• Aktualności

      • Ogólnopolski Konkurs Wokalny „Śpiewanie ze św. Hubertem”

      • 17 października odbył się ogólnopolski konkurs wokalny pt. 'Śpiewanie ze św. Hubertem'. Impreza zorganizowana została przez BDK w Brodnicy, Porozumienie Kół Łowieckich 'Kult św. Huberta' oraz Brodnickie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne 'Fatima'.

       Jury przyznało I miejsce Zuzannie Wacko kl. IIpe zaś III miejscu uplasowała się, jako solistka, Kornelia Wesołowska z kl. Ia. Celem konkursu było propagowanie tradycji związanych z kultem św. Huberta oraz piosenki ekologicznej, a także wspomaganie działań proekologicznych prowadzonych przez samorząd lokalny.

       Patrz album

                                                                                                                                           Opracowała: Anna Ćwiklińska

      • Święto Edukacji Narodowej

      • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Dyrekcji, Nauczycielom i Pracownikom szkoły życzymy dużo szczęścia i radości oraz sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.

        

       Samorząd Uczniowski

       I LO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy

      • Sukces naszej uczennicy

      • W dniu 9.10.2020r. w Toruniu odbył się finał X Kujawsko-Pomorskiej Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie. Duży sukces w tej olimpiadzie odniosła uczennica naszego liceum Wiktoria Domżalska/kl. III f/, która zajęła III miejsce. Warto podkreślić, że do rywalizacji w tej edycji olimpiady przystąpiło 1200 uczniów szkół średnich naszego województwa.

       Gratulujemy.

       Patrz album

      • Sukces dziewcząt z I LO

      • W kalendarzu zawodów powiatowych pierwszy raz pojawiła się nowa forma rozgrywek koszykówki 3x3, która bardzo szybko zyskuje popularność na arenie międzynarodowej. W dniu 15.09.2020 r., podopieczne pana Łukasza Pietrzaka przystępując do rozgrywek w składzie Julia Wolak, Emilia Witkowska, Zofia Kułakowska, Magdalena Kosakowska odniosły pewne zwycięstwo zajmując I miejsce. Jest to wyjątkowe zwycięstwo dla I LO, ponieważ tego typu rozgrywki po raz pierwszy zagościły w naszym powiecie.

       Opracował: Łukasz Pietrzak

      • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

      •           Tradycyjnie 1 września uczniowie I LO rozpoczęli kolejny rok nauki. W sytuacji pandemii wychowawcy spotkali się z młodzieżą w wyznaczonych salach. Klasy pierwsze poznały nową szkołę na spotkaniu z dyrekcją i gronem pedagogicznym. Cała społeczność uczniowska zapoznana została z Regulaminem funkcjonowania szkoły w czasie epidemii. Wdrożono konieczne procedury chroniące przed zakażeniem COVID – 19

       Patrz album

       Opracowały: Lucyna Domeracka i Beata Nijakowska

      • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

      • 9.00 - spotkanie uczniów poszczególnych klas II i III z wychowawcami w wyznaczonych salach

       10.15 - spotkanie wszystkich uczniów klas I w hali sportowej

       UWAGA!

       Prosimy o zachowanie zasad bezpieczeństwa (dystans, maseczki, dezynfekcja).

      • Lekcje z Temidą w I LO

      • W czerwcu, w klasach  I pe oraz  II d w ramach rozszerzonych zajęć z wiedzy o społeczeństwie odbyły się zajęcia w ramach projektu "Lekcje z Temidą”. Uczniowie za pomocą platformy Microsoft Teams wzięli udział w dwugodzinnych warsztatach prowadzonych przez radcę prawnego Daniela Rejowskiego.

       „Lekcje z Temidą" to program edukacyjny dla uczniów, który ma na celu zainteresowanie młodzieży kwestiami prawnymi, a także zwiększenie ich świadomości prawnej. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, czym jest prawo, skąd czerpać wiedzę o prawie oraz gdzie szukać pomocy prawnej, w szczególności kiedy padnie się ofiarą przestępstwa. Młodzieży przybliżony został także przebieg edukacji i kariery prawniczej, jak również ich podstawowe prawa i obowiązki jako konsumentów i obywateli. Zajęcia prowadzone przez doświadczonego radcę prawnego dały uczniom szansę zadania pytań o interesujące ich kwestie związane z prawem i pracą prawników. Na zakończenie uczniowie sprawdzili swoją wiedzę w teście on-line z zakresu zdobytej wiedzy.

