12 maja 2025 r. w ramach ogólnopolskiej akcji „Młodzi głosują” odbyły się w naszej szkole prawybory prezydenckie. Wyniki zgodnie z regulaminem zostaną podane po opublikowaniu danych ogólnokrajowych.
Aktualności
Uczymy demokracji
Mamy powody do dumy
Rajd rowerowy z Królewną Anną
Warunkiem uczestnictwa w Rajdzie jest zapisanie się na listę uczestników oraz dostarczenie zgłoszenie wraz z oświadczeniami (druk zgłoszenia i druki oświadczeń w załączeniu do pobrania w pokoju nauczycielskiego WF I LO w Brodnicy) do dnia 19.05.2025 r.!!!
Medale i puchary dla Filomatek
W dniu 8.05.2025r, w siedzibie Organizacji Państwowej Ligii Obrony Kraju w Brodnicy, odbyło się podsumowanie wyników rywalizacji Szkolnej Ligii Strzeleckiej „ Wiosna 2025”. Kolejny raz w zawodach strzeleckich bardzo dobrze spisały się nasze dziewczęta. W klasyfikacji indywidualnej I miejsce zajęła Zuzanna STOIŃSKA / kl. II b/, III miejsce Laura STRAUB /kl. IV a /, IV miejsce Paulina KUCZYŃSKA / kl. II b/. W klasyfikacji drużynowej w/w uczennice zajęły zdecydowanie I miejsce. Druga drużyna naszej szkoły w składzie: Paulina BRZEZIŃSKA i Marta FAJTANOWSKA /obie kl. I a/ zajęła V miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Maturzyści na start!
5 maja kolejny rocznik przystąpił do egzaminu maturalnego, który tradycyjnie rozpoczął się językiem polskim, następnego dnia absolwenci rozwiązywali zadania matematyczne. Podstawową część matury pisemnej zamyka język obcy.
Z relacji uczniów wynika, że arkusze nie przysporzyły im większych trudności i że poradzili sobie z nimi bez kłopotu. Nic dziwnego, wszak do tego egzaminu przygotowywali się przez ostatnie lata w liceum.
Cieszyły nas uśmiechnięte twarze, ale i tak trzymamy mocno kciuki, życząc spokoju i jasności umysłu w czasie zmagań z kolejnymi zadaniami maturalnymi, szczególnie na poziomie rozszerzonym i egzaminach ustnych.
Powodzenia!
Matura 2025
Nasze liceum otwiera gościnne podwoje
Za nami Drzwi Otwarte- dzień, w którym korytarze naszej szkoły wypełniło około 500 uczniów klas ósmych szkół podstawowych z powiatu brodnickiego i nie tylko. Spotkanie zaczęło się w auli energetycznym tańcem w wykonaniu dziewcząt , a następnie uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną szkoły, rozmawiali z nauczycielami oraz starszymi kolegami i odwiedzali klasy, w których czekały na nich liczne atrakcje, jak podróż przez Escape Room po angielsku, Twierdzę Szyfrów, Salę Doznań, a nawet rakietą do gwiazd w astrobazie. W Izbie Tradycji uczniowie przenieśli się w przeszłość, z połamanymi w sali języka polskiego językami udali się do biblioteki na książkowe spa oraz rekreację do hali sportowej.
Jak na dobrego gospodarza przystało, młodych gości oraz ich opiekunów podjęliśmy posiłkiem, zapraszając na słodkie przekąski, grilla i popcorn. Drodzy przyszli absolwenci klas ósmych : czekamy na Was jako uczniów w progach naszej szkoły od września
Nasi licealiści z sukcesem o Królewnie Annie Wazównie
W tym roku mija 400 lat od śmierci niezwykłej kobiety, siostry króla Zygmunta III Wazy, która znaczną część swojego życia spędziła w naszym mieście i stała się w pewien sposób wizytówką Brodnicy, a jej dziedzictwo jest nadal pielęgnowane przez władze miasta, powiatu, szkoły i mieszkańców, czego dowodem jest konkurs literacki o „Złote Pióro Starosty Brodnickiego”, w którym wzięło udział wielu brodniczan.
