• Aktualności

      • 100 dni przed ...

      • 100 dni przed ... - Obrazek 1

                 Na niespełna sto dni przed maturą, 2 lutego bieżącego roku, tegoroczni maturzyści klas III d, III e i III g bawili się w restauracji "Pawie Oczko" w Tylicach niedaleko Nowego Miasta Lubawskiego.

                 Tradycyjnie, uroczystym polonezem, zainaugurowano bal studniówkowy Anno Domini 2018. Oficjalnego otwarcia dokonał Dyrektor I LO p. Wiesław Łupina. Były podziękowania dla dyrekcji, grona pedagogicznego i rodziców. Po części oficjalnej na parkiet wkroczył p. Maciej Zajda, który poderwał wszystkich uczestników balu do wspólnej rozgrzewki – Zumby.

                 Poza tańcami do białego rana, studniówkowicze uwieczniali się w fotobudce, rywalizowali w konkursie tańca i kosztowali smakołyków z czekoladowej fontanny. Wyłoniono także króla i królową balu.

       Przygotowała Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • HDK w I LO

      • Nie musisz być lekarzem, by ratować życie – wystarczy oddać krew

       HDK w I LO - Obrazek 1

                 Dnia 1 lutego bieżącego roku uczniowie I LO  po raz kolejny włączyli się do akcji oddawania krwi. W hali sportowej zorganizowano punkt medyczny, w którym pobrano krew od 31 uczniów. Łącznie oddano 13,630 l. Nad całym przedsięwzięciem czuwał mgr W. Sobieszczyk.

       Opracowała: Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • Wolontariat

      • Wolontariat - Obrazek 1

                 Dnia 31 stycznia 2018 roku, w hali sportowej Zespołu Szkół Specjalnych w Brodnicy odbył się VII Kujawsko – Pomorski Turniej BOCCE Olimpiad Specjalnych.  Uczennice - wolontariuszki klas II a i II b, pod opieką mgr W. Sobieszczyka, sędziowały w tych zawodach oraz opiekowały się niepełnosprawnymi uczestnikami.

       Przygotowała Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • Wycieczka do Warszawy

      • Wycieczka do Warszawy - Obrazek 1

                 Dnia 31 stycznia 2018, grupa uczniów I LO w Brodnicy uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Każdego roku kilka klas naszej szkoły wyjeżdża do stolicy w celu realizacji bogatego programu zajęć i wizyty w zaprzyjaźnionym Teatrze Buffo. Tym razem uczniowie odbyli warsztatową wycieczkę do siedziby Telewizji Polskiej, zapoznali się z alternatywą turystyczną Warszawy oraz obejrzeli musical "Metro".

                 Niewątpliwie ważnym elementem edukacyjnym – zwłaszcza dla uczniów klas medialnych była wizyta w siedzibie TVP. Uczniowie mieli okazję poznać nie tylko znane studia i wnętrza gmachu telewizji, ale także zapoznać się z technikami montażu telewizyjnego, sposobami tworzenia scenografii, tajemnicami korespondencji telewizyjnej i realizacji programów "na żywo". Bogaty program warsztatowy wizyty poszerzył wiedzę uczniów i rozbudził wiele dziennikarskich marzeń.

                 Wizyta w Warszawie to także okazja do poznawania atrakcji miasta. Dzięki autorskiemu programowi alternatywnego zwiedzania Warszawy, przygotowanego przez naszego nauczyciela – pilota wycieczek, uczniowie zapoznali się z miejscami i obiektami, których próżno szukać w tradycyjnych przewodnikach turystycznych. Była więc wizyta w najbiedniejszych i najbardziej niebezpiecznych miejscach miasta, odkrywano tajemnice wyglądu znanych i nieznanych budynków, adresy najbardziej kultowych miejsc gastronomii i rozrywki warszawskiej oraz tajniki warszawskiej gwary.

                 Zwieńczeniem programu dnia była wizyta w Teatrze Buffo, w którym kolejne pokolenie Filomatów zapoznało się z największym polskim musicalem, granym nieprzerwanie od 27 lat. Po spektaklu licealiści mieli okazję spotkać się z artystami na chwilę rozmowy i wykonanie pamiątkowych zdjęć. Spotkanie było także okazją do zaproszenia dwóch kolejnych gwiazd Teatru Buffo na tegoroczny koncert "Moc Muzyki...", w którym tradycyjnie już gościmy gwiazdy warszawskiej sceny. Tym razem nasze zaproszenie złożyliśmy na ręce Natalii Srokocz – odtwórczyni głównej roli w musicalu "Metro" oraz Marii Tyszkiewicz – odtwórczyni głównej roli w musicalu "Romeo i Julia" i zwyciężczyni programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo.

