• Aktualności

      • Nasi licealiści popularyzatorami nauki

      •       Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło Ignacego Łukasiewicza patronem 2022r. I LO przybliżyło uczniom działalność naukowca organizując konkurs w dwóch kategoriach na plakat i prezentację. Młodzież wykonała prace powiązane z wynalezieniem lampy naftowej przez polskiego przedsiębiorcę. Nauczyciele fizyki i chemii przyznali nagrody, mieli trudne zadanie, bo Filomaci wykazali ogromne zainteresowanie inicjatywą swoich nauczycieli.

       Kategoria prezentacja:

       I – Łukasz Węglerski 3pb

       II – Antoni Paterewicz 1b

       III – Maja Michałkiewicz 1b

       Wyróżnienie – Aleksandra Melerska

       Kategoria Plakat

       I – Daria Chudecka – 3ga

       II – Sara Kamińska – 3b

       III – Wiktoria Janasz – 1d

       GRATULUJEMY!!!!

       Patrz album

      • Matura w I LO

      •       Uczniom liceum maj kojarzy się z najważniejszym dla nich egzaminem – egzaminem dojrzałości. W tym roku przystąpił do niego ostatni rocznik, który ukończył gimnazjum. Sesja egzaminacyjna trwa od 4 do 20 maja i tradycyjnie otwiera ją język polski. Na wyniki  OKE w Gdańsku młodzi ludzie muszą poczekać do 5 lipca. Tego dnia maturzyści z I LO  pożegnają swoją szkołę, spotkają się na uroczystości różyczkowania.

          W związku z inauguracją tego szczególnego egzaminu, życzymy  Filomatom powodzenia. Niech krok w dorosłość zostanie wykonany z rozwagą i spokojem. Liczymy na wysokie noty, które pozwolą na spełnienie maturalnych  i życiowych planów . Połamania piór!

       Patrz album

      • Zakończenie roku dla klas III

      •         29 kwietnia 2022r. mury szkoły opuścił ostatni rocznik kontynuujący naukę po gimnazjum. Uczniowie skończyli szkołę średnią i w maju przystąpią do egzaminu dojrzałości. O godz. 9:00 spotkali się z Dyrekcją Szkoły. Pan Dyrektor Wiesław Łupina pogratulował ukończenia I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy i życzył im powodzenia na egzaminie. Pan Wicedyrektor Lech Witkowski przypomniał o procedurach obowiązujących na maturze. Filomaci otrzymali świadectwa ukończenia szkoły od swoich wychowawców. Uroczyste pożegnanie absolwentów, zgodnie z wyjątkową tradycją I LO - różyczkowaniem, odbędzie się w dniu otrzymania wyników maturalnych. Wtedy, swoich kolegów pożegnają uczniowie młodszych klas, przypną różyczki tym, którzy zdali maturę. Najlepsi z nich zostaną uhonorowani nagrodami i dyplomami. Dzisiaj wszystkim maturzystom życzymy wysokich not na egzaminie dojrzałości!

       Patrz album

      • Projekt ,, Poznaj Polskę''

      •          W ramach projektu ,, Poznaj Polskę'', dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, uczniowie I LO wybrali się na wycieczkę do Gdańska. Pierwszego dnia zwiedzili: Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Poczty Polskiej oraz spacerowali po ogrodach Parku Oliwskiego. Oglądali też organy  w  Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku. Wieczorem, Filomaci  wyruszyli nad morze, były wspólne tańce  na plaży.

                Drugiego dnia poznali historię Stoczni Gdańskiej i Strajku Robotników. Odwiedzili Europejskie Centrum Solidarności, następnie przewodnik opowiadał o Głównym Mieście. Młodzież podziwiała  Fontannę Neptuna, Żuraw i Kościół Mariacki.          

               Wycieczka miała charakter edukacyjny i była ciekawą lekcją historii.