Wśród zwycięzców są uczniowie naszej szkoły: Oliwia Dembińska, która zajęła II miejsce za pracę „Dom jest tam, gdzie serce twoje” oraz Julia Wiecierzycka III miejsce za pracę „Cisza na wewnętrzne cierpienie”. Na wyróżnienie zasłużyły prace Amelii Szczechowicz „Wycieczka do pałacu” oraz Igora Machalskiego „Epitafium dla Anki”.
Serdecznie gratulujemy talentu i wrażliwości oraz życzymy kolejnych inspiracji i sukcesów literackich.
Sukces w Konkursie Ogólnopolskim
Z wielką radością informujemy, że uczennica klasy 2b Zuzanna Stoińska oraz klasy 2c Oliwia Dembińska zostały laureatkami półfinału XXVI edycji Konkursu Geologiczno-Środowiskowego ,,Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro” pod hasłem Błękitny krwiobieg Ziemi. Organizatorem konkursu jest Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie oraz jego oddziały regionalne.
Nasze laureatki po przygotowaniu projektu na etapie szkolnym przeszły do półfinału Ogólnopolskiego Konkursu podczas którego zmagały się z pisemnym testem wiedzy geologicznej. O zajętym miejscu dowiedzą się podczas uroczystości wręczenia nagród dnia 22 maja w Gdańsku. Opiekunem merytorycznym jest pani Agnieszka Ziółkowska.
Gratulujemy
Sukces w Turnieju Wiedzy Pożarniczej
W dniu 28.04.2025r, w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej straży Pożarnej w Brodnicy, odbyły się eliminacje powiatowe Turnieju Wiedzy Pożarniczej „ Młodzież zapobiega pożarom”. W turnieju tym bardzo dobrze spisali się uczniowie naszego Liceum. Marta DOMŻALSKA /kl. II b/ zajęła II miejsce w kategorii szkół średnich a Marta FAJTANOWSKA / kl. I a/ oraz Jakub SKARŻYŃSKI /kl. II c/ , w tej samej kategorii razem z innymi uczniami zajęli ex aequo IV miejsce.
Gratulujemy.
Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych – czyli jak pożegnaliśmy naszych absolwentów
W piątek, 25 kwietnia, aula naszej szkoły pękała w szwach – a to za sprawą uroczystego zakończenia roku szkolnego klas maturalnych. Były emocje, łzy (nie tylko ze śmiechu) i całkiem sporo sentymentalnych momentów.
Na uroczystość stawiła się cała szkolna ekipa – od pierwszoklasistów po nauczycieli i rodziców. Marzena Łupińska dyrektor rozpoczęła wydarzenie przemówieniem pełnym ciepła, dobrych rad i życzeń sukcesów na egzaminach, które już za chwilę będą spędzać maturzystom sen z powiek (o ile jeszcze nie zaczęły).
Uczniowie klas maturalnych odebrali z rąk dyrektora i wychowawców swoje świadectwa, a potem… zaczęły się pożegnania. Były podziękowania, wspomnienia, śmiech, a nawet dyskretne ocieranie łez (nie oceniamy). Maturzyści przypomnieli sobie najpiękniejsze chwile spędzone w szkole – dzięki zdjęciom z wycieczek, akademii, bali i innych akcji, które niejednemu przywołały na twarz szeroki uśmiech (lub lekkie zażenowanie, zależnie od fryzury).
To była piękna uroczystość – trochę oficjalna, trochę sentymentalna, a momentami bardzo zabawna zakończona muzycznym upominkiem w wykonaniu młodszych koleżanek.
Drodzy maturzyści – trzymamy za Was kciuki! Niech moc (i kawa) będzie z Wami!
