, zaprezentowanie proponowanych profili klas, zwiedzanie stoisk znajdujących się w auli

       10.35- ok.11.30

       spacer po szkole z samorządem uczniowskim, podczas którego będzie możliwość odwiedzenia m.in. obiektów sportowych , wzięcia udziału w zajęciach sportowych ( zainteresowanych prosimy zabrać obuwie sportowe ), Internatu, biblioteki szkolnej, astrobazy, Izby Tradycji, sal lekcyjnych

       dodatkowo zaprezentują się : Szkolne Koło Szachowe, Samorząd Uczniowski, Szkolne Koło Teatralne, Szkolne Koło Wolontariatu

       Tego dnia Samorząd Uczniowski rozpali dla Was grilla, a Szkolne Koło Wolontariatu poczęstuje swoimi wypiekami.

      • Sukces I LO w English ACE

      •             Kolejny raz uczniowie I LO wzięli udział w  XXI Ogólnopolskim Konkursie Języka  Angielskiego. Zaprezentowali wysoki poziom umiejętności językowych . Najlepszy wynik, z 2 lokatą w województwie  oraz 36 w kraju  uzyskała Zofia Żyła. Pozostali uczniowie również znaleźli się  wśród najlepszej 20 w województwie: Igor Gęsicki zajął 14 miejsce, Daria Domagalska 15, Karolina Jasińska i Maja Kołakowska 18, Nikola Ruczyńska 19. Gratulujemy!

      • JESTEŚMY W GRONIE NAJLEPSZYCH FIZYKÓW!

      •      Igor Gęsicki i Jakub Kwaśniewski zostali uczestnikami Letniej Szkoły Fizyki na Uniwersytecie Warszawskim.

            Dwóch uczniów z klasy 3, rozszerzających matematykę i fizykę, zakwalifikowało się do projektu, organizowanego przez Uniwersytet Warszawski, dla pasjonatów fizyki. Chłopcy w trakcie wakacji będą uczestniczyć w zajęciach eksperymentalnych w pracowniach fizycznych oraz w wykładach z fizyki doświadczalnej i teoretycznej.

       Gratulujemy sukcesu, życzymy owocnie i przyjemnie spędzonego czasu.

       Ps. Czekamy na relację z wyjazdu.

        

      • Matury próbne w I LO

      •        Uczniowie klas III po gimnazjum  przystąpili  w maju do najważniejszego egzaminu – egzaminu dojrzałości . W kolejnym roku ten egzamin będą pisać uczniowie klas III po szkole podstawowej. Dla nich zaczął się więc czas intensywnej pracy. Solidne przygotowanie do matury jest w naszej szkole priorytetem,  w wyjątkowy sposób celebrujemy również wręczanie świadectw maturalnych.

              W  dniach od 18 do 23 maja w  I LO została przeprowadzona próbna matura dla uczniów klas III po szkole podstawowej. Mieli  oni możliwość sprawdzić swoje kompetencje i przekonać się, jaki poziom wiedzy reprezentują. Oswajali się też z arkuszami maturalnymi , procedurami  i planowali swoją pracę zgodnie z wyznaczonym czasem. Filomaci mogli też wyciągnąć wnioski na temat trafności wyboru swojego  rozszerzenia . Próbna matura była  podsumowaniem dotychczasowej pracy,  ale również  wskazówką do dalszej nauki, bo dzięki niej można uzupełnić braki . W czasie , gdy trzecioklasiści rozwiązywali arkusze egzaminacyjne, młodsze roczniki weryfikowały swoją wiedzę, przystępując do badania wyników z przedmiotów maturalnych.

      • Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego w I LO

      •        Dnia 17 maja w I LO odbył się Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego dla szkół podstawowych. Uczestnicy reprezentowali 8 szkół  powiatu i rywalizowali ze sobą na etapie pisemnym. Następnie najlepsi odpowiadali na pytania finałowe. Dotyczyły one wiedzy o krajach anglojęzycznych, gramatyki i znajomości słownictwa. Zwycięzcami  konkursu zostali : Radosław Kopczyński z Jastrzębia, Igor Czerwiński ze Szkoły Podstawowej nr 7  i Zuzanna Grzelak ze  Szkoły Podstawowej nr 2. Wyróżniono również Aleksandra Onycha ze Szkoły Podstawowej nr 3 i Agatę Dębek ze Szkoły Podstawowej nr 7.