                 Wycieczka pozostawiła w nas wszystkich multum wrażeń i pięknych dźwięków musicalu, którego piosenki brzmią teraz na ustach uczniów podczas przerw międzylekcyjnych...

       Opracował: Wojciech Zembrzycki

                 Patrz album

      • Sukces siatkarek

      •           W Mistrzostwach Powiatu Brodnickiego w Siatkówkę reprezentacja I Liceum Ogólnokształcącego, przygotowana przez nauczyciela wychowania fizycznego, p. Dariusza Czaplickiego zajęła I miejsce. W skład drużyny weszły:

       • Aleksandra Burczyńska,
       • Aleksandra Burzyńska,
       • Klaudia Choszczewska,
       • Joanna Czaplińska,
       • Wiktoria Dikau,
       • Wiktoria Kozłowska,
       • Nikola Lewandowska,
       • Natalia Panek,
       • Daria Rzymowska,
       • Julia Szczepaniak.

        

                 Gratulujemy sukcesu!

       Opracował: Paweł Roszak

      • Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

      • Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek - Obrazek 1

                 Dnia 25 stycznia bieżącego roku w Brodnickim Domu Kultury odbył się finał XX Powiatowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Nasza solistka, Rozalia Rogowska, zajęła I miejsce, wykonując utwór „Gore gwiazda” w aranżacji studia Accantus i otrzymała nagrodę ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Brodnicy.

       Opracował: Paweł Roszak

                 Patrz album

      • Nauka chemii przez zabawę!

      • Nauka chemii przez zabawę! - Obrazek 1

                 Dnia 23 stycznia 2018 roku w naszej szkole został zorganizowany przez p. Elżbietę Brzezicką-Pruchińską „Dzień chemiczny”. Uczniowie klas o profilu medycznym i biologiczno-chemicznym po raz kolejny mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach z innowacyjnej techniki SSC (eksperymentowanie w mikroskali). Zajęcia prowadzili pracownicy „Centrum chemii w małej skali” z Torunia. Pod kierunkiem prowadzących uczniowie samodzielnie wykonywali różne doświadczenia.

                 Po skończonych warsztatach przeprowadzony został pokaz efektownych doświadczeń chemicznych W tej części uczniowie również byli najważniejszymi bohaterami – to oni eksperymentowali! Żarty i dowcipy prowadzących sprzyjały zdobywaniu nowych umiejętności i rozwijaniu zainteresowań.

       Opracowała: Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • Studenci z odległych stron...

      • Studenci z odległych stron... - Obrazek 1

                 W dniach od 22 do 26 stycznia 2018 r. I LO tradycyjnie otwiera drzwi dla gości z odległych zakątków świata, w ramach współpracy z organizacją AIESEC. W tym roku zajęcia z młodzieżą prowadzi czworo studentów z Rosji, Sri Lanki, Indonezji i Indii. Koordynatorem programu z ramienia I LO jest nauczycielka j. angielskiego p. K. Boińska.

                 Podczas zajęć prowadzonych w języku angielskim wolontariusze opowiadają o swoich krajach, kulturze, tradycjach, typowych potrawach oraz ważnych miejscach i zabytkach. Jest to niepowtarzalna okazja dla naszych uczniów, aby poznać tak odległe zakątki i jednocześnie móc wykazać się swoimi umiejętnościami językowymi. Tradycyjnie już spotkania kultur pozwalają na integrację młodzieży z obcokrajowcami, rozwijając ich ciekawość świata oraz ucząc tolerancji.

                 Wolontariusze spędzają cały tydzień w domach uczniów, co stanowi zarówno dla młodzieży naszej szkoły, jak i dla studentów, ciekawe, międzykulturowe doświadczenie, które z pewnością zaowocuje więzami przyjaźni.

        

       Opracowała: Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • Olimpiada Literatury i Języka Polskiego

      •           Dnia 16 stycznia opublikowane zostały wyniki pierwszego etapu Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Uczennica klasy IIe I Liceum Ogólnokształcącego, Monika Jankowska zakwalifikowała się do drugiego, rejonowego etapu olimpiady, który odbędzie się 17 lutego.