       Program "Lekcje z Temidą" jest prowadzony pod auspicjami Funduszu Sprawiedliwości - państwowej instytucji, której zadaniem jest niesienie pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz szerzenie wiedzy prawnej wśród obywateli, w szczególności dzieci i młodzieży.

       Opracowała: Paulina Kalinowska-Willmann

      • List Dyrektora Szkoły do Absolwentów

      • Brodnica, dnia 11.08.2020 r.

        

       Drodzy Absolwenci

       I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej

       w Brodnicy

        

       Uroczystość wręczenia świadectw dojrzałości to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu naszej szkoły. To zarazem prawie 100-letnia tradycja brodnickiej Alma Mater, charakteryzująca się własnym ceremoniałem, szanowana przez lokalną społeczność i corocznie wyczekiwana szczególnie przez maturzystów i ich rodziców.

       W tym roku z powodu pandemii coronawirusa wiele zmieniło się w naszym życiu. W setną rocznicę istnienia szkoły, jako szkoły polskiej, zmuszeni zostaliśmy ze względu na bezpieczeństwo i obowiązujące przepisy do zrezygnowania z uroczystości różyczkowania i ograniczenia się do Waszych spotkań z wychowawcami. Nie mogło jednak zabraknąć symbolicznych różyczek, które przygotowali dla Was uczniowie klas drugich, i które tym razem będziecie musieli przypiąć sobie sami.

       Moi Drodzy, za Wami już szkoła – ostatni etap kształcenia ogólnego, za Wami też czas oczekiwania na wyniki egzaminu maturalnego w 2020 r.

       Wszyscy macie dziś powód do szczególnej satysfakcji i dumy, bo otrzymaliście świadectwa maturalne – przepustkę w dorosłe życie. To efekt Waszej pracy, ambicji i odpowiedzialności. To ukończone przez Was dzieło, nad którym pracowaliście od dwunastu lat, a szczególnie intensywnie przez ostatnie trzy. Serdecznie Wam gratuluję.

       Wielu spośród Was uzyskało bardzo wysokie wyniki, nawet te maksymalne – 100%. Cieszymy się, że mogliśmy towarzyszyć Wam w tej trudnej i pełnej wyzwań wyprawie po dojrzałość.

       Dziękuję Wam, moi Drodzy, przede wszystkim za Waszą postawę, za zachowanie godności ucznia I LO, ale także za Wasze ogromne zaangażowanie w życie szkoły, za reprezentowanie jej na zewnątrz, za liczny udział w konkursach i olimpiadach, za odniesione sukcesy.

       Jesteśmy z Was – naszych Uczniów – bardzo dumni. I Wy sami też odczuwajcie dumę! Wasza wiara w sukces i wytężona praca doprowadziły do tego, że dziś staliście się kolejnymi absolwentami I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy.

       Żegnam Was, Drodzy Absolwenci, życząc, by jak najwięcej Waszych marzeń się spełniło. Żebyście zawsze czuli, że postępujecie w zgodzie ze sobą. Byście po prostu znaleźli własną drogę do szczęścia. Życzę, by nigdy nie zabrakło przy Was bliskich osób, z którymi swoją radość i swoje szczęście będziecie mogli dzielić.

       Pamiętajcie, że szkoła, którą dzisiaj opuszczacie, pozostanie na zawsze Waszą szkołą. Wyruszajcie więc w świat i realizujcie swoje marzenia!

        

       Wiesław Łupina

       Dyrektor

      • Różyczkowanie 2020

      • W życiu nie chodzi o to, by siebie odnaleźć. W życiu chodzi o to, aby siebie samego stworzyć.