       Patrz album

      • Sukces w Konkursie Wiedzy Geologicznej

      •      Z wielką radością informujemy, że uczeń klasy 1b Oskar Lewandowski zakwalifikował się do półfinału XXIII edycji Konkursu Geologiczno-Środowiskowego "Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro" pod hasłem: Energia drzemiąca w skałach

       Gratulujemy

      • Ruszamy z projektem CoopAxle. Poprzez naukę i zabawę działamy na rynku lokalnym

      •      Miło nam poinformować, że klasa 2d i 2e zakwalifikowały się do krajowego projektu CoopAxle. Maj będzie więc dla naszej młodzieży miesiącem nauki i zabawy z wykorzystaniem gry szkoleniowej Invest Inn. Jest to gra symulacyjna o charakterze negocjacyjnym, w której gracze wcielają się w role urzędników samorządowych oraz potencjalnych inwestorów zainteresowanych rozwinięciem nowego biznesu w ich społeczności lokalnej.

            Nasi uczniowie będą mieli szanse przejść od biernego przyglądania do aktywnej postawy, tym bardziej, że projekt umożliwia zdobycie wiedzy na temat tego w jaki sposób działać. Temu służy m.in. zaproszenie przedstawicieli lokalnej społeczności – z jednej strony podniesie prestiż wykonanej przez młodych ludzi  pracy, z drugiej motywuje jedną i drugą stronę spotkania do dalszych działań i gwarantuje, że pomysły wypracowane w czasie projektu nie pozostaną jedynie w murach I LO.

            Zachęcamy do śledzenia naszych działań  przez cały miesiąc, który  Filomaci z klas drugich poświęcą na warsztaty, gry szkoleniowe oraz debaty. Młodzież będzie miała okazję porozmawiać o swoich refleksjach, wnioskach i zdiagnozowanych problemach z przedstawicielami lokalnej społeczności.

      • Diecezjalny etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

      •       Z inicjatywy Katolickiego  Stowarzyszenia ,, Civitas Christiana’’ we współpracy z Wydziałem Katechetycznym Kurii Biskupiej zorganizowano Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej.

          21 kwietnia w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbył się konkurs, w którym Filomaci zmierzyli się z innymi uczniami naszej diecezji.  I LO reprezentowało troje zwycięzców eliminacji szkolnych:  Wiktoria Stolarska, Sebastian Stogowski i Łukasz Węglerski. Zapoznali się oni z Księgą proroka Jeremiasza oraz Pierwszym i Drugim Listem św. Piotra. Wykazali się dużą wiedzą i zrozumieniem niełatwych treści. Sebastian Stogowski zajął 2 miejsce i w maju weźmie udział w etapie ogólnopolskim w Niepokalanowie.

       Patrz album

      • Warsztaty pisankarskie

      •        Uczniowie I LO w Brodnicy dbają o tradycje i uczą się tradycji. Z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych, licealiści z klasy I c uczestniczyli w warsztatach pisankarskich w Galerii Jajka w Jajkowie. Spotkanie poprowadziła Pani Iwona Wiśniewska – prezes Stowarzyszenia Wioski Tematycznej "Początku Życia", z pomocą historyka – Pani Haliny Borkowskiej. Przy słodkim poczęstunku uczniowie wysłuchali bogatej historii Jajkowa, a następnie podczas spaceru poznali najbardziej symboliczne i ważne zakątki wsi. Sednem spotkania stały się zajęcia praktyczne, podczas których licealiści nauczyli się techniki wykonywania pisanek oraz poznali symbolikę ich barw. Spotkanie w Jajkowie było doskonałą lekcją historii, kultury ludowej, a także symbolicznym wprowadzeniem w obchody pięknych świąt wielkanocnych.

       Patrz album

      • Spotkanie z poezją - Mistrz Pięknego Czytania


      •      Już od kilku lat, w naszej szkolnej bibliotece, staramy się popularyzować kulturę słowa poprzez cykliczny konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”.  W poprzednich edycjach wykorzystywano fragmenty prozy z literatury pięknej.  Tym razem do prezentacji wybrano poezję . Miał na to wpływ aktualny patronat  - Rok Polskiego Romantyzmu. 21 marca obchodzony jest również Światowy Dzień Poezji.

             Poezja to wyjątkowa forma komunikacji twórcy z odbiorcą. Charakterystyczna dla ludzi wrażliwych, o artystycznej duszy. Przekonaliśmy  się, że wśród społeczności filomackiej nie brakuje takich osób,  do konkursu zgłosiło się 24 uczniów.

