• Aktualności

            • XVII Konkurs Adwentowy rozstrzygnięty!

            • Konkurs na przygotowanie adwentowych dekoracji jest już w naszej szkole tradycją, bowiem w tym roku ma miejsce 17. Edycja. Pomysłodawcą i organizatorem Konkursu jest nauczycielka języka niemieckiego Danuta Przybylska. Celem Konkursu jest przede wszystkim przybliżenie uczniom naszego liceum adwentowych zwyczajów krajów niemieckiego obszaru językowego. Kalendarze i wieńce adwentowe są nieodłącznym adwentowym elementem naszych zachodnich sąsiadów. W ramach konkursu uczniowie własnoręcznie wykonali wieńce i kalendarze adwentowe, wykazując się nie tylko wielką pomysłowością, ale również zdolnościami manualnymi. Autorzy tegorocznych prac postawili na ekologię. Wieńce i kalendarze zostały wykonane z papieru, szyszek, zapałek i naturalnych gałązek. Komisja konkursowa miała nie lada problem chcąc wyłonić zwycięzców. Ogłoszenie wyników Konkursu miało miejsce dnia 13.12.2019 r., podczas którego dyrektor szkoły pan Wiesław Łupina wręczył zwycięzcom dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców I LO.

              W kategorii KALENDARZ ADWENTOWY zwyciężyła Kinga Dąbrowska z kl. Igb, natomiast w kategorii WIENIEC ADWENTOWY pierwsze miejsce  zajął Mikołaj Zwierzchlewski z klasy IIIf.

              W kategorii WIENIEC ADWENTOWY drugie miejsce zdobyli ex aequo: Michał Nowiński z kl. IIc  i Natalia Stawicka z kl. I pe, natomiast III miejsce zajęli: Marta Lewandowska  z kl. Ipb i Anna Wałdowska z kl. Igb. Wyróżniono również wieńce Alicji Łukaszewskiej z kl. IIIe, Miłosza Nosowicza z kl. IIIf  i Macieja Jamróz z kl. I pb.

              W kategorii KALENDARZ ADWENTOWY  II miejsce zajęli ex aequo: Wiktoria Wrzosek z kl. Ipb i Aleksandra Milz z kl. I gc, natomiast na trzecim miejscu znaleźli się: Daria Chudecka z kl. Iga i Julia Waruszewska z kl. Ipe. Komisja Konkursowa wyróżniła również kalendarze uczniów klasy I pe:  Marty Misiak, Marsela Nawackiego i Jakuba Fischera.

              Wszystkie prace można podziwiać w holu naszej szkoły.

              Autorom wszystkich prac serdecznie gratulujemy i zachęcamy do kolejnych edycji Konkursu.

              Patrz album

              Opracowała: Danuta Przybylska

            • Młodzi Filomaci „Z kamerą wśród Piastów”

            • Dnia 13 grudnia 2019 r ogłoszono wyniki konkursu „Z kamerą wśród Piastów”. Uczniowie klasy I pe zajęli w nim 3 miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych.  Na Gali podsumowującej konkurs odebrali nagrody a także wzięli udział w dyskusji na temat kanonu wartości w życiu filmowca i metod doskonalenia jego warsztatu. Autorami filmu byli: Jakub Fisher, Adam Etmański, Wiktor Witkowski, Marta Misiak oraz Magda Kalinowska. Uczniowie sami napisali scenariusz, zmontowali materiał oraz zagrali główne role. Opiekunem grupy był nauczyciel historii Paulina Kalinowska-Willmann.

              Zadaniem uczestników było umieszczenie wybranej legendy lub wycinka z historii Piastów we współczesnym świecie. Młodzi filomaci swoją uwspółcześnioną wersję historii króla Popiela powiązali z metodami analizy historii polegającymi na szukaniu odpowiedzi na pytanie co by było gdyby? W ten sposób zrodził się pomysł na realizację „ Alternatywnej Historii Króla Piasta”.

              Na konkurs filmowy wpłynęło łącznie 11 filmów przygotowanych przez ponad 50 młodych twórców z 10 szkół podstawowych i średnich z regionu. Wyboru najlepszych filmów dokonała komisja konkursowa, w skład której weszli Wojciech Drewniak (youtuber, twórca kanału "Historia Bez Cenzury"), Remigiusz Zawadzki (ekspert filmowy, reżyser, absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej A. Wajdy), Marcin Drogorób (Dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki), Tymoteusz Tymiński (pracownik Departamentu Promocji), Monika Andruszkiewicz (koordynator kujawsko-pomorskiego odcinka Szlaku Piastowskiego) oraz Damian Śnieżewski (laureat I edycji konkursu „Z kamerą wśród Piastów”).