       G. B. Shaw

       Różyczkowanie 2020

       Honorowanie maturzystów symbolicznymi różyczkami na stałe już zrosło się z historią I Liceum Ogólnokształcącego, stając się niepowtarzalnym w skali kraju elementem wieloletniej tradycji. Niezwykle uroczysta atmosfera, przypinanie maturzystom różyczek, wyróżnianie najlepszych, zaproszeni goście, dumni rodzice i bliscy, ostatni dzwonek… To wszystko towarzyszyło kolejnym rocznikom młodych ludzi opuszczających mury I LO, zamykając jeden z najważniejszych i najpiękniejszych okresów w ich życiu.

       Rok 2020 jest pierwszym, w którym wszystkie akcenty tej pięknej tradycji ustąpić musiały miejsca surowym regułom reżimu sanitarnego. Przesunięcie terminu egzaminu maturalnego spowodowało, że jego wyniki Centralna Komisja Egzaminacyjna przekazała dopiero 11 sierpnia. Maturzyści spotkali się w tym dniu z wychowawcami, wyposażeni w maseczki i rękawiczki, z zachowaniem wymaganego przepisami dystansu. Po zaprezentowaniu decyzji CKE, abiturienci mogli odebrać zaświadczenia z uzyskanymi wynikami, a najlepsi również nagrody, dyplomy i listy gratulacyjne adresowane do rodziców. Wychowawcy odczytali następnie list Dyrektora I LO pana Wiesława Łupiny, w którym przypomniał on o tradycji „różyczkowania”,  odbywającego się w tym roku  w szczególnych okolicznościach  oraz pogratulował maturzystom wyników, życząc im jednocześnie sukcesów oraz realizacji planów.  Maturzyści otrzymali także tradycyjne różyczki, choć tym razem nie zostały one przekazane przez uczniów młodszych klas. Być może jednak właśnie wyjątkowość  chwili spowoduje, że staną się one dla abiturientów nie tylko pamiątką, lecz także symbolem oczekujących ich wyzwań, które kształtują każdego prawdziwego i świadomego swej wartości człowieka.

       Uczniowie, którzy uzyskali stuprocentowe wyniki na egzaminie maturalnym:

       Język angielski:

       • Agata Fogel
       • Kacper Olszewski
       • Norbert Stachowiak
       • Kamil Jarzyński
       • Marek Weis
       • Aleksandra Barańska
       • Daniel Majocha
       • Krystian Kabaciński
       • Julia Smolińska
       • Jagoda Gardzielewska
       • Mikołaj Zwierzchlewski

       Język niemiecki:

       • Emilia Szymańska

       Matematyka:

       • Marek Weis

       Podsumowując wyniki osiągnięte przez uczniów w trakcie trzech lat edukacji w liceum, wyróżnić należy klasę III d, której średnia ocen wyniosła 4,94.

       Na szczególne wyróżnienie zasługuje natomiast uczeń klasy III c, Marek Weis, który uzyskał średnią ocen 5,61 i otrzymał nagrodę ufundowaną przez absolwenta naszego liceum, pana prof. dr. hab. inż. Tadeusza Kaczorka.

       Doskonałym wynikiem pochwalić się może również uczeń klasy III c, Jan Trędewicz ze średnią ocen 5,56, który otrzymał nagrodę ufundowaną przez profesora naszego liceum, pana Tadeusza Fafińskiego.

       Świadectwa z wyróżnieniem otrzymali także:

       • Alichniewicz Jakub Mateusz
       • Barańska Aleksandra
       • Bytner Klaudia
       • Czaplińska Joanna Maria
       • Czerwiński Mateusz Piotr
       • Dembek Wiktoria
       • Derbin Julia
       • Dędza Daria
       • Fogel Agata
       • Gardzielewska Jagoda Grażyna
       • Horszczaruk Maciej
       • Kabaciński Krystian Karol
       • Kamiński Kacper
       • Karczewska Daria Maria
       • Karp Mateusz
       • Kowalska Dominika
       • Krajnik Klaudia
       • Kulwicka Martyna Klaudia
       • Kułakowska Natalia Aleksandra
       • Lechowicz Kinga
       • Majocha Daniel Maksymilian
       • Milz Weronika
       • Olszewska Natalia
       • Olszewski Kacper
       • Ostrowska Aleksandra
       • Ostrowska Katarzyna Natalia
       • Płachetko Wiktor Jan
       • Rynkowska Patrycja
       • Sobczak Martyna
       • Stachowiak Norbert
       • Szmagaj Joanna
       • Szwagierek Nikola
       • Szymańska Emilia Maria
       • Szymańska Katarzyna Aleksandra
       • Trybuła Monika
       • Tuszyńska Oliwia
       • Wiśniewska Anna
       • Wolska Julia
       • Zega Klaudia Julia
       • Zglińska Klaudia
       • Zwierzchlewski Mikołaj Jacek