             Repertuar był bardzo zróżnicowany; od romantycznych wieszczów  po współczesnych mniej znanych bardów. Młodzież rzetelnie przygotowała  się do interpretacji wybranych utworów. Jury miało problem z wyłonieniem zwycięzców, ostatecznie jednak zapadł następujący werdykt:

       1. miejsce przyznano Karolowi Sztandarskiemu z kl. 2 A, który zachwycił organizatorów konkursu deklamacją sonetu A. Mickiewicza „Pielgrzym”.

       2. miejsce zajęła Weronika Przybyłowska z kl. 2 E; prezentowała wiersz  A. Kamieńskiej „Porównanie”.

       3. miejsce przypadło Natalii Andrzejewskiej z kl. 2 E za recytację utworu  Z. Krasińskiego „Czas i wieczność”.

       Wyróżnienie otrzymali: Wiktor Kozłowski z kl. 2 D  (J. Podsiadło „Noc nr 40”) oraz Maciej Jamróz z kl. 3 pB (J. Kornhauser „Poezja”).

              Pan Dyrektor Wiesław Łupina pogratulował laureatom,  wręczył nagrody,  a w słowach skierowanych  do uczestników imprezy podkreślił, jak ważny jest kontakt z wartościową literaturą i jaki wpływ wywiera ona na nasze życie.

       Patrz album

      • Dzień Wiosny w I LO

      •       Święto Wiosny to kolejny, kolorowy i wesoły, dzień w I LO. Uczniowie zaopatrzyli się w stroje w wylosowanej przez siebie barwie. Koło wolontariatu zorganizowało kiermasz ciast. Koło teatralne przedstawiło skecz, który nawiązywał do czasów nauki zdalnej.  W swobodnym nastroju integrował on uczniów i nauczycieli. Były konkursy, zabawy, zajęcia tematyczne. Młodzi ludzie zmagali się z szaradami, grali w szachy i gry planszowe, robili doświadczenia chemiczne, odwiedzili Astrobazę, przygotowali plakaty. Eko-kącik zgromadził pasjonatów ekologii, a sportowcy rywalizowali w konkurencjach wymyślonych przez nauczycieli w-f.

           Zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, młodzież rozwijała umiejętności w lekkiej, wiosennej atmosferze. Pokazała, że potrafi się razem bawić, jest społecznością emanującą życzliwością, energią i pomysłowością.

           Na zakończenie Samorząd Uczniowski zorganizował grilla na szkolnym boisku. Głodni Filomaci mogli spróbować pieczonych kiełbasek, posłuchać muzyki i wymienić się wrażeniami.

       Patrz album

      • Dzień św. Patryka w I LO

      •    Zielone święto w I LO zorganizowali nauczyciele języka angielskiego. Celem było przybliżenie tradycji związanych z obchodami Dnia św. Patryka.

           17 marca w szkole dominował kolor zielony, uczniowie postarali się o odzież w tej barwie. Uczestniczyli w zabawach i konkursach. Zmagania były połączone z koniecznością wykazania się doskonałą znajomością języka angielskiego. Filomaci oglądali też filmy o tym, jak Dzień św. Patryka obchodzony jest w innych krajach. Poznali tradycyjny irlandzki taniec. Tworzyli prace plastyczne ze świątecznymi symbolami. Najlepsza okazała się klasa II c, na kolejnych miejscach znalazły się klasy II a i I b. Pani Wicedyrektor Anna Rumińska wręczyła zwycięskiej drużynie  słodkie nagrody.

           Społeczność, po raz kolejny, udowodniła, że I LO to szkoła, w której tradycja przeplata się z nowoczesnością, nauka z dobrą zabawą w przyjacielskiej atmosferze współpracy i rywalizacji.

       Patrz album

      • Matury próbne w I LO

      •     Priorytetem w naszej szkole jest solidne przygotowanie do matury. Wiąże się to z faktem , że wszyscy uczniowie podchodzą do tego egzaminu. Celebrujemy również wręczanie świadectw maturalnych. Zgodnie z wieloletnią tradycją tylko absolwenci, którzy zdali maturę są wyróżnieni różyczką. Jest to wielkie święto dla całej społeczności Filomatów.