              Celem konkursu była promocja kujawsko-pomorskiego odcinka Szlaku Piastowskiego wśród mieszkańców regionu, a także zachęcenie dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w zdobywaniu wiedzy krajoznawczej i rozwijania swoich talentów.

              Szlak Piastowski jest zlokalizowany na obszarze dwóch województw: wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.  W województwie kujawsko-pomorskim obiekty Szlaku Piastowskiego znajdziemy w: Biskupinie, Gąsawie i Marcinkowie Górnym, Wenecji, Żninie, Mogilnie, Strzelnie, Pakości, Inowrocławiu, Kruszwicy, Radziejowie, Płowcach, Brześciu Kujawskim, Włocławku, Kowalu, a także w Gniewkowie i Kościelcu Kujawski.

              Patrz album

              Opracowała: P. Kalinowska-Willmann

            • W I LO śpiewano kolędy w różnych językach

            • Dnia 11 grudnia 2019 roku w I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy już po raz siódmy odbył się Powiatowy Konkurs Kolęd Obcojęzycznych. W pięknie udekorowanej auli szkolnej, w świątecznej atmosferze uczniowie  ze szkół  powiatu brodnickiego śpiewali  po angielsku, niemiecku oraz włosku kolędy i piosenki bożonarodzeniowe. Wśród uczestników powiatowego konkursu znaleźli się reprezentanci  następujących szkół: SP Nr 2 w Brodnicy, SP w Brzoziu, SP w Drużynach, SP w Gortatowie z siedzibą w Szczuce, SP w Zbicznie, CKZiU, III LO oraz I LO.

              Celem konkursu jest propagowanie pięknych zwyczajów bożonarodzeniowych, kultury innych krajów, doskonalenie umiejętności językowych oraz wokalnych.

              Imprezę rozpoczął dyrektor I LO p. Wiesław Łupina, który przywitał zaproszonych gości, m. in. naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu p. Stanisława Czajkowskiego, nauczycieli, uczestników konkursu oraz pozostałych uczniów. Dyrektor podziękował za zainteresowanie konkursem oraz życzył uczniom sukcesów i dobrej zabawy. Część oficjalną zakończył występ zespołu tanecznego naszego liceum.

              Następnie uczestnicy konkursu zaprezentowali swoje talenty wokalne. Usłyszeliśmy 20 piosenek świątecznych, którym często towarzyszyły ciekawe układy taneczne lub muzyka na żywo. Okazało się, że świąteczny nastrój udzielił się również uczniom, którzy przybyli na konkurs mając na sobie charakterystyczne dla  świąt elementy stroju. Wszyscy uczestnicy nagradzani byli gorącymi brawami. W czasie przerwy można było obejrzeć ozdoby adwentowe wykonane na szkolny konkurs, który od wielu lat organizuje w szkole nauczycielka języka niemieckiego p. Danuta Przybylska.

              Komisja konkursowa w składzie: p. Anna Ćwiklińska, p. Justyna Pniewska i p. Wojciech Zembrzycki wybrała najlepszych wykonawców, którymi okazali się:

              W kategorii soliści ze szkół podstawowych:

              • I miejsce – Amelia Ziółkowska (SP w Brzoziu)
              • II miejsce – Adam Kotuła (SP w Drużynach)
              • III miejsce – Martyna Gołkowska (SP w Gortatowie z siedzibą w Szczuce)
              • Wyróżnienie – Oliwia Domżalska (SP Nr 2 w Brodnicy

              W kategorii soliści ze szkół średnich:

              • I miejsce – Monika Żbikowska (I LO w Brodnicy)
              • II miejsce – Adrianna Ługiewicz (CKZiU w Brodnicy)
              • III miejsce – Martyna Zielińska (I LO w Brodnicy)
              • Wyróżnienie – Julia Kruszewska (III LO w Brodnicy), Zuzanna Wacko (I LO w Brodnicy)

              W kategorii zespoły:

              • I miejsce – Oliwia Łubińska, Amelia Rogowska, Monika Żbikowska (I LO w Brodnicy)
              • II miejsce – Julia Łapkiewicz, Marta Orłowska, Natalia Szóstak (SP w Drużynach)
              • III miejsce – Konstancja Szarek, Małgorzata Werner, Kamil Dobies, Bruno Woźniak (III LO w Brodnicy)
              • Wyróżnienie – Zuzanna Grabkowska, Julia Strzelecka (III LO w Brodnicy)

              Zwycięzcy otrzymali nagrody, które wręczył p. Stanisław Czajkowski – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu. Fundatorem nagród jest Starostwo Powiatowe w Brodnicy. Organizatorka konkursu nauczycielka języka niemieckiego – p. Magdalena Rogowska podziękowała uczestnikom oraz ich opiekunom za udział w imprezie i zaprosiła wszystkich na kolejną edycję.

              Patrz album

              Opracowała: Magdalena Rogowska

            • Młodzież I LO na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie

            • Od wielu lat uczniowie I LO wyjeżdżają w okresie przedświątecznym do Niemiec, by doświadczyć magii na autentycznym jarmarku bożonarodzeniowym. 4 grudnia grupa 44 uczniów wraz z opiekunami wyruszyła na dwudniową wycieczkę. Podstawowym celem wyjazdu jest poznanie kultury i zwyczajów naszych zachodnich sąsiadów, a także zachęcanie uczniów do nauki języka niemieckiego. W bieżącym roku uczniowie mieli możliwość poznania nie tylko stolicy Niemiec – Berlina, ale również stolicy Brandenburgii – Poczdamu.

              Jarmarki bożonarodzeniowe mają w Niemczech bogatą historię. Miejskie szarości zostają porzucone na rzecz ciepłych, różnokolorowych barw bożonarodzeniowych lampek i ręcznie wykonywanych ozdób. Podczas Adwentu można rozkoszować się charakterystycznym zapachem iglaków oraz  najróżniejszych smakołyków, których skosztować można wyłącznie na jarmarkach. Szczególną uwagę warto zwrócić na niemieckie słodkości, np. pierniki, strucle oraz słodycze z marcepana.

              Pobyt w Berlinie rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Historii Naturalnej. Wszystkich zachwycił największy zrekonstruowany i złożony szkielet dinozaura. Następnie udaliśmy się pod gmach Reichstagu – siedziby parlamentu niemieckiego, a stamtąd do Bramy Brandenburskiej. Kolejne odwiedzane miejsca skłaniały uczniów do zadumy i refleksji – a były to - Pomnik Pomordowanych Żydów Europy oraz Wyspa Muzeów. W tym roku odwiedziliśmy Muzeum Historii Niemiec. Zwiedzanie muzeum było dla wszystkich ważną lekcją historii. Szczególnym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyła się wystawa dotycząca II wojny światowej, na której można było obejrzeć nie tylko zdjęcia, ale też filmy. Z muzeum przeszliśmy do najstarszej części Berlina -  Nikolaiviertel - dzielnicy niemal całkowicie  odbudowanej po II wojnie światowej. W jej centralnym miejscu znajduje się gotycki kościół św. Mikołaja. Miejsce to różni się bardzo od głośnych ulic i placów z nowoczesną zabudową – ma się wrażenie, że czas się tam zatrzymał.  Ostatnią -  ale bardzo ważną atrakcją w stolicy Niemiec - był pobyt na słynnym jarmarku na Placu Alexandra. Byliśmy tam już po zmroku, dzięki temu mogliśmy poczuć w pełni świąteczną atmosferę. Niesamowite zapachy, kolorowe lampki, świąteczna muzyka – to wszystko sprawiało, że nie chcieliśmy opuszczać tego miejsca. Zaopatrzeni w ozdoby świąteczne, słodycze a także oryginalne rękodzieło, opuszczaliśmy jarmark. W drugim dniu pobytu w Niemczech udaliśmy się  do kolejnego miasta – tym razem do stolicy landu Brandenburgii – Poczdamu. Naszym celem  stało się „miejsce bez trosk”, czyli letnia rezydencja Fryderyka II Wielkiego, w której  władca oddawał się temu , co lubił najbardziej – muzyce, literaturze, filozofowaniu. W Pałacu Sanssouci oglądaliśmy sale,  w których mieszkał król i jego goście. Rokokowe pomieszczenia wypełnione są dziełami sztuki i obrazami. Ogromne wrażenie zrobiły na nas tarasowe ogrody, które prezentują się wspaniale nawet w okresie zimowym.

