• Aktualności

      • Walka o Indeks

      •           Olgierd Spławski, uczeń klasy II a, został zakwalifikowany do II etapu XXI edycji Konkursu Chemicznego „Wygraj Indeks”. Kolejne zmagania naukowe już 24 marca bieżącego roku w Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej. Opiekę merytoryczną nad uczniem sprawuje nauczyciel chemii dr Milena Pieróg.

       Życzymy powodzenia.

       Opracowała: Beata Nijakowska

      • Noc Sów

      • Noc Sów - Obrazek 1

                 W dniach 15 – 16 marca 2018 roku uczniowie klasy II b pod opieką organizatora wyjazdu, nauczyciela biologii p. W. Sobieszczyka, i wychowawcy tej klasy p. K. Boby, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Noc sów”.

                 Grupa spotkała się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Miętowy Gaj”, gdzie wysłuchano prelekcji na temat biologii i ekologii sów. Zajęcia prowadzili pracownicy BPK.

                 Uczestnicy wyprawy odkryli świat sów, wzbogacili swoją wiedzę o poszczególnych gatunkach i ich biologii, poznali metody badań i ochrony sów oraz dowiedzieli się, jak znaczącą rolę mają one w polskich legendach i kulturze.

       Opracowała: Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • Turniej szachowy

      • Turniej szachowy - Obrazek 1

                 Dnia 14 marca rozegrano w CKZiU w Brodnicy VIII Powiatowy Turniej Szachowy Szkół Ponadgimnazjalnych. Na dystansie 7 rund z czasem po 20 minut na partię rywalizowało w turnieju 33 szachistów. I miejsce przyznano ex aequo drużynie I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy, a w kategorii dziewcząt zwyciężyła Martyna Sobczak. Opiekunem drużyny jest nauczyciel matematyki pan Marcin Kołodziejski. W całej historii turnieju drużyna I LO zdobyła łącznie 26 medali.

       Opracował: Marcin Kołodziejski

      • Czytamy powieści

      • Czytamy powieści - Obrazek 1

                 Dnia 13 marca bieżącego roku w bibliotece szkolnej I LO dziewiętnastu uczniów wzięło udział w szkolnym konkursie "Mistrz Pięknego Czytania". Uczestnicy zaprezentowali wysokie umiejętności interpretacyjne wybranego fragmentu prozy.

                 Publiczność miała okazję, dzięki interpretatorom, wkroczyć do świata kryminału, horroru czy fantasy.  Albowiem wśród prezentowanych tytułów znalazły się m.in. Drewniana twierdza A. Philipiuka, W kraju niewiernych J. Dukaja, Wystrzałowa maturzystka G. Kołodziej, Teatr odtrąconych poetów T. I. Stone’a czy Baśniarz A. Michaelis’a.

                 Jury wyłoniło czworo najlepszych uczestników zmagań:

       • I miejsce – Wiktoria Lubczyńska kl. II a – Mistrz Pięknego Czytania
       • II miejsce – Jan Trędewicz kl. I c
       • III miejsce – Barbara Kozikowska kl. III c
       • Wyróżnienie – Agata Fogel kl. I a

       Opracowała: Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • Konkurs z chemii

      •           Dnia 7 marca 2018 roku 29 uczniów naszej szkoły wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym „ALCHEMIK”, którego celem jest utrwalanie wiedzy z zakresu nauk ścisłych oraz aktywizacja miłośników chemii pod kątem rozwijania ich umiejętności.

                 Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała p. E. Brzezicka–Pruchińska, nauczyciel chemii. Wyniki poznamy 30 maja bieżącego roku.

       Opracowała: Beata Nijakowska

      • Wieczór poezji angielskiej i amerykańskiej

      • Wieczór poezji angielskiej i amerykańskiej - Obrazek 1

                 Dnia 7 marca w bibliotece naszej szkoły odbył się 'Wieczór poezji angielskiej i amerykańskiej'. Spotkanie było swego rodzaju hołdem dla genialnego polskiego poety, krytyka literackiego i tłumacza, Stanisława Barańczaka. Wszystkie wiersze, które zostały zaprezentowane podczas wieczoru, są jego przekładem. Niemniej jednak, była to również okazja, by przedstawić mniej znaną stronę poezji angielskiej i amerykańskiej.

                 Uczestnicy wieczoru mieli okazję wysłuchać dzieł takich poetów jak W.H. Auden, Elisabeth Bishop, Arthur Guiterman, Philip Larkin, Ogden Nash, czy John Updike. Nie zabrakło również tekstu liderów rockowego zespołu wszechczasów - Johna Lennona i Paula McCartney'a.

