Olimpiada Specjalna
We wtorek 14.05.2019r. grupa wolontariuszy z naszej szkoły wybrała się do Zespołu Szkół Specjalnych w Brodnicy, aby w ramach bezinteresownej pomocy uczestniczyć w VIII Kujawsko-Pomorskim Turnieju Bocce Olimpiad Specjalnych. Bocce to dyscyplina sportowa dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Dziewczęta wcześniej zostały wprowadzone w tajniki sędziowania i nabyły potrzebne umiejętności, które następnie wykorzystały podczas wtorkowych rozgrywek. Ponadto sprawowały opiekę nad wszystkimi uczestnikami imprezy.
Ala, Klaudia, Zuzia, Agata, Martyna, Iza i Patrycja świetnie sobie poradziły! Dziewczęta zadeklarowały chęć udziału w przyszłorocznej imprezie.
Opracowała: Justyna Pniewska
Astrofestiwal
Dnia 8 czerwca 2019 roku w ruinach Zamku Krzyżackiego w Brodnicy odbędzie się Astrofestiwal. To jeden z największych festynów astronomicznych w Polsce. W programie między innymi pokazy astronomiczne, prelekcje popularnonaukowe oraz obserwacje nieba. A na zakończenie wielka gwiazda na scenie, czyli koncert Andrzeja Piasecznego.
Na Astrofestiwal zaprasza marszałek województwa kukawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i brodnicka Astrobaza przy I LO. Oficjalna inauguracja odbędzie się o godzinie 17:00.
Młodzi filomaci głosują
26 maja będziemy wybierali 52 posłów do Parlamentu Europejskiego. W związku z tym uczniowie klasy 2f I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy – Jagoda Gardzielewska, Adam Oziemski, Mikołaj Kłosowski i Alicja Skonieczna zaangażowali się w realizację projektu „Młodzi głosują”. Opiekunami grupy byli nauczyciele wiedzy o społeczeństwie, Tomasz Wardowski jako koordynator i Paulina Kalinowska Willmann.
W ramach tego projektu rywalizowali z ponad 350 szkołami z całej Polski wykonując różnego rodzaju zadania.
Celem tej inicjatywy była edukacja młodzieży z zakresu funkcjonowania PE oraz budowa poczucia obywatelskiej odpowiedzialności. Przejawem tej ostatniej ma być m.in. czynny udział w wyborach np. do Parlamentu Europejskiego.
W naszej szkole młodzież z klasy o profilu społeczno-prawnym przeprowadziła szereg zajęć na temat działalności i struktury PE zapoznając również koleżanki i kolegów z wszystkich klas z zasadami panującymi w lokalu wyborczym i budową kart do głosowania. Po przeprowadzonych zajęciach organizowali konkurs interaktywny sprawdzający zdobytą przez słuchaczy wiedzę.
Zwieńczeniem akcji były przeprowadzone 25 maja wybory do Parlamentu Europejskiego wśród społeczności szkolnej.
Opracowała: Paulina Kalinowska Willmann
Wyniki „Alchemika”
W marcu br. uczniowie I LO zmagali się z zadaniami Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego „Alchemik”. Brało w nim udział 24 uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich z rozszerzonym programem nauczania chemii.
Najlepszy wynik w szkole uzyskała Betina Jamroży z klasy 1b i otrzymała Złoty Dyplom Wyróżnienia oraz nagrodę książkową. Aż 18 uczniów I LO zdobyło Srebrne Dyplomy i wyróżnienia.
Konkurs „Alchemik” zorganizowany jest przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Grodzisku Mazowieckim, we współpracy merytorycznej z warszawskimi uczelniami wyższymi, tj. Uniwersytetem Warszawskim i Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu!
Opracowała: Beata Nijakowska
Młodzież z I LO z wizytą w niemieckiej szkole!
W dniach od 12.05.2019 do 18.05.2019 trwała tygodniowa przygoda uczniów I LO biorących udział w wymianie szkolnej ze szkołą partnerską z Niemiec. Pobyt naszych kolegów w Brodnicy odbył się w kwietniu i teraz przyszła kolej na nas. Pojechaliśmy do Erwitte, by poznać kulturę, sprawdzić znajomość języków obcych i zobaczyć nowe zakątki Europy. Poznaliśmy szkołę naszych niemieckich kolegów, ich życie rodzinne oraz historię miasta, w którym mieszkają. Odwiedziliśmy też okoliczne większe miasta Münster – miasto uniwersyteckie i Soest. Poznaliśmy historię zapory na jeziorze Möhnesee oraz zobaczyliśmy okolicę z wieży widokowej. Czas upływał nam też na wspólnej zabawie – grill przygotowany przez rodziców oraz rozwiązywanie zagadek w Escape Room. Byliśmy też z wizytą u Burmistrza miasta, który krótko zapoznał nas ze specyfiką miasta. Wiemy już też, jak produkuje się cement – zwiedziliśmy leżącą w mieście cementownię. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i zadowoleni wróciliśmy do Brodnicy.