              Szczęśliwi, pełni wrażeń, może trochę mądrzejsi wracaliśmy do Brodnicy, obiecując sobie, że w przyszłym roku Berlin w świątecznej szacie.

              Pomysłodawcą i organizatorem wycieczki była Magdalena Rogowska – nauczyciel języka niemieckiego. Opiekunami młodzieży byli nauczyciele: p. Katarzyna Boińska, p. Iwona Czupryńska-Kaliszewska, p. Monika Puc.

              Patrz album

              Opracowała: Magdalena Rogowska

            • Krew darem życia

            • Dnia 4 grudnia 2019 roku 20 uczniów klas trzecich I LO zgłosiło się do kolejnej już akcji oddawania krwi zorganizowanej przez opiekuna klubu Honorowych Dawców Krwi przy I LO, p. Adama Lewandowskiego.

              Uczniowie przekazali ponad 8 litrów tego cennego daru ratującego życie.

              Patrz album

              Opracował: Paweł Roszak

            • Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla ucznia I LO

            • Dnia 3 grudnia 2019 roku w Toruniu odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów najzdolniejszym uczniom z terenu działania toruńskiej Delegatury Kuratorium Oświaty. Wśród stypendystów znalazł się Marek Weis z I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy.

              Gratulujemy !!!

              Patrz album

            • I miejsce w rankingu IT-Szkoła

            • Dnia 27 listopada 2019r. roku w siedzibie NASK, odbyła się gala wręczenia nagród przedstawicielom szkół biorących udział w programie IT Szkoła. Nasze liceum znalazło się na XVII miejscu wśród 725 szkół w Polsce, biorących udział w VIII edycji programu, oraz na I pozycji w rankingu wojewódzkim otrzymując tytuł Lidera województwa kujawsko-pomorskiego rankingu IT-Szkoła.

              W ramach programu organizowanego przez NASK ponad 80 uczniów naszej szkoły realizowało w formie e-lerningowej kursy w zakresie teorii oraz zastosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych. Uczniowie brali również czynny udział w wykładach online, jak i konkursach organizowanych w ramach programu.

              Podczas tegorocznej gali zaprezentowane zostały projekty realizowane przez NASK ze szczególnym uwzględnieniem projektu pod nazwą „Ogólnopolska Sieć Edukacyjna”. Odbył się także wykład zatytułowany „Sztuczna inteligencja - wczoraj, dziś i jutro”.

              Opracował: Arkadiusz Skalski

            • Mistrz Pięknego Czytania

            • Dnia 28 listopada 2019 r. odbyła się czwarta edycja konkursu organizowanego przez bibliotekę szkolną „Mistrz Pięknego Czytania”. Uczestnicy z klas pierwszych i drugich interpretowali wybrane fragmenty literatury pięknej. Każdy interpretator miał dwie minuty na zaprezentowanie swoich umiejętności. Niezwykle emocjonujące zmagania i wyrównany poziom nie ułatwiły jury uzgodnienia werdyktu. Ostatecznie sześciu z piętnastu artystów zostało szczególnie docenionych przez jurorów, w składzie p. Ilona Zierzchlewska, p. Beata Nijakowska, p. Hanna Wódka,  wręczeniem nagród książkowych i dyplomów.

              I miejsce ex aequo:

              • Oliwia Sierocińska kl. 1pc (S. King: Znalezione nie kradzione)
              • Hubert Sikorski kl. 2b (B. Poll: Przewodnik z Tybetu)

              II miejsce ex aequo:

              • Aleksandra Sadowska kl. 2c (A. Pilipiuk: Droga do Nidaros)
              • Julia Kłosowska kl. 2c (A. Lang: Klucze)

              III miejsce:

              • Sandra Wiśniewska kl. 1gb (T. Matharu: Początek)

              Wyróżnienie:

              • Agata Garczewska kl. 2e (R. Mróz: Przewieszenie)

              Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!!

              Patrz album

              Opracowała: Hanna Wódka

            • Z muzyką przez kraje i epoki

            • Dnia 25 listopada w auli I LO odbył się koncert duetu smyczkowego. Na scenie wystąpili Krzysztof Orzechowski – wiolonczela oraz Wojciech Marcinowski – skrzypce, altówka.