       Uzyskane wyniki zasługują na szczególne uznanie. Serdecznie gratulujemy, wierząc głęboko, że znajdą one potwierdzenie podczas nauki na wymarzonych studiach.

       Patrz album

       Opracował: Paweł Roszak

      • Wręczenie świadectw maturalnych

      • Dnia 11 sierpnia 2020 r. zapraszamy tegorocznych absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy po odbiór świadectw maturalnych.

       Szczegółowe informacje przekażą Wam wychowawcy.

      • I LO Szkołą Humanitarną

      • Rok szkolny 2019/2020 obfitował w I Liceum Ogólnokształcącym w różne projekty, a zwieńczeniem jednego z nich było nadanie naszej szkole tytułu Szkoły Humanitarnej.

       Projekt organizowany jest co roku przez Polską Akcję Humanitarną w ramach działalności edukacyjnej tej organizacji. Od lat PAH kładzie nacisk na szerzenie wśród uczniów i nauczycieli wiedzy na temat edukacji globalnej. Nie inaczej było podczas tegorocznej edycji programu Szkoła Humanitarna - myślę krytycznie i działam. Nauczyciele koordynujący projekt: Iwona Czupryńska-Kaliszewska, Magdalena Rogowska i Katarzyna Boińska oraz uczniowie i uczennice z klas Iga i Ipf brali udział w wielu szkoleniach, warsztatach i webinarach, podczas których dyskutowali i dzielili się swoimi przemyśleniami między innymi na temat zależności panujących na świecie, wpływu podejmowanych przez nas decyzji na ludzi mieszkających w innych częściach świata i tego, w jaki sposób walczyć ze stereotypami. Ponadto, w ramach projektu w szkole odbył się wieczór filmowy, w trakcie którego uczniowie rozmawiali o rasizmie i konkurs 'Czy znasz DNA swojego telefonu'? Kolejnym elementem projektu był udział uczniów i uczennic w refleksyjnym klubie online a dwie najbardziej zaangażowane i aktywne uczennice odbyły trzydniowe szkolenie w Toruniu.

       W projekcie wzięło udział trzynaście szkół z różnych województw, ale tylko ośmiu szkołom udało się zakończyć program z sukcesem. Uczennica Daria Chudecka z klasy Iga za wyjątkowe zaangażowania w projekt została nagrodzona certyfikatem i nagrodą książkową. Oprócz certyfikatu szkoła otrzymała upominek w postaci odwróconej mapy, która ma zmienić spojrzenie na świat.

       Patrz album

       Opracowała: Katarzyna Boińska

      • Zakończenie niezwykłego roku szkolnego

      • 26 czerwca w niecodziennych okolicznościach odbyło się zakończenie roku szkolnego 2019/2020.

       Ze względu na stan epidemii nauka, realizowana od 25 marca w sposób zdalny, stała się wyjątkowym wyzwaniem, ale mimo trudnych warunków uczniowie I LO stanęli na wysokości zadania i 104 z nich otrzymało świadectwa z wyróżnieniem. O prawdziwym sukcesie mówić mogą natomiast ci uczniowie, którzy uzyskali najwyższą średnią w szkole. Są to Hubert Sikorski z klasy II b, który osiągnął średnią ocen 5,90, Kamil Dędza z klasy II c ze średnią ocen 5,67 oraz Agata Lewandowska z klasy I pa, która może pochwalić się średnią 5,47. Średnia ocen całej szkoły to 4,25, co świadczy o zaangażowaniu i solidnej pracy całej społeczności uczniowskiej naszego liceum.