Dzień Patrona Szkoły- Filomatów Ziemi Michałowskiej
24 kwietnia uroczyście obchodziliśmy Dzień Patrona. Na wstępie Marzena Łupińska dyrektor szkoły powitała zaproszonych gości: Pawła Szramkę – Starostę Brodnickiego, Dorotę Bibik- Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Brodnicy, honorowych absolwentów Krystynę Warachowską i Mariusza Malickiego oraz całą społeczność filomacką. Podkreśliła znaczenie przeszłości dla współczesności i zachęciła do czerpania wzorów z patronów, którzy przyczynili się do budowania naszej tożsamości. Zgodnie z ceremoniałem wprowadzono sztandar i odśpiewano hymn szkoły. Następnie prelekcję wygłosiła absolwentka liceum Krystyna Warachowska, która opowiedziała o swoich szkolnych przygodach z lat 1968-1972. Prelegentka wspominała o nauczycielach , uczniach, egzaminach, uroczystościach szkolnych i ciekawych wydarzeniach. Pan Mariusz Malicki wnuk dr Klemensa Malickiego pierwszego polskiego dyrektora po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, wspominał losy dziadka i ojca – profesora liceum. Przybliżył nam ważne i nieznane fakty z ich życia i pracy zawodowej. Krystyna Warachowska i Mariusz Malicki, którzy wpisali się w historię szkoły jako absolwenci, wystawili bezcenne pamiątki z życia i ich rodzin, które mogliśmy podziwiać w auli. Następnie uczennica Marta Pesta przedstawiła historię Filomatów Ziemi Michałowskiej, a zespół wokalny odśpiewał Pieśń filaretów. W dalszej części uroczystości dyrektor szkoły wyróżniła uczniów, którzy w ostatnich miesiącach wzięli udział w różnych przedsięwzięciach społecznych oraz reprezentowali szkołę w olimpiadach, konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych. Dyplomami uznania i upominkami zostali nagrodzeni następujący uczniowie klas I-III: Dawid Bąkowski, Jakub Barański, Julian Neumann, Karolina Grochocka, Martyna Koszczał, Rafał Celiński, Amelia Tarantowicz, Chayenne Szpara, Maja Kowalkowska, Marika Łapkiewicz, Marta Fajtanowska, Milena Chmielewska, Paulina Kuczyńska, Sofiia Pahul, Zofia Babska, Zuzanna Dąbkowska, Weronika Bielanowska, Lena Otremba, Oliwia Tomaszewska, Natalia Szczechowska, Izabela Pocałuń, Patryk Drozdowski, Amelia Szczechowicz, Radosław Kopczyński, Emilia Lautenbach, Julia Bożejewicz, Zuzanna Stoińska, Marcin Puc, Zuzanna Ludwiczak, Zofia Puc, Julia Bożejewicz. Kolejnym elementem uroczystości było otwarcie strefy relaksu przy holu szkoły na parterze, która będzie służyć do odpoczynku i integracji. Przecięcia wstęgi dokonała uczennica Laura Straub, główna wykonawczyni ilustracji ściennej w sali oraz Naczelnik Dorota Bibik. Oficjalna część zakończyła się słowami : ,, Poloneza czas zacząć…’’i uczniowie pięknie zatańczyli tradycyjny polski taniec na boisku szkolnym.
Niezwykłym i wyjątkowym elementem Dnia Patrona był piknik filomacki stylizowany na lata 20. XIX wieku. Na terenie zielonego parku uczniowie wraz z nauczycielami zasiedli na kocach, na których królowały kosze, ciasta, herbata i przekąski. Wielu uczniów i nauczycieli zaskoczyło swoją kreatywnością przyodziewając stroje z epoki. Był to czas relaksu, integracji oraz radosnej rywalizacji, bo komisja konkursowa oceniała kreatywność i oryginalność poszczególnych klas w organizacji filomackiego pikniku. Estetyka, kultura i sposób prezentacji klas były na wysokim poziomie . Okazało się , że potrafimy czerpać inspiracje z tradycji literackiej i kulturowej oraz mamy zdolności artystyczne. Dyplomami za I miejsce zostały wyróżnione dwie klasy 2c i 3a , na kolejnych miejscach uplasowały się klasy 3e i 3d. Gratulujemy!
To był piękny, radosny dzień integrujący naszą szkolną społeczność i dający nam poczucie dumy z przeszłości i teraźniejszości.
