• Aktualności

      • Drzwi otwarte

      •        Dnia 30 maja I LO gościło uczniów szkół podstawowych,  którzy stoją przed  wyborem dotyczącym dalszej edukacji . Filomaci przyjęli swoich kolegów, opowiedzieli o szkole, pokazali halę sportową, Astrobazę, Bibliotekę, Internat i izby lekcyjne. Uczniów powitał również pan dyrektor Wiesław Łupina, który przekazał młodzieży symboliczne klucze do szkoły. W auli uczniowie przybliżali specyfikę danego kierunku, informowali o planowanych rozszerzeniach i codziennym funkcjonowaniu w Iiceum. Zaprezentowało się także Koło Teatralne, Wolontariat i Samorząd Uczniowski. Można było zmierzyć się z trenerem szachowym w królewskiej grze, posilić kiełbaską z grilla i zatańczyć z Filomatami.

              Zapraszamy do naszej szkoły, w której każdy może realizować swoje ambicje, pasje i plany.

       Patrz album

      • III Filomacki Obóz Językowy

      •        W dniach 25.-27.05. br. w ośrodku wypoczynkowym „Półwysep Wądzyń” odbył się już III Filomacki Obóz Językowy  zorganizowany przez nauczycielkę języka niemieckiego p. Danutę Przybylską. 19 osobowa grupa młodzieży z klas drugich i trzecich wyruszyła na łono natury, aby tam rozwijać swoje umiejętności językowe pod czujnym okiem germanistki Danuty Przybylskiej i anglistki Katarzyny Karskiej. Położenie ośrodka, spokój i przyroda wokół sprzyjały nauce. Celem całego przedsięwzięcia było rozwijanie w uczniach umiejętności językowych, ich pasji do języków obcych oraz łamanie barier komunikacyjnych. Organizatorka postawiła na komunikację! Młodzież podzielona na dwie grupy codziennie uczestniczyła w trzech 90-cio minutowych zajęciach języka angielskiego i niemieckiego, podczas których przeprowadzali dialogi, debaty i dyskusje. Nie zabrakło też ćwiczeń sprzyjających integracji grupy, takich jak wspólne śpiewanie, rozwiązywanie zagadek i quizów. Zaangażowanie uczestników obozu we wszystkie zajęcia było ogromne. Nauczycielki w wielką przyjemnością przypatrywały się swoim uczniom, którzy z entuzjazmem pracowali na każdych zajęciach. Wszyscy uczniowie mieli również możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji w zakresie obydwu języków.

            Popołudniami młodzież wesoło spędziła czas na wspólnych grach i zabawach. Integracji grupy sprzyjały takie atrakcje jak wspólne ognisko, ZUMBA prowadzona przez panią Iwonę Kuźmę, rozgrywki w piłkę siatkową czy rekreacja na basenie. Nie zabrakło też kilkugodzinnego kręgu społecznościowego. Siedzący przy jednym stole młodzi ludzie mieli okazję porozmawiać o rozwoju, samorozwoju oraz poznać swoje pasje.

            Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w III Filomackim Obozie Językowym oraz pamiątkowe upominki.

       Patrz album

        

      • Konferencja podsumowująca Coop Axle

      •       19 i 20 maja uczniowie naszej szkoły - Alicja Cołbecka, Igor Bałuta, Julia Bińczak, i Zofia Żyła uczestniczyli w konferencji podsumowującej projekt Coop Axle realizowany we współpracy z Fundacją Wspierania Edukacji i Rozwoju “Innowatorium”. Uczniowie z 12 szkół z całej Polski wysłuchali wystąpienia Piotra Barańskiego - trenera i coacha oraz Dominika Mazura – specjalisty od kontaktów z mediami. Dowiedzieli się także, jak wykorzystywać improwizację oraz retorykę w codziennym życiu, wzięli udział w warsztatach, na których uświadomili sobie trudności i możliwości wynikające z pracy w grupie.  

             Nie zabrakło także czasu na rozrywkę - niezapomniane wrażenia zapewniły atrakcje zaplanowane przez organizatorów - wjazd na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, nocny spacer po Warszawskiej Starówce czy umacnianie relacji z uczniami innych szkół w ramach Integratora. 

       Patrz album

      • Harmonogram Drzwi Otwartych w I LO

      • 10.00-10.30 

       spotkanie w auli szkolnej : wystąpienie Dyrektora Szkoły, zaprezentowanie proponowanych profili klas, zwiedzanie stoisk znajdujących się w auli

       10.35- ok.11.30

       spacer po szkole z samorządem uczniowskim, podczas którego będzie możliwość odwiedzenia m.in. obiektów sportowych , wzięcia udziału w zajęciach sportowych ( zainteresowanych prosimy zabrać obuwie sportowe ), Internatu, biblioteki szkolnej, astrobazy, Izby Tradycji, sal lekcyjnych

       dodatkowo zaprezentują się : Szkolne Koło Szachowe, Samorząd Uczniowski, Szkolne Koło Teatralne, Szkolne Koło Wolontariatu

       Tego dnia Samorząd Uczniowski rozpali dla Was grilla, a Szkolne Koło Wolontariatu poczęstuje swoimi wypiekami.