                 Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       Opracował: Paweł Roszak

      • II etap Olimpiady Języka Niemieckiego i Francuskiego

      • II etap Olimpiady Języka Niemieckiego i Francuskiego - Obrazek 1

                 Dnia 12 stycznia 2018 roku odbył się II etap Olimpiady Języka Niemieckiego i Francuskiego, do którego zakwalifikowało się troje uczniów naszej szkoły. Dwie uczennice z klasy III a Iga Drankowska oraz Izabella Kowalska z języka niemieckiego, oraz Paweł Szpakowski z II e z języka francuskiego. Gratulujemy i czekamy na wyniki.

       Opracowała: Magdalena Rogowska

      • W atmosferze Świąt …

      •           Dnia 22 grudnia bieżącego roku w I LO odbyły się uroczystości związane ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Kulminacyjnym punktem tego dnia było przedstawienie „Filantrop” przygotowane przez zespół teatralny w reżyserii p. Ilony Zwierzchlewskiej i p. Wojciecha Zembrzyckiego. Część artystyczna łączyła w sobie elementy tradycji świątecznej i idei bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi.

                 Spektakl wprowadził nas w atmosferę Świąt, skłonił do refleksji i zainspirował do życzliwszego spojrzenia na drugiego człowieka, zwrócił uwagę na umiejętność czerpania radości z pomagania innym i uzmysłowił, że w życiu nie jesteśmy sami.

                 Zgromadzonym w auli życzenia świąteczne złożył Dyrektor szkoły p. Wiesław Łupina i przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Mikołaj Zwierzchlewski.

       Opracowała: Ilona Zwierzchlewska

                 Patrz album

      • V Powiatowy Konkurs Kolęd Obcojęzycznych

      • V Powiatowy Konkurs Kolęd Obcojęzycznych - Obrazek 1

                 Dnia 19 grudnia 2017 roku już po raz piąty w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy rozbrzmiewały kolędy i piosenki świąteczne z różnych zakątków świata.

                 Powiatowy Konkurs Kolęd Obcojęzycznych skierowany jest do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.  Jego celem jest propagowanie piękna kultury i zwyczajów bożonarodzeniowych innych krajów oraz doskonalenie umiejętności językowych. Organizatorami konkursu są nauczyciele I LO w Brodnicy: p. Magdalena Rogowska i p. Wojciech Klugowski.

                 Imprezę rozpoczął dyrektor I LO p. Wiesław Łupina, który powitał wszystkich uczestników i zaproszonych gości, podziękował za zainteresowanie konkursem oraz złożył życzenia świąteczne. Następnie uczestnicy konkursu zaprezentowali swoje talenty wokalne. Jury i goście brawami nagradzali wykonawców ponad dwudziestu kolęd, zaśpiewanych w języku angielskim, niemieckim i hiszpańskim. W czasie przerwy można było obejrzeć wystawę ozdób adwentowych oraz fotorelację z poprzednich edycji konkursu.

                 Jury konkursu wyłoniło najlepszych wykonawców, którymi okazali się:

       w kategorii soliści

       • I miejsce – Rozalia Rogowska (I LO)
       • II miejsce – Martyna Kozikowska (Gimnazjum w Jastrzębiu)
       • III miejsce – Kacper Kowalski (CKZiU)

        

                 Wyróżnienie – Oliwia Łubińska (gimnazjum w Górznie), Tymoteusz Woźniak (III LO), Barbara Malinowska (SP nr 3)

       w kategorii zespoły

       • I miejsce – Daria Florkiewicz, Damian Bochan (I LO)
       • II miejsce – Julia Antkowiak, Zuzanna Zakrzewska, Jakub Kucharski (III LO)
       • III miejsce – Zuzanna Rogowska, Kinga Kłosowska, Aleksandra Argalska, Klaudia Kulawik (Gimnazjum w Jastrzębiu)

        

                 Wyróżnienie – Monika Żbikowska, Daria Florkiewicz (I LO)

                 Zwycięzcy otrzymali z rąk Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu p. Stanisława Czajkowskiego nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Brodnicy.