              Muzycy zaprezentowali program, w ramach którego uczniowie mogli wysłuchać szeregu utworów z różnych epok, należących zarówno do muzyki poważnej J. S. Bacha, W. A. Mozarta czy F. Chopina, jak i kompozycji tanecznych, rozrywkowych obejmujących swing, country czy blues. Zaletą koncertu były krótkie wystąpienia, w których przedstawiano informacje o twórcach, kraju pochodzenia, okolicznościach powstania oraz roli danego utworu w historii muzyki.

              Atrakcją występu był także quiz z nagrodami – uczniowie mogli zaimponować swoją wiedzą z zakresu muzyki ze znanych filmów oraz seriali polskich i zagranicznych.

              Patrz album

              Opracował: Paweł Roszak

            • Wieczór filmowy

            • Zainteresowania współczesnej młodzieży znacznie wykraczają dziś poza problemy społeczności lokalnej. Młodych ludzi ciekawią kwestie zagrożeń, niesprawiedliwości, globalnych wyzwań, chętnie dyskutują o potrzebie tolerancji, świadomości, odpowiedzialności za to, co dzieje się na świecie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów i wyzwaniom współczesności I LO dołączyło w tym roku do programu PAH Szkoła Humanitarna. Celem tegorocznego hasła – „Myślę krytycznie i działam” jest kształtowanie postaw solidarności, otwartości i szacunku dla ludzi z różnych miejsc na świecie oraz o różnych poglądach. Jako jedna z 15 szkół w kraju zakwalifikowanych do projektu zobowiązaliśmy się do szkoleń, warsztatów, webinariów, a także zaangażowania uczniów w organizację wydarzeń związanych z programem. 25 listopada odbył się wieczór filmowy, podczas którego grupa 29 osób oglądała filmy poruszające problemy tolerancji, stereotypów i rasizmu, dyskutowała, wykonywała przygotowane przez uczniów i nauczycielki zadania. Swobodna atmosfera sprzyjała wspólnej zabawie oraz integracji. W projekcie biorą udział uczniowie klas pierwszych – IgA, czyli klasy o profilu biologiczno-chemicznym po gimnazjum oraz IpF  po szkole podstawowej, ale w spotkaniu uczestniczyła młodzież z różnych klas. Na ten rok szkolny planowane są także inne wydarzenia, m. in. gry wielkoformatowe, World Cafe, szkolenie w Toruniu, konkursy. Uczniowie korespondują z koordynatorką projektu, wymieniają się spostrzeżeniami w Refleksyjnym Klubie Online, brali udział w warsztatach z trenerką PAH. Dzięki temu koordynatorki szkolne -Katarzyna Boińska, Iwona Czupryńska-Kaliszewska i Magdalena Rogowska mogą liczyć na zaangażowanie i kreatywność uczniów. Mamy nadzieję, że udział w tym projekcie skutkować będzie rozwojem umiejętności krytycznego spojrzenia na rzeczywistość, także tę kreowaną przez media, a także większą  świadomością i odpowiedzialnością za to, jak wygląda świat.

              Patrz album

              Opracowała: Iwona Czupryńska-Kaliszewska

            • Poszukiwacze egzoplanet

            • W piątek 22 listopada w murach I LO gościliśmy dr Tomasza Kamińskiego, który w ramach akcji IAU 100 na stulecie Międzynarodowej Unii Astronomicznej pt. „Wizyty astronomów w szkołach” odwiedził naszą szkołę. Projekt ten realizowany jest przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne.

              Liczną grupę biorącą udział w spotkaniu stanowili:

              • członkowie koła astronomiczno-geograficznego,
              • uczestnicy zajęć pt. „Astrofotografia”,
              • uczniowie klas matematyczno-fizycznych.

              Dr Tomasz Kamiński swój wykład rozpoczął od najistotniejszych informacji na temat Układu Słonecznego, następnie opowiedział nam o sposobach odkrywania planet poza naszym układem. Dowiedzieliśmy się również, w jaki sposób wykorzystuje się efekt Dopplera w astronomii. Wiemy, dlaczego Aleksander Wolszczan, który jako pierwszy 1992r. odkrył planetę poza Układem Słonecznym krążąca wokół pulsara, nie otrzymał Nagrody Nobla, a jej laureatami w bieżącym roku zostali odkrywcy pierwszej planety pozasłonecznej krążącej wokół normalnej gwiazdy, Michel Mayor oraz Didier Queloz. Dzięki tak owocnemu spotkaniu już każdy jego uczestnik może pochwalić się tym, że wie jak znaleźć planetę poza Układem Słonecznym.