                 Utwory poetyckie przeplecione zostały piosenkami w języku angielskim w wykonaniu uczniów i naszej nauczycielki języka angielskiego, pani Anny Ćwiklińskiej, która dała pomysł przedsięwzięciu i zorganizowała ten wieczór we współpracy z biblioteką szkoły oraz uczniami.

                 Klimatyczna atmosfera została podkreślona przez elementy kultury brytyjskiej i amerykańskiej, zapalone świece i fragmenty muzyki legendarnego zespołu brytyjskiego Dead Can Dance.

       Opracowała: Anna Ćwiklińska

                 Patrz album 

      • Zimowo-Walentynkowe Warsztaty Astronomiczne

      • Zimowo-Walentynkowe Warsztaty Astronomiczne - Obrazek 1

                 W dniach od 10 do 15 lutego 2018 roku kolejna grupa uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy wraz z opiekunem, panią Agnieszką Sternicką wzięła udział w  drugiej edycji obozu naukowego  w Toruniu.

                 Uczniowie mieli możliwość pogłębiać swoje zainteresowania astronomiczne nawiązując kontakty z pracownikami naukowymi Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki UMK podczas wykładów pt. „Największe odkrycie XXI wieku – fale grawitacyjne i kilonowa” i ,,Na drugim krańcu świata, na drugim krańcu widma”. Ponadto młodzi astronomowie udali się do Centrum Astronomii w Piwnicach gdzie obejrzeli najważniejsze instrumenty optyczne oraz mieli niebywałą okazję sterować 32-metrowym radioteleskopem. Młodzież brała również udział w zajęciach edukacyjnych w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz w seansie w Planetarium pt. „W poszukiwaniu życia”.

                 W programie obozu nie zabrakło również wydarzeń kulturalnych. Były to m. in. seans filmowy w Centrum Sztuki Współczesnej czy potyczki astronomiczne w których rywalizowała ze sobą młodzież z 12 Astrobaz z województwa kujawsko-pomorskiego. Bardzo dużym powodzeniem cieszył się kurs tańca latynoamerykańskiego oraz spotkanie walentynkowe pt. „Czy miłość zapisano w gwiazdach?” przygotowane przez Koło Naukowe Studentów Astronomii.

                 Pobyt był zorganizowany i sfinansowany przez Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. W czasie pobytu w Toruniu uczniowie korzystali z infrastruktury Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży.

       Opracowała: Agnieszka Sternicka

                 Patrz album

      • Poloneza czas zacząć...

      • Poloneza czas zacząć... - Obrazek 1

                 W kolejną „noc od innych łaskawszą”, jak pisała Agnieszka Osiecka, której słowa stały się mottem drugiej tury tegorocznej studniówki, maturzyści klas III a, III b, III c i III f świętowali sto dni przed maturą w restauracji „Pawie Oczko" w Tylicach.

                 Po części oficjalnej, oprócz tradycyjnego poloneza, goście mogli podziwiać poloneza pokazowego, którego poprowadzili tancerze ubrani w historyczne stroje. Uczestnicy balu bawili się przy muzyce przygotowanej zgodnie z ich muzycznymi gustami, potwierdzili taneczną kondycję podczas zumby, rywalizowali w konkursie tanecznym oraz o tytuł króla i królowej studniówki.

                 Ta „bezsenna noc”, wracając do słów Agnieszki Osieckiej,  nie powtórzy się nigdy, ale na zawsze pozostanie w pięknych wspomnieniach tegorocznych maturzystów i ich gości.

       Opracowała: Mirosława Kowalska

                 Patrz album

      • Chwila na wiersz …

      • Chwila na wiersz … - Obrazek 1

                 Dnia 9 lutego br. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy oraz TVK Eltronik zorganizowały w Pałacu Anny Wazówny „Czytanie na ekranie” poświęcone liryce miłosnej.

                 I Liceum Ogólnokształcące reprezentowało troje uczniów, którzy pod opieką Beaty Nijakowskiej, nauczyciela polonisty, przygotowali interpretacje wybranych liryków.

                 Dominika Bendelewska kl. III e odczytała Niepewność A. Mickiewicza, Tomasz Dziak z kl. II d zaprezentował Rozmowę liryczną K.I. Gałczyńskiego, natomiast Natalia Łapkiewicz debiutowała z tekstem A. Sexton Kąpiel nago.

       Opracowała: Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • Dzień Bezpiecznego Internetu

      • Dzień Bezpiecznego Internetu - Obrazek 1

                 Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystania Internetu.

                 Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu obchodziliśmy 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. W naszej szkole zajęcia z tej okazji przygotowała klasa II f. Przybliżony został temat cyberprzemocy poprzez prezentację multimedialną, filmy oraz zadania praktyczne.

       Opracowała: Paulina Kalinowska-Willmann

                 Patrz album

      • 100 dni przed ...