       Opracowała: Magdalena Rogowska

                 Patrz album

      • XV Szkolny Konkurs Adwentowy

      •           Konkurs na przygotowanie adwentowych dekoracji jest już w naszej szkole tradycją. W tym roku został bowiem zorganizowany już XV Szkolny Konkurs Adwentowy. Celem Konkursu jest przybliżenie uczniom liceum adwentowych zwyczajów krajów niemieckiego obszaru językowego. Kalendarze i wieńce adwentowe są nieodłącznym adwentowym elementem naszych zachodnich sąsiadów. Początki kalendarzy i wieńców adwentowych sięgają początku XIX wieku. W ramach konkursu uczniowie własnoręcznie wykonali wieńce i kalendarze adwentowe, wykazując się nie tylko wielką pomysłowością, ale również zdolnościami manualnymi. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. W kategorii WIENIEC ADENTOWY I miejsce zajęła Daria Dędza, natomiast praca Kingi Lewandowskiej została wyróżniona. W kategorii KALENDARZ ADWENTOWY I  miejsce zajął Przemysław Kędziorski, a wyróżnienie otrzymała Julia Ostrowska. Uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy oraz Instytut Goethego.

        

                 Wszystkie prace można podziwiać w holu I Liceum Ogólnokształcącego.

       Opracowała: Danuta Przybylska

                 Patrz album

      • Filomaci na Opłatku Społecznym

      • Filomaci na Opłatku Społecznym - Obrazek 1

                 Dnia 15 grudnia 2017 w Brodnickim Domu Kultury odbył się Opłatek Społeczny dla wszystkich środowisk powiatu brodnickiego. Gospodarzami spotkania byli: ks. Prałat Krzysztof Lewandowski, Starosta Brodnicki Piotr Boiński i Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz. W uroczystości uczestniczył także nowy ordynariusz toruński ks. Bp Wiesław Śmigiel. Część artystyczną spotkania przygotowała Szkolna Grupa Teatralna I LO w Brodnicy. Młodzież przedstawiła spektakl pod tytułem „Filantrop”. W głównych rolach wystąpili: Karolina Ziętara, Mikołaj Zwierzchlewski, Tomasz Dziak, Damian Bochan i Jan Trędewicz. Spektakl przyjęto gromkimi brawami, gratulacjami i słowami dla artystów.

                 Zwiastun spektaklu:

                 Młoda dziennikarka Martyna nie może doczekać się świąt. Ma je spędzić na tropikalnej wyspie z chłopakiem, na oświadczyny którego czeka już dostatecznie długo. Tuż przed wylotem niedoszły narzeczony oświadcza, że ma romans z inną dziewczyną. Załamana Martyna dystansuje się od wszechogarniającego gwiazdkowego nastroju i zgadza się pracować w święta. Ma za zadanie zidentyfikować tożsamość filantropa, który każdego roku jako tajemniczy Mikołaj robi najbardziej potrzebującym drogie prezenty…

                 Patrz album

      • Akademicka Grupa Ratownicza w I LO

      • Akademicka Grupa Ratownicza w I LO - Obrazek 1

                 Dnia 14 grudnia 2017 roku w I LO odbyły się warsztaty pierwszej pomocy zorganizowane przez mgr Adama Lewandowskiego we współpracy z Akademicką Grupą Ratowniczą Collegium Medicum UMK. Uczniowie klas medycznych uczestniczyli w zajęciach, podczas których uczyli się algorytmu postępowania w sytuacjach zagrożenia życia u noworodka, dziecka i osoby dorosłej.

                 Tematyka zajęć warsztatowych była zróżnicowana – od umiejętności rozpoznawania udaru, padaczki poprzez postępowanie przy zakrztuszeniach, oparzeniach czy śmierci łóżeczkowej noworodka.

                 Studenci przybliżyli uczniom zakres pracy ratownika medycznego i zachęcali do wyboru tej drogi zawodowej.

       Opracowała: Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • Z perkusją dookoła świata

      •           Dnia 13 grudnia scena auli I LO należała do duetu perkusistów p. Piotra Pietrzaka i p. Jana Pawlaka z grupy A2. Duet, oprócz znanej muzyki współczesnej, zademonstrował utwory należące do klasyki, m.in. Marsz Turecki W. A. Mozarta czy Taniec z szablami A. Czaczturiana.

                 Podczas koncertu uczniowie mieli możliwość oceny swojego poczucia rytmu podczas krótkiego testu przygotowanego przez muzyków. Społeczność uczniowska poszerzyła swoją wiedzę z zakresu instrumentów perkusyjnych, rozpoznawała brzmienia m.in. fletu glissandrowego czy gwizdka syreny.