              Jako ciekawostkę dowiedzieliśmy, że Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) przeprowadziły konkurs na oficjalną nazwę dla planety BD+14 4559b i jej gwiazdy. Planetę odkrył zespół astronomów z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod kierunkiem prof. Andrzeja Niedzielskiego.

              Uczniowie mieli możliwość uzyskać odpowiedzi na najbardziej nurtujące ich pytania związane z astronomią. Dotyczyły one sposobu nazywania obiektów astronomicznych, oddziaływania czarnych dziur, zderzania się ze sobą galaktyk, możliwości znalezienia planety podobnej do naszej. Naszych uczniów zaniepokoił też kosmiczny śmietnik, mianowicie rozmawiano na temat wszystkich wystrzelonych z Ziemi obiektów, które przestały działać i zostały pozostawione w kosmosie.

              Najaktywniejsi uczestnicy otrzymali plakaty oraz pocztówki z przepięknymi fotografiami obiektów astronomicznych.

              Patrz album

              Opracowała: Monika Puc

            • Konkurs Pieśni Religijnej

            • Dnia 21 listopada w ramach obchodów XXVIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej odbył się w Brodnickim Domu Kultury Konkurs Pieśni Religijnej. W kategorii solistów szkół ponadpodstawowych jury postanowiło przyznać III miejsce uczennicy I LO, Zuzannie Wacko za wykonanie utworu "Nie mądrość tego świata", a także wyróżnienie Oliwii Łubińskiej za utwór "Nasz Bóg". Wręczenie nagród odbędzie się w niedzielę, 24 listopada w BDK podczas zakończenia uroczystości.

              Patrz album

              Opracowała: Anna Ćwiklińska

            • Po partnersku z aktorką

            • Dnia 14 listopada br. odbyło się ciekawe i inspirujące spotkanie grupy uczniów z klasy 2 z aktorką i psycholog Eweliną Pankowską z Warszawy. Aktorka opowiadała o swojej wyboistej drodze do kariery aktorskiej, realiach studentów szkoły aktorskiej, o sztuce teatralnej "Ewelina Płacze", w której występuje, a także o swojej pasji do psychologii. Obecnie pracuje głównie, jako aktorka w TR Warszawa. Wcześniej współpracowała z grupą filmową "Darwin", a także grała w filmach fabularnych, m. in. rolę  Księżnej Agnieszki Habsburżanki w "Koronie Królów" oraz Karoliny w "Pierwsza miłość". Spotkanie było dla naszych uczniów partnerską rozmową mającą na celu przybliżyć wolny, artystyczny zawód aktora w Polsce, z może rozwiązującą dylemat wyboru przyszłego kierunku kształcenia. Czas pokaże.

              Opracowała: Marzena Łupińska

            • Konkurs Poezji Religijnej

            • Dnia 19 listopada 2019 roku w ramach XXVIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej odbył się w Brodnickim Domu Kultury Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej, który zorganizowany został dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

              Uczennica I LO, Julia Domeracka, która zaprezentowała wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Żona Lota” zajęła II miejsce. Uczennica Sandra Wiśniewska wyróżniona została natomiast za zaprezentowanie utworu z poetyckiego dorobku Jana Pawła II.

              Opracował: Paweł Roszak

            • Noblistka w brodnickiej książnicy

            • W listopadzie Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy zaprosiła młodzież z brodnickich szkół średnich do Pałacu Anny Wazówny na nagranie programu lokalnego TVK Eltronik „Czytanie na ekranie”. Naszą szkołę reprezentowały Julia Stefańska oraz Sandra Wiśniewska, uczennice z klasy I gB. Dziewczęta przed kamerą odczytały fragmenty z powieści „Prawiek i inne czasy” laureatki Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk.

              Patrz album

              Opracowała: Joanna Pąk

            • Święto Niepodległości

            • Dnia 8 listopada 2019 roku w I Liceum Ogólnokształcącym odbyły się uroczystości poświęcone 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

              Akademię rozpoczęło wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu państwowego. Oddelegowano też uczniów ze zniczem pod pomnik pomordowanych w czasie wojny nauczycieli. Zaprezentowany został następnie montaż słowno-muzyczny przygotowany przez nauczyciela j. polskiego, p. Pawła Roszaka. W trakcie występu przedstawiono utwory poetyckie i piosenki związane z walką narodu polskiego o niepodległość.