      • Sukces I LO w English ACE

      •             Kolejny raz uczniowie I LO wzięli udział w  XXI Ogólnopolskim Konkursie Języka  Angielskiego. Zaprezentowali wysoki poziom umiejętności językowych . Najlepszy wynik, z 2 lokatą w województwie  oraz 36 w kraju  uzyskała Zofia Żyła. Pozostali uczniowie również znaleźli się  wśród najlepszej 20 w województwie: Igor Gęsicki zajął 14 miejsce, Daria Domagalska 15, Karolina Jasińska i Maja Kołakowska 18, Nikola Ruczyńska 19. Gratulujemy!

      • JESTEŚMY W GRONIE NAJLEPSZYCH FIZYKÓW!

      •      Igor Gęsicki i Jakub Kwaśniewski zostali uczestnikami Letniej Szkoły Fizyki na Uniwersytecie Warszawskim.

            Dwóch uczniów z klasy 3, rozszerzających matematykę i fizykę, zakwalifikowało się do projektu, organizowanego przez Uniwersytet Warszawski, dla pasjonatów fizyki. Chłopcy w trakcie wakacji będą uczestniczyć w zajęciach eksperymentalnych w pracowniach fizycznych oraz w wykładach z fizyki doświadczalnej i teoretycznej.

       Gratulujemy sukcesu, życzymy owocnie i przyjemnie spędzonego czasu.

       Ps. Czekamy na relację z wyjazdu.

        

      • Matury próbne w I LO

      •        Uczniowie klas III po gimnazjum  przystąpili  w maju do najważniejszego egzaminu – egzaminu dojrzałości . W kolejnym roku ten egzamin będą pisać uczniowie klas III po szkole podstawowej. Dla nich zaczął się więc czas intensywnej pracy. Solidne przygotowanie do matury jest w naszej szkole priorytetem,  w wyjątkowy sposób celebrujemy również wręczanie świadectw maturalnych.

              W  dniach od 18 do 23 maja w  I LO została przeprowadzona próbna matura dla uczniów klas III po szkole podstawowej. Mieli  oni możliwość sprawdzić swoje kompetencje i przekonać się, jaki poziom wiedzy reprezentują. Oswajali się też z arkuszami maturalnymi , procedurami  i planowali swoją pracę zgodnie z wyznaczonym czasem. Filomaci mogli też wyciągnąć wnioski na temat trafności wyboru swojego  rozszerzenia . Próbna matura była  podsumowaniem dotychczasowej pracy,  ale również  wskazówką do dalszej nauki, bo dzięki niej można uzupełnić braki . W czasie , gdy trzecioklasiści rozwiązywali arkusze egzaminacyjne, młodsze roczniki weryfikowały swoją wiedzę, przystępując do badania wyników z przedmiotów maturalnych.

      • Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego w I LO

      •        Dnia 17 maja w I LO odbył się Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego dla szkół podstawowych. Uczestnicy reprezentowali 8 szkół  powiatu i rywalizowali ze sobą na etapie pisemnym. Następnie najlepsi odpowiadali na pytania finałowe. Dotyczyły one wiedzy o krajach anglojęzycznych, gramatyki i znajomości słownictwa. Zwycięzcami  konkursu zostali : Radosław Kopczyński z Jastrzębia, Igor Czerwiński ze Szkoły Podstawowej nr 7  i Zuzanna Grzelak ze  Szkoły Podstawowej nr 2. Wyróżniono również Aleksandra Onycha ze Szkoły Podstawowej nr 3 i Agatę Dębek ze Szkoły Podstawowej nr 7.

       Patrz album

      • Gra Invest Inn oraz debata w auli I LO- czyli ciąg dalszy projektu CoopAxle

      •       13 maja 2022 roku w auli I LO odbyła się debata młodych Filomatów z zaproszonymi gośćmi reprezentującymi władze i instytucje lokalne. Spotkanie było konsekwencją warsztatów, które zostały wcześniej przeprowadzone przez koordynatorów projektu z fundacji Innowatorium. Młodzież klas 2d i 2e w ciągu całego dnia warsztatów wcieliła się w różne role związane z działalnością samorządu lokalnego oraz inwestorów z regionu. Zdiagnozowali swoje potrzeby i wypracowali własne propozycje. W czasie dyskusji zaproszeni goście wysłuchali naszych propozycji, odpowiedzieli na pytania i podzielili się doświadczeniami. Dziękujemy za obecność p. Annie Szczepaniak ze Starostwa Powiatowego w Brodnicy, p. Małgorzacie Lubaczewskiej, p. Małgorzacie Trędowskiej oraz p. Iwonie Sugalskiej z Urzędu Miasta, p. Katarzynie Miętkiewicz – dyrektor Brodnickiego Domu Kultury oraz p. Michałowi Pezlerowi wicedyrektorowi Brodnickiego Centrum Caritas.