       Młodzież aktywnie uczestniczyła w koncercie i towarzyszyła artystom na scenie.

       Opracowała: Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • Stypendia dla najlepszych

      • Stypendia dla najlepszych - Obrazek 1

                 Dnia 13 grudnia 2017 roku w I Liceum Ogólnokształcącym odbyło się wręczenie stypendiów za rok szkolny 2016/2017, ufundowanych przez Starostę Brodnickiego. W uroczystości uczestniczył Starosta Brodnicki, p. Piotr Boiński oraz Wicestarosta, p. Mariusz Klonowski. Na wstępie głos zabrał Dyrektor I LO, p. Wiesław Łupina, który powitał zgromadzonych. Dyrektor zaznaczył, że fakt uzyskania przez 126 uczniów tak wysokich wyników w nauce jest powodem do dumy i satysfakcji oraz pogratulował wyróżnionym. Głos zabrał także p. Piotr Boiński, który również gratulował stypendystom, akcentując, że ich sukces widoczny jest nie tylko na szczeblu powiatowym, ale również na terenie całego województwa kujawsko – pomorskiego. Starosta złożył wszystkim zebranym najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne.

                 Po uroczystym wręczeniu stypendiów zgromadzeni zaproszeni zostali do wysłuchania muzycznego upominku w wykonaniu Darii Florkiewicz i Damiana Bochana.

       Opracował: Paweł Roszak

                 Patrz album

      • Turniej szachowy

      •           Dnia 6 grudnia 2017 roku w I Liceum Ogólnokształcącym odbył się Mikołajkowy Turniej Szachowy, zorganizowany przez nauczyciela matematyki i instruktora szachowego, p. Marcina Kołodziejskiego. W rozgrywkach wzięło udział 52 uczestników, uczniów brodnickich szkół oraz Szkoły Podstawowej w Wielkim Leźnie. Ponieważ impreza odbyła się w Mikołajki, atrakcją stała się wizyta św. Mikołaja, który wszystkich uczestników obdarował słodkimi prezentami. Sponsorem tegorocznych rozgrywek było Stowarzyszenie Omega, dzięki któremu zwycięzcy zawodnicy otrzymali nagrody.

                 W kategorii dziewcząt trzy pierwsze miejsca zdobyły uczennice I LO:

       1. Monika Trybuła z klasy I c,
       2. Joanna Czaplicka z klasy Id,
       3. Agnieszka Wiśniewska z klasy II e.

                 W kategorii chłopców nagrody zdobyli także uczniowie I LO:

       1. Michał Kamiński z klasy II f,
       2. Michał Sadowski z klasy II g,
       3. Adam Talaśka z klasy I c.

       Opracował: Paweł Roszak

                 Patrz album

      • Oddając krew ratujesz życie…

      • Oddając krew ratujesz życie… - Obrazek 1

                 Dnia 7 grudnia 2017 roku 39 uczniów klas trzecich zgłosiło się do kolejnej akcji zorganizowanej przez opiekuna Klubu HDK przy I LO mgr. Wojciecha Sobieszczyka.  Krew pobrano od 25 uczniów, którzy przekazali 11,250 l tego cennego daru potrzebującym.

       Opracowała: Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • Wycieczka do Berlina

      • Wycieczka do Berlina - Obrazek 1

                 Dnia 30 listopada uczniowie naszej szkoły, pod opieką nauczycieli, udali się na wycieczkę do Berlina. Zwiedzanie stolicy Niemiec rozpoczęliśmy od Wyspy Muzeów, na której odwiedziliśmy Muzeum Egipskie, w którym zgromadzono bezcenne eksponaty państwa znad Nilu, w tym posąg Nefretete. Następnie, wraz z przewodnikiem obejrzeliśmy zabytki Berlina, jak Czerwony Ratusz, Kościół pw. Św. Jadwigi Śląskiej, Bramę Brandenburską, Reichstag, Kościół Pamięci, Uniwersytet Humbolta oraz pozostałości muru berlińskiego. Przespacerowaliśmy się piękną Aleją pod Lipami i dotarliśmy na Alexanderplatz, na którym odbywał się Jarmark Świąteczny. Panowała na nim niezwykle świąteczna atmosfera, a my podziwialiśmy lokalne rękodzieło i smakowaliśmy swojskich wyrobów.

                  Patrz album