              Uroczystość zamknął Dyrektor I LO, p. Wiesław Łupina. Dziękując za przygotowanie apelu, zwrócił również uwagę na konieczność zachowania jedności naszego społeczeństwa nie tylko w trudnych chwilach.

              Patrz album

              Opracował: Paweł Roszak

            • VII Powiatowy Festiwal Pieśni Patriotycznej

            • 6 listopada odbył się w I LO VII Powiatowy Festiwal Pieśni Patriotycznej, który zaszczycili swoją obecnością Posłowie na Sejm RP p. Zbigniew Sosnowski i p. Paweł Szramka, Starosta Brodnicki p. Piotr Boiński, Wicestarosta p. Stanisław Kosakowski, Naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu p. Stanisław Czajkowski, Ksiądz Prałat Bolesław Lichnerowicz oraz Radni Powiatu p. Małgorzata Miętkiewicz i p. Mariusz Wojdyło oraz Dyrektor Biura Poselskiego p. Danuta Grzyb.

              Dyrektor szkoły p. Wiesław Łupina powitał zaproszonych gości i uczestników imprezy. Zmagania konkursowe poprzedził uroczysty Hymn Festiwalu wykonany przez ucznia naszej szkoły Kamila Przybyłowskiego.

              W festiwalu wzięło udział 25 uczestników ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych: SP. Drużyny, SP Jabłonowo Pomorskie, SP Jajkowo, SP Jastrzębie, SP Osiek, SP Szabda, SP Zbiczno, ZS Nr 3 Brodnica, CKZiU Brodnica, III LO Brodnica, I LO Brodnica, których oceniało jury w składzie: p. Emilia Czajkowska – przewodnicząca oraz członkowie: p. Lucyna Cyrankowska, p. Karina Stachowiak i p. Jacek Stybor.

              W kategorii szkół ponadpodstawowych przyznano nagrody solistom:

              • I miejsce - Julii Strzeleckiej III LO
              • II miejsce - Julii Kozłowskiej III LO
              • III - Alicji Moczadło CKZiU

              W kategorii szkół podstawowych przyznano nagrody solistoom:

              • I miejsce - Natalii Cieplińskiej SP Jabłonowo Pom.
              • II miejsce - Zuzannie Grodzkiej SP Jabłonowo Pom.
              • III miejsce - Agacie Bieńkowskiej SP Jajkowo

              Wyróżnienia otrzymali:

              • Anna Wieczorek CKZiU
              • Duet Oliwia Pietrzak & Agata Bieńkowska SP Jajkowo
              • Duet Natalia Szóstak & Julia Łapkiewicz SP Drużyny
              • Zespół PLAY z Zespołu Szkół nr 3 Brodnica

              W konkursie przyznano także nagrody zespołom, które otrzymały:

              • I miejsce - zespół wokalny SP Szabda
              • II miejsce - zespół wokalny SP Jastrzębie
              • III miejsce - zespół wokalny SP Osiek

              Nagrody konkursowe ufundowało Starostwo Powiatowe w Brodnicy, a wsparcie finansowe festiwalu zapewnili Posłowie na Sejm RP p. Zbigniew Sosnowski i p. Paweł Szramka. Koordynatorem festiwalu jest p. Anna Ćwiklińska nauczycielka języka angielskiego i muzyki w I LO.

              Patrz album

              Opracowała: Beata Nijakowska i Paweł Roszak

            • Pamiętamy …

            • We wtorek 29 października, z inicjatywy koła wolontariatu, grupa filomatów udała się wraz z opiekunami p. Justyną Pniewską i p. Adamem Lewandowskim na groby zmarłych nauczycieli i pracowników I LO spoczywających na brodnickim cmentarzu. Była to żywa lekcja historii, gdyż opiekunowie przybliżyli uczniom sylwetki zmarłych dyrektorów, nauczycieli, którzy wpisali się na stałe w dzieje szkoły. Uczestnicy zapalili znicze na grobach zmarłych, jako symbol pamięci.