      • 100 dni przed ... - Obrazek 1

                 Na niespełna sto dni przed maturą, 2 lutego bieżącego roku, tegoroczni maturzyści klas III d, III e i III g bawili się w restauracji "Pawie Oczko" w Tylicach niedaleko Nowego Miasta Lubawskiego.

                 Tradycyjnie, uroczystym polonezem, zainaugurowano bal studniówkowy Anno Domini 2018. Oficjalnego otwarcia dokonał Dyrektor I LO p. Wiesław Łupina. Były podziękowania dla dyrekcji, grona pedagogicznego i rodziców. Po części oficjalnej na parkiet wkroczył p. Maciej Zajda, który poderwał wszystkich uczestników balu do wspólnej rozgrzewki – Zumby.

                 Poza tańcami do białego rana, studniówkowicze uwieczniali się w fotobudce, rywalizowali w konkursie tańca i kosztowali smakołyków z czekoladowej fontanny. Wyłoniono także króla i królową balu.

       Przygotowała Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • HDK w I LO

      • Nie musisz być lekarzem, by ratować życie – wystarczy oddać krew

       HDK w I LO - Obrazek 1

                 Dnia 1 lutego bieżącego roku uczniowie I LO  po raz kolejny włączyli się do akcji oddawania krwi. W hali sportowej zorganizowano punkt medyczny, w którym pobrano krew od 31 uczniów. Łącznie oddano 13,630 l. Nad całym przedsięwzięciem czuwał mgr W. Sobieszczyk.

       Opracowała: Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • Wolontariat

      • Wolontariat - Obrazek 1

                 Dnia 31 stycznia 2018 roku, w hali sportowej Zespołu Szkół Specjalnych w Brodnicy odbył się VII Kujawsko – Pomorski Turniej BOCCE Olimpiad Specjalnych.  Uczennice - wolontariuszki klas II a i II b, pod opieką mgr W. Sobieszczyka, sędziowały w tych zawodach oraz opiekowały się niepełnosprawnymi uczestnikami.

       Przygotowała Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • Wycieczka do Warszawy

      • Wycieczka do Warszawy - Obrazek 1

                 Dnia 31 stycznia 2018, grupa uczniów I LO w Brodnicy uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Każdego roku kilka klas naszej szkoły wyjeżdża do stolicy w celu realizacji bogatego programu zajęć i wizyty w zaprzyjaźnionym Teatrze Buffo. Tym razem uczniowie odbyli warsztatową wycieczkę do siedziby Telewizji Polskiej, zapoznali się z alternatywą turystyczną Warszawy oraz obejrzeli musical "Metro".

                 Niewątpliwie ważnym elementem edukacyjnym – zwłaszcza dla uczniów klas medialnych była wizyta w siedzibie TVP. Uczniowie mieli okazję poznać nie tylko znane studia i wnętrza gmachu telewizji, ale także zapoznać się z technikami montażu telewizyjnego, sposobami tworzenia scenografii, tajemnicami korespondencji telewizyjnej i realizacji programów "na żywo". Bogaty program warsztatowy wizyty poszerzył wiedzę uczniów i rozbudził wiele dziennikarskich marzeń.

                 Wizyta w Warszawie to także okazja do poznawania atrakcji miasta. Dzięki autorskiemu programowi alternatywnego zwiedzania Warszawy, przygotowanego przez naszego nauczyciela – pilota wycieczek, uczniowie zapoznali się z miejscami i obiektami, których próżno szukać w tradycyjnych przewodnikach turystycznych. Była więc wizyta w najbiedniejszych i najbardziej niebezpiecznych miejscach miasta, odkrywano tajemnice wyglądu znanych i nieznanych budynków, adresy najbardziej kultowych miejsc gastronomii i rozrywki warszawskiej oraz tajniki warszawskiej gwary.

                 Zwieńczeniem programu dnia była wizyta w Teatrze Buffo, w którym kolejne pokolenie Filomatów zapoznało się z największym polskim musicalem, granym nieprzerwanie od 27 lat. Po spektaklu licealiści mieli okazję spotkać się z artystami na chwilę rozmowy i wykonanie pamiątkowych zdjęć. Spotkanie było także okazją do zaproszenia dwóch kolejnych gwiazd Teatru Buffo na tegoroczny koncert "Moc Muzyki...", w którym tradycyjnie już gościmy gwiazdy warszawskiej sceny. Tym razem nasze zaproszenie złożyliśmy na ręce Natalii Srokocz – odtwórczyni głównej roli w musicalu "Metro" oraz Marii Tyszkiewicz – odtwórczyni głównej roli w musicalu "Romeo i Julia" i zwyciężczyni programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo.