       Stan epidemii wpłynął  także na  scenerię uroczystości zakończenia roku, która tym razem, po raz pierwszy w powojennej historii szkoły, odbyła się bez tradycyjnej uroczystej oprawy. Uczniowie spotkali się z wychowawcami o określonych godzinach w ściśle wyznaczonych miejscach, z zachowaniem reżimu ograniczeń epidemicznych, których doskonale znanym już symbolem stały się maseczki, dezynfekcja rąk i rygorystycznie przestrzegane odległości. Dla wszystkich będzie to zapewne wspomnienie, które zachowają w pamięci przez długie lata.

       W tej szczególnej sytuacji życzymy wszystkim uczniom, a także ich rodzicom i opiekunom udanych, słonecznych, spokojnych, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji, które staną się okazją nie tylko do wypoczynku, ale także głębokiej refleksji nad życiem. Życzymy, aby poczucie wspólnoty i życzliwości wobec drugiego człowieka stały się główną wartością, kiedy ponownie 1 września zawitamy w mury naszej szkoły.

       Dyrekcja i Nauczyciele

       I Liceum Ogólnokształcącego

       Patrz album

      • XX Maraton Matematyczny

      • 2 marca 2020 r. w Zespole Szkół im. C.K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim odbył się XX Maraton Matematyczny. Celem konkursu jest rozwijanie logicznego myślenia oraz zainteresowanie uczniów matematyką.

       W zmaganiach brali udział uczniowie ze szkół średnich z powiatów: brodnickiego, działdowskiego, iławskiego i nowomiejskiego. Uczniowie przez 10 godzin rozwiązywali 100 zadań. Naszą szkołę reprezentowali: Julia Wolska i Marek Weis.

       17 czerwca 2020 r. otrzymaliśmy wyniki konkursu – Marek Weis zajął III miejsce! Gratulujemy!

       Opracował: Piotr Lendziński

      • Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego "English Ace"

      • Wyniki XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego "English Ace" okazały się pomyślne dla uczniów naszej szkoły.

       Z klas II najwyższą lokatę uzyskał Maciej Zubowicz z klasy II c (2 miejsce w województwie i 41 w kraju). Na miejscu 3 w województwie, 73 w kraju, ulokowali się ex aequo Karol Filipkowski z klasy II e i Mikołaj Mężykowski z klasy II c.

       Z klas III najlepsi okazali się Karol Onych z klasy III f (2 miejsce w województwie i 15 w kraju), Mikołaj Zwierzchlewski (3 miejsce w województwie i 29 w kraju) oraz Monika Trybuła z klasy III c (5 miejsce w województwie i 55 w kraju).

       Wyróżnieni uczniowie otrzymają dyplomy za najlepsze wyniki, a pozostali dyplomy za udział w konkursie.

       Opracowała: Anna Ćwiklińska

      • I LO na drugim miejscu w Europie w królewskiej grze

      • 6 Międzynarodowy Towarzyski Turniej Szachowy Szkół (6th Chess School-Friendly International Event) rozpoczął się 31 października 2019r. i trwał 7 miesięcy. Wystartowało 9 drużyn w składzie 4 osobowym (grający opiekun/trener wraz z trzema uczniami szkoły). Na końcowy wynik składały się wyniki poszczególnych zawodników. Rozegrano 4 turnieje indywidualne, łącznie 144 partie szachowe.  Rywalizacja podczas zawodów była fair play, zawodnicy nawiązywali rozliczne kontakty między sobą, szlifowali swój język angielski, poznawali wirtualnie miasta oraz szkoły, z których pochodzili uczestnicy turnieju.

       W turnieju brały udział szkoły z Polski, Niemiec, Anglii, Hiszpanii, Grecji, Bułgarii. ILO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy wygrało między innymi z takimi szkołami o wielowiekowej tradycji jak: Wilson’s School ufundowana w 1615r., King’s College ufundowany przez Jerzego IV Hanowerskiego w 1829r.