              Patrz album

              Opracowała: Justyna Pniewska

            • Żywa lekcja historii

            • Dnia 24 października 2019 r. uczniowie klas 1 i 2 liceum wraz z nauczycielami historii pojechali na wycieczkę do Gdańska. Wycieczka miała charakter poznawczy, była „żywą lekcją” historii. Podczas niej zwiedzili miejsca związane z przeszłością naszego kraju i narodu polskiego. Miejsca, które są wizytówką Gdańska.  Pierwszym punktem wycieczki było Westerplatte - miejsce, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. Obecnie, jest to przede wszystkim miejsce pamięci o bohaterach, którzy w niej walczyli. Uczniowie weszli na górujący nad polem bitwy kopiec, na którym wznosi się Pomnik Obrońców Wybrzeża.  Następnie uczestnicy wycieczki przepłynęli statkiem z Westerplatte do Głównego Miasta -  na Długie Pobrzeże przy Zielonym Moście na Motławie. Po drodze zobaczyli m.in. Twierdzę Wisłoujście, zakotwiczone statki w porcie i przy nabrzeżach stoczni remontowych. Kolejnym punktem było Muzeum II Wojny Światowej. Upowszechnia ono wiedzę  o  II wojnie światowej  oraz służy pielęgnowaniu pamięci o jej ofiarach i bohaterach. Jest nowoczesnym obiektem pod względem formy, a także prowadzonej działalności wystawienniczej, edukacyjnej i badawczej. Sercem Muzeum II Wojny Światowej jest wystawa główna zajmująca powierzchnię niemal 5000 m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. W dobie wielozadaniowości, wszechstronności oraz nowoczesności oferta Muzeum z uwagi na swoją ikoniczną, nowoczesną architekturę oraz połączenie wielu funkcji, z wystawienniczą na czele, doskonale odgrywa swoją rolę.  Uczestniczy wycieczki podczas pobytu zwiedzili znaczną część bastionu pamięci historycznej. Byli niezwykle zainteresowani. Było to jednocześnie miejsce refleksji i zadumy. Wspomnienie tego ważnego miejsca na długo zostanie w pamięci licealistów. Następnie uczniowie odbyli spacer ulicami Gdańska, gdzie poczuli ducha historii wraz z naszą narodową tradycyjną. Zobaczyli część Głównego Miasta z fontanną Neptuna, pięknym Ratuszem Głównym, Dworem Artusa, Bazyliką Mariacką oraz Wielką Zbrojownią (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Ostatnim miejscem programu wycieczki było Europejskie Centrum Solidarności. Tu uczestnicy obejrzeli ogromną wystawę. Wystawa zajmuje dwa piętra, a podczas jej zwiedzania można przenieść się do lat 80-tych, poczuć klimat tamtego okresu, poznać biogramy i zobaczyć zdjęcia stoczniowców, przeczytać wycinki z gazet, obejrzeć archiwalne materiały filmowe… Licealiści obejrzeli też multimedialną wystawę poświęconą historii Solidarności. To wszystko robi naprawdę niesamowite wrażenie.  Był to piękny, niezwykle interesujący i patriotyczny dzień. To też czas wartości i postaw obywatelskich, którym młodzież liceum wzorowo sprostała. Dzień, podczas którego poznawaliśmy lepiej historię. Historię, która wciąż do nas powraca.

              Patrz album

              Opracowała: Marzena Łupińska

            • Lektor 2019

            • Dnia 23 października br. w Pałacu Anny Wazówny odbył się VII Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania „Lektor” organizowany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brodnicy. W konkursie wzięli udział uczniowie z pięciu szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych powiatu brodnickiego. I Liceum Ogólnokształcące reprezentowało siedmioro uczniów, którzy przed jury oraz liczną publicznością zaprezentowali swoje umiejętności lektorskie. Uczniowie zmierzyli się
              z tekstami popularnonaukowymi jak i literaturą piękną.

              Klaudia Zglińska z kl. III e zajęła II miejsce, natomiast III miejsce przypadło Aleksandrze Sadowskiej z kl. II c.

              Komisja konkursowa przyznała również wyróżnienia, które otrzymali: Wiktoria Domżalska kl. II f, Hubert Sikorski kl. II b, Julia Stefańska kl. I b oraz Sandra Wiśniewska kl. I b.

              Patrz album

              Opracowała: Joanna Pąk

    • Kontakty

      • I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
      • sekretariat@1lobrodnica.pl
      • 0-56 4982016
      • I Liceum Ogólnokształcące, 87-300 Brodnica, ul. Lidzbarska 14

        87-300 Brodnica
        Poland
      • pon. - pt. w godz. 7.15 - 15.15

        ePUAP: 1LOBrodnica/skrytka
    • Logowanie

  • Biuletyn informacji publicznej