                 Wycieczka pozostawiła w nas wszystkich multum wrażeń i pięknych dźwięków musicalu, którego piosenki brzmią teraz na ustach uczniów podczas przerw międzylekcyjnych...

       Opracował: Wojciech Zembrzycki

                 Patrz album

      • Sukces siatkarek

      •           W Mistrzostwach Powiatu Brodnickiego w Siatkówkę reprezentacja I Liceum Ogólnokształcącego, przygotowana przez nauczyciela wychowania fizycznego, p. Dariusza Czaplickiego zajęła I miejsce. W skład drużyny weszły:

       • Aleksandra Burczyńska,
       • Aleksandra Burzyńska,
       • Klaudia Choszczewska,
       • Joanna Czaplińska,
       • Wiktoria Dikau,
       • Wiktoria Kozłowska,
       • Nikola Lewandowska,
       • Natalia Panek,
       • Daria Rzymowska,
       • Julia Szczepaniak.

        

                 Gratulujemy sukcesu!

       Opracował: Paweł Roszak

      • Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

      • Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek - Obrazek 1

                 Dnia 25 stycznia bieżącego roku w Brodnickim Domu Kultury odbył się finał XX Powiatowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Nasza solistka, Rozalia Rogowska, zajęła I miejsce, wykonując utwór „Gore gwiazda” w aranżacji studia Accantus i otrzymała nagrodę ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Brodnicy.

       Opracował: Paweł Roszak

                 Patrz album

      • Nauka chemii przez zabawę!

      • Nauka chemii przez zabawę! - Obrazek 1

                 Dnia 23 stycznia 2018 roku w naszej szkole został zorganizowany przez p. Elżbietę Brzezicką-Pruchińską „Dzień chemiczny”. Uczniowie klas o profilu medycznym i biologiczno-chemicznym po raz kolejny mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach z innowacyjnej techniki SSC (eksperymentowanie w mikroskali). Zajęcia prowadzili pracownicy „Centrum chemii w małej skali” z Torunia. Pod kierunkiem prowadzących uczniowie samodzielnie wykonywali różne doświadczenia.

                 Po skończonych warsztatach przeprowadzony został pokaz efektownych doświadczeń chemicznych W tej części uczniowie również byli najważniejszymi bohaterami – to oni eksperymentowali! Żarty i dowcipy prowadzących sprzyjały zdobywaniu nowych umiejętności i rozwijaniu zainteresowań.

       Opracowała: Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • Studenci z odległych stron...

      • Studenci z odległych stron... - Obrazek 1

                 W dniach od 22 do 26 stycznia 2018 r. I LO tradycyjnie otwiera drzwi dla gości z odległych zakątków świata, w ramach współpracy z organizacją AIESEC. W tym roku zajęcia z młodzieżą prowadzi czworo studentów z Rosji, Sri Lanki, Indonezji i Indii. Koordynatorem programu z ramienia I LO jest nauczycielka j. angielskiego p. K. Boińska.

                 Podczas zajęć prowadzonych w języku angielskim wolontariusze opowiadają o swoich krajach, kulturze, tradycjach, typowych potrawach oraz ważnych miejscach i zabytkach. Jest to niepowtarzalna okazja dla naszych uczniów, aby poznać tak odległe zakątki i jednocześnie móc wykazać się swoimi umiejętnościami językowymi. Tradycyjnie już spotkania kultur pozwalają na integrację młodzieży z obcokrajowcami, rozwijając ich ciekawość świata oraz ucząc tolerancji.

                 Wolontariusze spędzają cały tydzień w domach uczniów, co stanowi zarówno dla młodzieży naszej szkoły, jak i dla studentów, ciekawe, międzykulturowe doświadczenie, które z pewnością zaowocuje więzami przyjaźni.

        

       Opracowała: Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • Olimpiada Literatury i Języka Polskiego

      •           Dnia 16 stycznia opublikowane zostały wyniki pierwszego etapu Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Uczennica klasy IIe I Liceum Ogólnokształcącego, Monika Jankowska zakwalifikowała się do drugiego, rejonowego etapu olimpiady, który odbędzie się 17 lutego.

                 Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       Opracował: Paweł Roszak

      • II etap Olimpiady Języka Niemieckiego i Francuskiego

      • II etap Olimpiady Języka Niemieckiego i Francuskiego - Obrazek 1

                 Dnia 12 stycznia 2018 roku odbył się II etap Olimpiady Języka Niemieckiego i Francuskiego, do którego zakwalifikowało się troje uczniów naszej szkoły. Dwie uczennice z klasy III a Iga Drankowska oraz Izabella Kowalska z języka niemieckiego, oraz Paweł Szpakowski z II e z języka francuskiego. Gratulujemy i czekamy na wyniki.

       Opracowała: Magdalena Rogowska