       Patrz album

      • Gra Invest Inn oraz debata w auli I LO- czyli ciąg dalszy projektu CoopAxle

      •       13 maja 2022 roku w auli I LO odbyła się debata młodych Filomatów z zaproszonymi gośćmi reprezentującymi władze i instytucje lokalne. Spotkanie było konsekwencją warsztatów, które zostały wcześniej przeprowadzone przez koordynatorów projektu z fundacji Innowatorium. Młodzież klas 2d i 2e w ciągu całego dnia warsztatów wcieliła się w różne role związane z działalnością samorządu lokalnego oraz inwestorów z regionu. Zdiagnozowali swoje potrzeby i wypracowali własne propozycje. W czasie dyskusji zaproszeni goście wysłuchali naszych propozycji, odpowiedzieli na pytania i podzielili się doświadczeniami. Dziękujemy za obecność p. Annie Szczepaniak ze Starostwa Powiatowego w Brodnicy, p. Małgorzacie Lubaczewskiej, p. Małgorzacie Trędowskiej oraz p. Iwonie Sugalskiej z Urzędu Miasta, p. Katarzynie Miętkiewicz – dyrektor Brodnickiego Domu Kultury oraz p. Michałowi Pezlerowi wicedyrektorowi Brodnickiego Centrum Caritas.

              Z głową pełną pomysłów, kreatywnych rozwiązań i dobrych rad wyjeżdżamy na konferencję podsumowującą projekt do Warszawy. Relacja z tego wydarzenia już wkrótce.

       Patrz album

      • Ogólnopolski Konkurs Chemiczny „Alchemik”


      •       Po raz kolejny uczniowie I LO w Brodnicy wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym „Alchemik”. Został on zorganizowany przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej. Organizacja współpracuje ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Uniwersytetem Warszawskim.

             Konkurs dla szkół ponadpodstawowych podzielony był na dwie kategorie wiekowe „Junior” i „Żak”. Wśród klas pierwszych najlepsze w naszej szkole okazały się dwie uczennice Zofia Kryszkiewicz (klasa 1a) i Karolina Trendowicz (klasa 1a). W kategorii „Junior” najwyższy wynik osiągnął Karol Sztandarski (klasa 2a). Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w chemicznych zmaganiach otrzymali dyplomy, a najlepsi również nagrody.

       Patrz album

      • Niemiecki nie taki straszny!

      •       W dniu 13.05.2022 r. odbył się w naszej szkole finałowy etap  II POWIATOWEJ MAŁEJ OLIMPIADY JĘZYKA NIEMIECKIEGO.

             W pierwszym etapie konkursu, który miał miejsce w kwietniu br. wzięło udział 36 uczestników z prawie wszystkich szkół ponadpodstawowych naszego powiatu. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 13 uczestników brodnickich szkół (uczniowie I LO, III LO i CKZiU).  W eliminacjach na szczeblu szkolnym uczestnicy zmagali się z zadaniami zarówno leksykalnymi, jak i gramatycznymi. Natomiast podczas finału uczniowie ustnie prezentowali wybrany wcześniej przez siebie temat. Wypowiedzi wszystkich uczestników były na bardzo wysokim poziomie, charakteryzowały się bogatym słownictwem oraz wyszukanymi strukturami gramatycznymi. Komisja konkursowa miała nie lada problem, aby wyłonić zwycięzców.

       I miejsce zajęła Agata Murawska z ILO

       II miejsce zajął Michał Szwaracki z CKZiU

       III miejsce zajęła Oliwia Pyszora z I LO

       Wyróżnienie otrzymali: Karol Sztandarski z I LO i Kamil Dobies z III LO

             Fundatorem nagród jest Starostwo Powiatowe w Brodnicy.

             Jesteśmy zbudowani, że język niemiecki, który jest drugim językiem i nie należy do łatwych, jest pasją wielu młodych osób. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za uczestnictwo w Olimpiadzie i życzymy dalszych sukcesów.

       Patrz album

      • Mamy to !!! Czworo naszych uczniów w finale ogólnopolskiego konkursu

      • Uczniowie I LO dotarli do finału Ogólnopolskiego Konkursu Przyrodniczego „ Międzygwiezdny pył” . Filomaci reprezentujący klasy z rozszerzonym programem nauczania fizyki, wykazali się wiedzą z zakresu przyrody z elementami astronomii i kosmologii. Wśród najlepszych w Polsce znaleźli się: Igor Gęsicki 3c, Julia Brzezińska 2c, Julia Osińska 1b i Martyna Gołkowska 1b.

       Trzymamy kciuki za jak najwyższe wyniki w ostatnim etapie!