            Po raz kolejny w I LO została przeprowadzona próbna matura. W dniach 9-11 marca br. uczniowie  mieli możliwość sprawdzić swoje kompetencje i przekonać się o stopniu przygotowania do tego ważnego wydarzenia. Oswajali się też z arkuszami maturalnymi, planowali swoją pracę zgodnie z przewidzianym czasem. Ćwiczenie miało na celu, nie tylko zbadanie poziomu opanowania wiedzy, ale także oswojenie stresu i przypomnienie procedur. Maturzyści mają świadomość , że muszą zintensyfikować  naukę, mogą wyciągnąć wnioski i uzupełnić braki. Zbliża się maj, dlatego warto zweryfikować, czy wszystko jest gotowe do matury rocznika 2021/2022

       Patrz album

      • I LO całym sercem dla Ukrainy

      • „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;

       nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

       Jan Paweł II

            Atak Rosji na Ukrainę zachwiał naszym poczuciem bezpieczeństwa. Od 24.02.2022 r. zmieniło się wszystko…

            Szkolne Koło Wolontariatu zainicjowało akcję pod hasłem: „I LO całym sercem dla Ukrainy”. Podobnie jak wolontariusze w całej Polsce, tak i nasza młodzież, z potrzeby serca, zaangażowała się w zbiórkę środków opatrunkowych, leków, środków higienicznych i czystości, koców, śpiworów, karimat, ręczników, pościeli, trwałej żywności i pieniędzy.

           Cała społeczność szkolna, od pierwszego dnia zbiórki, wykazała się olbrzymim zaangażowaniem. Codziennie młodzież i pracownicy szkoły przekazywali artykuły i pieniądze. Pokój pedagoga szkolnego, w przeciągu trzech dni, został zapełniony darami.

           Za to, co udało nam się do tej pory zebrać, bardzo dziękujemy. Pierwszy transport z darami dla Ukrainy wyruszył z naszej szkoły w piątek. Będą kolejne, gdyż akcja „I LO całym sercem dla Ukrainy” trwa. W dalszym ciągu zachęcamy do udziału w akcji.

            Filomaci nie zawodzą, Filomaci działają i pomagają.

       Patrz album

      • I LO w programie „Szkoła Myślenia Pozytywnego”

      •     Nasza szkoła od października 2021 roku uczestniczy w programie certyfikacyjnym  „Szkoła Myślenia Pozytywnego” . Szkoła Myślenia Pozytywnego to autorski program certyfikacyjny stworzony i realizowany od 2016 przez Fundację „Instytut Edukacji Pozytywnej”.

           Głównym celem Programu jest promocja i profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci  i młodzieży oraz nauka jak dbać o dobrostan psychiczny, co na niego wpływa i jak on wpływa na nasze funkcjonowanie. Szkoła Myślenia Pozytywnego to pogłębianie empatii, zrozumienia i praca nad otwartością, holistycznym dbaniem o zdrowie, o siebie i otoczenie. W czasie trwania Programu, wspólnie przechodzimy przez różnorodne aspekty wpływające na zdrowie psychiczne zarówno młodzieży oraz osób dorosłych z ich otoczenia. 

           Podsumowując  I semestr pragniemy poinformować, że  poruszana tematyka związana była z motywacją do nauki przedmiotów ścisłych, samorozwojem poprzez sztukę, tworzeniem dobrych relacji oraz używaniem technologii.

           Działamy dalej, przed nami kolejne tematy do zrealizowania w II semestrze.

       Patrz album

      • Warsztat „Mediacje w szkole”

      •     W dniu 23 lutego 2022r. przedstawiciele z poszczególnych klas wzięli udział w ciekawym warsztacie. Tematem spotkania były Mediacje w szkole. W tę tematykę uczniów wprowadziła pani Dominika Wielgosz. Spotkanie realizowane było w ramach projektu „Szkoła Myślenia Pozytywnego- Komunikacja bez przemocy i Mediacje w szkole” Instytutu Edukacji Pozytywnej. Uczniowie dowiedzieli się jak można rozwiązywać powstające konflikty zarówno w szkole, jak i poza nią. Było kreatywnie!

       Patrz album