Dziękujemy naszym niemieckim partnerom za miłe przyjęcie naszej grupy w szkole i w rodzinach! Naszą wymianę wspiera fundacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Opracowała: Marta Jamroży
Drzwi Otwarte w I LO
17 maja br. I Liceum Ogólnokształcące gościło w swoich progach uczniów klas ósmych szkół podstawowych oraz trzecich gimnazjum. Młodych absolwentów oraz ich opiekunów przywitał przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego, a następnie głos zabrał Dyrektor I LO p. Wiesław Łupina, który zaprosił do zwiedzania szkoły i zapoznania się z ofertą edukacyjną przygotowaną na nadchodzący rok szkolny.
Przybyli mieli okazję zapoznać się z oczekującymi na nich profilami klas zaproponowanych na rok szkolny 2019/2020 i uzyskali zapewnienie, że kontynuując naukę w I LO będą mogli realizować swoje plany, zainteresowania i ambicje.
W programie Drzwi Otwartych przewidziano także występ członków Koła Teatralnego działającego w liceum i oczekującego na młode talenty sceniczne, a nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali zajęcia rekreacyjno-taneczne. Goście mogli zwiedzić szkołę i zapoznać się nie tylko z jej nowoczesną bazą edukacyjną, ale także z bogatą i wspaniałą tradycją. Popularnością cieszyły się także zajęcia prowadzone przez nauczycieli i uczniów w gabinetach przedmiotowych, a zainteresowani mogli poszerzyć swoje informacje na temat szkoły podczas rozmów ze starszymi koleżankami i kolegami, aktualnymi uczniami I LO.
Opracował: Paweł Roszak
Kolejny sukces geologiczny w I LO w Brodnicy
Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły – Natalia Lewandowska zdobyła III miejsce w półfinale Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno – Środowiskowego NASZA ZIEMIA – ŚRODOWISKO PRZYRODNICZE WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO, organizowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny. Chcielibyśmy podkreślić, że Natalia Lewandowska już trzykrotnie uczestniczyła w konkursie, zdobywając każdorazowo wysokie laury i uznanie jurorów – naukowców i pracowkników PIG w Gdańsku.
Opracował: Wojciech Zembrzycki
Szkolny konkurs chemiczny - „Ostatni dzwonek przed maturą”
Dnia 02.04.2019r. odbył się szkolny konkurs chemiczny pod hasłem: „Ostatni dzwonek przed maturą” zorganizowany przez nauczycieli chemii, dr Milenę Pieróg oraz mgr Elżbietę Brzezicką-Pruchińską.
Celem przedsięwzięcia było rozwijanie u uczniów umiejętności rozwiązywania problemów z zakresu chemii ogólnej, popularyzowanie tego przedmiotu jako nauki przyrodniczej oraz zapewnienie rywalizacji miłośnikom tej dziedziny. Ideą konkursu było także ułatwienie efektywnego przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu, dlatego też jednym z kluczowych elementów imprezy było rozwiązywanie szeregu zadań przewidzianych w standardach egzaminacyjnych.
Laureatką konkursu została Kinga Lewandowska z kl. 3b a o 1punkt mniej uzyskał Olgierd Spławski z klasy 3a.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy powodzenia na maturze!
Opracowała: Milena Pieróg
Konkurs Wiedzy o Społeczeństwie
Dominika Irwan - uczennica klasy I b została zwyciężczynią w Konkursie Wiedzy o Społeczeństwie dla Uczniów Szkół Średnich organizowanym przez Wydział Administracji i Nauk Społecznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Napisała pracę na temat "Być przedsiębiorcą w Polsce. Ułatwienia i utrudnienia z perspektywy młodzieży - przyszłych przedsiębiorców", w której opisała czynniki wpływające na atrakcyjność współczesnego rynku pracy. Ze względu na tematykę konkursu opiekę merytoryczną nad uczennicą sprawowała nauczycielka podstaw przedsiębiorczości - Iwona Czupryńska-Kaliszewska. Uczennica otrzymała dyplom i ciekawe nagrody.
Opracowała: Iwona Czupryńska-Kaliszewska
Finalista Ogólnopolskiej Olimpiady z I LO w Brodnicy
Z wielką radością informujemy, że uczeń klasy III, Karol Bartnicki został finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej. Zawody finałowe Olimpiady odbyły się w tym roku w Kołobrzegu i zakończyły wielotygodniowe rozgrywki, realizowane początkowo na etapie szkolnym, a następnie regionalnym. Tak duży sukces ucznia otwiera mu drogę na liczne kierunki studiów w uczelniach całej Polski, z pominięciem etapu rekrutacji, a także uznaje maturę z geografii na poziomie rozszerzonym za zdaną z wynikiem 100%. Serdecznie gratulujemy Karolowi jego wytężonej pracy, konsekwencji w działaniu i sukcesu, który motywuje całą społeczność naszej szkoły do dalszego podtrzymywania dobrych tradycji olimpijskich I LO i wspierania naszych uczniów w realizacji ich naukowych pasji.
Opracował: Wojciech Zembrzycki
Archiwum Aktualności