              Z głową pełną pomysłów, kreatywnych rozwiązań i dobrych rad wyjeżdżamy na konferencję podsumowującą projekt do Warszawy. Relacja z tego wydarzenia już wkrótce.

       Patrz album

      • Ogólnopolski Konkurs Chemiczny „Alchemik”


      •       Po raz kolejny uczniowie I LO w Brodnicy wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym „Alchemik”. Został on zorganizowany przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej. Organizacja współpracuje ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Uniwersytetem Warszawskim.

             Konkurs dla szkół ponadpodstawowych podzielony był na dwie kategorie wiekowe „Junior” i „Żak”. Wśród klas pierwszych najlepsze w naszej szkole okazały się dwie uczennice Zofia Kryszkiewicz (klasa 1a) i Karolina Trendowicz (klasa 1a). W kategorii „Junior” najwyższy wynik osiągnął Karol Sztandarski (klasa 2a). Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w chemicznych zmaganiach otrzymali dyplomy, a najlepsi również nagrody.

       Patrz album

      • Niemiecki nie taki straszny!

      •       W dniu 13.05.2022 r. odbył się w naszej szkole finałowy etap  II POWIATOWEJ MAŁEJ OLIMPIADY JĘZYKA NIEMIECKIEGO.

             W pierwszym etapie konkursu, który miał miejsce w kwietniu br. wzięło udział 36 uczestników z prawie wszystkich szkół ponadpodstawowych naszego powiatu. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 13 uczestników brodnickich szkół (uczniowie I LO, III LO i CKZiU).  W eliminacjach na szczeblu szkolnym uczestnicy zmagali się z zadaniami zarówno leksykalnymi, jak i gramatycznymi. Natomiast podczas finału uczniowie ustnie prezentowali wybrany wcześniej przez siebie temat. Wypowiedzi wszystkich uczestników były na bardzo wysokim poziomie, charakteryzowały się bogatym słownictwem oraz wyszukanymi strukturami gramatycznymi. Komisja konkursowa miała nie lada problem, aby wyłonić zwycięzców.

       I miejsce zajęła Agata Murawska z ILO

       II miejsce zajął Michał Szwaracki z CKZiU

       III miejsce zajęła Oliwia Pyszora z I LO

       Wyróżnienie otrzymali: Karol Sztandarski z I LO i Kamil Dobies z III LO

             Fundatorem nagród jest Starostwo Powiatowe w Brodnicy.

             Jesteśmy zbudowani, że język niemiecki, który jest drugim językiem i nie należy do łatwych, jest pasją wielu młodych osób. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za uczestnictwo w Olimpiadzie i życzymy dalszych sukcesów.

       Patrz album

      • Mamy to !!! Czworo naszych uczniów w finale ogólnopolskiego konkursu

      • Uczniowie I LO dotarli do finału Ogólnopolskiego Konkursu Przyrodniczego „ Międzygwiezdny pył” . Filomaci reprezentujący klasy z rozszerzonym programem nauczania fizyki, wykazali się wiedzą z zakresu przyrody z elementami astronomii i kosmologii. Wśród najlepszych w Polsce znaleźli się: Igor Gęsicki 3c, Julia Brzezińska 2c, Julia Osińska 1b i Martyna Gołkowska 1b.

       Trzymamy kciuki za jak najwyższe wyniki w ostatnim etapie!

      • Nasi licealiści popularyzatorami nauki

      •       Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło Ignacego Łukasiewicza patronem 2022r. I LO przybliżyło uczniom działalność naukowca organizując konkurs w dwóch kategoriach na plakat i prezentację. Młodzież wykonała prace powiązane z wynalezieniem lampy naftowej przez polskiego przedsiębiorcę. Nauczyciele fizyki i chemii przyznali nagrody, mieli trudne zadanie, bo Filomaci wykazali ogromne zainteresowanie inicjatywą swoich nauczycieli.

       Kategoria prezentacja:

       I – Łukasz Węglerski 3pb

       II – Antoni Paterewicz 1b

       III – Maja Michałkiewicz 1b

       Wyróżnienie – Aleksandra Melerska

       Kategoria Plakat

       I – Daria Chudecka – 3ga

       II – Sara Kamińska – 3b

       III – Wiktoria Janasz – 1d

       GRATULUJEMY!!!!

       Patrz album

      • Matura w I LO

      •       Uczniom liceum maj kojarzy się z najważniejszym dla nich egzaminem – egzaminem dojrzałości. W tym roku przystąpił do niego ostatni rocznik, który ukończył gimnazjum. Sesja egzaminacyjna trwa od 4 do 20 maja i tradycyjnie otwiera ją język polski. Na wyniki  OKE w Gdańsku młodzi ludzie muszą poczekać do 5 lipca. Tego dnia maturzyści z I LO  pożegnają swoją szkołę, spotkają się na uroczystości różyczkowania.

          W związku z inauguracją tego szczególnego egzaminu, życzymy  Filomatom powodzenia. Niech krok w dorosłość zostanie wykonany z rozwagą i spokojem. Liczymy na wysokie noty, które pozwolą na spełnienie maturalnych  i życiowych planów . Połamania piór!

       Patrz album