       Drużyna ILO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy od lat odnosi sukcesy w tym turnieju.

       Internet w obliczu pandemii był doskonałą możliwością kontynuowania pasji grania w szachy. W czasie zamknięcia szkół koło szachowe działa w Internecie na portalu chess.com, gdzie organizuje cotygodniowe turnieje i skupia dzięki temu nie tylko uczniów, ale i wszystkich sympatyków królewskiej gry z Polski i z Europy.

       Wyniki indywidualne:

       • I szachownica - Marcin Kołodziejski 6,5/8 - (5 zwycięstw, 3 remisy) - I miejsce na swojej szachownicy;
       • II szachownica - Łukasz Malgaski - 7/8 - II miejsce na swojej szachownicy;
       • III szachownica - Michał Wieczyński - 6/8 - III miejsce na swoje szachownicy;
       • IV szachownica - Wiktor Olszewski - 6,5/8 - II miejsce na swoje szachownicy.

       Opracował: Marcin Kołodziejski

      • Konkurs wiedzy o liceum

      • W czerwcu 2020 r. w naszym liceum zorganizowano konkurs wiedzy dla uczniów. Tematem konkursu była historia szkoły w związku z 100 rocznicy istnienia naszego polskiego liceum. Celem konkursu było: poznanie przeszłości liceum, jako szkoły istniejącej prawie 150 lat, w tym 100 lat, jako polskiej; promowanie liceum i inspirowanie młodzieży do rozwijania kompetencji poznawczych; stworzenie możliwości alternatywnego spędzenia czasu wolnego w okresie zamkniętych szkół.

       W konkursie wzięli udział uczniowie klas 1-2 liceum. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

       • I miejsce – Łukasz Węglerski (klasa 1)
       • II miejsce – Mateusz Sobierajski (klasa 2)
       • III miejsce – Agata Lewandowska (klasa 1)

       Uczniowie, którzy zajęli 1-3 miejsce otrzymają nagrody i dyplomy. Zwycięzca Konkursu otrzyma nagrodę rzeczową ufundowaną przez Pawła Szramkę Posła na Sejm RP, pozostałe nagrody przez organizatora. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zdobytej wiedzy.

       Patrz album

       Opracowała: Marzena Łupińska

      • I LO w rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii

      • W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. W jej ramach młodzież realizuje projekty społeczne w wybranej kategorii - zbiórki charytatywne, reklamy społeczne, wydarzenia publiczne lub projekty technologiczne. Młodzi ludzie zdobywają przy tym kluczowe kompetencje przyszłości potrzebne na rynku pracy – uczą się zarządzania, pracy zespołowej, rozwiązywania problemów oraz zdobywają międzynarodowe certyfikaty pomocne przy szukaniu pracy lub rekrutacji na studia. Młodzi ludzie uczą się współpracy w zespole, samodzielności, odpowiedzialności, a także rozwiązywania problemów i przezwyciężania kryzysów.

       02.06.2020 roku odbyła się uroczysta Gala Rankingu Zwolnieni z Teorii. Prezes - pani Paula Bruszewicz, Wicepremier, Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz Rowan Barnett - szef Google.org gratulowali wszystkim finalistom oraz nauczycielom sprawującym nad nimi opiekę wytrwałości, elastyczności oraz empatii. Pani Wicepremier zwróciła także uwagę na fakt, że w rankingu znalazły się najbardziej innowacyjne szkoły w Polsce. Warto podkreślić, że nasze Liceum jako jedyne w powiecie, jedno z 15 w województwie zostało ujęte w tym rankingu. Aby się w nim znaleźć, uczniowie wspierani przez przeszkolonego nauczyciela planują, realizują i dokonują ewaluacji projektu zamieszczając informacje na platformie zwolnienizteorii.pl. Młodzież I LO w tym roku szkolnym przeprowadziła zajęcia dla przedszkolaków, których celem było propagowanie czytelnictwa, stworzyła animację i prezentację dotyczące profilaktyki zakażeń wirusem powodującym COVID-19, nagrała film, będący wyrazem wdzięczności wszystkim osobom zaangażowanym w walkę z wirusem oraz opracowała i przeprowadziła ankietę dotyczącą poziomu wiedzy ekonomicznej wśród różnych grup społecznych.

       Wiele inicjatyw jest wciąż w fazie realizacji – Trashbusters, Depresja – cichy zabójca, Wojna nigdy się nie kończy dla tych, co walczyli, Czas jest nasz to tylko niektóre tytuły projektów społecznych. Jeśli masz pomysł, chęci do działania, chcesz zmienić swoje otoczenie i zrobić coś bezinteresownie dla dobra innych, to zapraszam w kolejnym roku szkolnym! Wystarczy, że zbierzesz zespół, wybierzesz kategorię (np. kultura, sport, nowe technologie, przestrzeń miejska, sztuka) i zgłosisz we wrześniu chęć uczestnictwa w olimpiadzie. Pamiętaj, robiąc coś dobrego dla innych, uczysz się dla siebie!

       Opracowała: Iwona Czupryńska-Kaliszewska

      • „Czytanie to zabawa” - projekt uczniów I LO adresowany do przedszkolaków

      • W ramach ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii na przedmiocie ekonomia w praktyce prowadzonym przez Iwonę Czupryńską-Kaliszewską uczniowie naszej szkoły realizują projekty społeczne o wybranej przez siebie tematyce. W ostatniej chwili, dzień przed zamknięciem placówek edukacyjnych i opiekuńczych grupa 9 uczniów ukończyła projekt pt. Czytanie to zabawa. Paulina Armata, Milena Gurtatowska, Natalia Laskowska, Kacper Tomasik, Kuba Szypkowski, Klaudia Bujanowska, Łukasz Ruciński, Małgosia Zaradkiewicz i Dominika Dębińska przygotowali dla przedszkolaków z Jajkowa i z Przedszkola Niepublicznego w Brodnicy Tęgowska Barbara zajęcia, których celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Uczniowie przedstawili prezentację, w której zamieścili informacje o właściwym używaniu książek, korzystaniu z biblioteki, wartościowych tekstach oraz przeprowadzili krótką ankietę w formie zabawy.

       Przedszkolaki przez 2 godziny zaangażowane były w różne aktywności: słuchanie wierszy przeplatane było zagadkami, z którymi maluchy świetnie dawały sobie radę, śpiewanie - z zabawą ze starszymi kolegami do piosenki z filmu pt. “Pan Kleks”.

       Wizyty te były źródłem satysfakcji także dla licealistów, którzy mogli zamienić się miejscami z nauczycielem i doświadczyć pracy z dziećmi z drugiej strony. Spotkanie z o wiele młodszymi kolegami i koleżankami to nauka integracji i budowa wzajemnych relacji, które mogą wpłynąć na wybory dotyczące dalszej drogi życiowej.

       Iwona Czupryńska-Kaliszewska

      • Wyniki ogólnopolskiego konkursu chemicznego „Alchemik”

      • W marcu br. uczniowie rozwiązywali zadania z ogólnopolskiego konkursu chemicznego „Alchemik”. Ideą konkursu jest szerzenie wśród młodzieży wiedzy z zakresu chemii; propagowanie nauk ścisłych oraz aktywizacja miłośników nauk ścisłych. Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego „Alchemik” jest Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Grodzisku Mazowieckim przy współpracy merytorycznej z warszawskimi uczelniami wyższymi.

       W kategorii Junior (uczniowie klas pierwszych) najwyższy wynik w naszej szkole uzyskała Aleksandra Matuszewska, natomiast w kategorii Żak (uczniowie klas drugich i trzecich) najwyższy wynik w szkole uzyskał Hubert Sikorski. Uczniowie z najwyższym wynikiem otrzymują dyplom wyróżnienia oraz nagrodę książkową. W konkursie brało udział 33 uczniów, w tym 14 uzyskało dyplom wyróżnienia. Szkolnymi organizatorkami konkursu były nauczycielki chemii Elżbieta Brzezicka - Pruchińska oraz Milena Pieróg.

       Patrz album

       Opracowała: Milena Pieróg