Życzenia Wielkanocne
Nasi uczniowie w niemieckiej szkole
Städtisches Gymnasium w Erwitte to nasza szkoła partnerka, z którą od wielu lat współpracujemy organizując wymiany uczniów. W dniach od 06.04.2025 do 11.04.2025 grupa uczniów już po raz kolejny uczestniczyła w rewizycie.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy w sobotę, wyjeżdżając autokarem do Niemiec. W niedzielę wczesnym rankiem poznaliśmy rodziny naszych partnerów z wymiany. Był wspólny minigolf, gry planszowe, wycieczki po okolicy oraz czas spędzony na rozmowach przy wspólnym biesiadowaniu. W poniedziałek zostaliśmy przywitani w szkole i po krótkiej prezentacji programu na cały tydzień pobytu, zjedliśmy wspólne śniadanie. następnie przyjął nas burmistrz Erwitte, który zaprezentował strukturę gospodarczą oraz społeczną regionu i jego zarys historyczny. Po spotkaniu zajęliśmy się wspólnym muzykowaniem pod okiem nauczyciela szkoły, a po południu zwiedzaliśmy miasto .
Następnego dnia uczestniczyliśmy w lekcjach geografii, informatyki, języka angielskiego i niemieckiego w szkole. Na przerwach poznaliśmy zwyczaj, który nazywany jest "Mottowoche" który polega na tym, że ostatnim tygodniu zajęć maturzyści codziennie wybierają sobie jakieś motto, które wyrażają swoim strojem i w ten sposób żegnają się ze szkołą. Na korytarzach pachniało goframi, które sprzedawali tegoroczni abiturienci, by zasilić budżet swojego balu maturalnego. Dzień pełen emocji zakończyliśmy integracją w Böllhoffhaus- centrum dla młodzieży. Gospodarka, walory turystyczne oraz przyrodnicze i historia regionu - to tematyka, która towarzyszyła następnego dnia. O poranku zwiedzaliśmy firmę Schlüter zajmująca się sprzedażą i serwisem maszyn budowlanych, gdzie każdy mógł wcielić się w rolę operatora koparki. Wycieczka do zapory na jeziorze Möhnesee oraz wędrówka przez las do wieży widokowej przybliżyła nam walory przyrodnicze tej części Niemiec.
Kolejny dzień w Erwitte to trochę historii najnowszej. Dowiedzieliśmy się, że struktura gospodarcza zagłębia Ruhry zmieniła się w ostatnich latach. W Gasometer w Oberhausen mieliśmy okazję oglądać fantastyczną wystawę Planet Ozean, która pokazuje bogactwo mórz i oceanów. Wystawa łączyła piękne zdjęcia, prezentacje cyfrowe oraz dźwiękowe.
Ostatni dzień spędziliśmy w Erwitte. Pociągiem dotarliśmy do Münster - miasta uniwersyteckiego. W Muzeum Historii Naturalnej zapoznaliśmy się z wystawą przyrodniczą i obejrzeliśmy seans w planetarium. Potem spacerem wzdłuż jeziora Aasee dotarliśmy na starówkę, gdzie zachwyciła nas charakterystyczna dla tego regionu architektura na bazie piaskowca. Podziwialiśmy historyczny bazar kupiecki na Prinzipalmarkt, gotycki ratusz oraz dwór Erbdrostenhof. Wieczorem spakowaliśmy walizki pełne wrażeń i udaliśmy się w drogę powrotną do Brodnicy.
Kilkudniowy pobyt dał nam możliwość poznania kraju naszego sąsiada, jego zwyczajów, rutyny dnia codziennego w rodzinach oraz życiu szkolnym. Zmotywowała nas do nauki języków obcych, szczególnie angielskiego, którym porozumiewaliśmy się na co dzień. Wszyscy szczęśliwi, pełni wrażeń i pozytywnych emocji wracaliśmy do szkoły. Ze szkołą partnerską widzimy się w przyszłym roku szkolnym!
Z wizytą w Sejmie
W dniu 14 kwietnia br. klas II a, b i h wraz z opiekunami uczestniczyły w edukacyjnej wycieczce do Warszawy. W programie znalazło się zwiedzanie Sejmu RP, zrealizowane dzięki zaproszeniu wiceministra sprawiedliwości p. Arkadiusza Myrchy. Uczniowie zapoznali się z historią polskiego parlamentaryzmu, topografią kompleksu sejmowego, rozkładem miejsc w sali obrad oraz trybem prac ustawodawczych. Podczas zwiedzania budynku Sejmu przypomniano także o posłach i senatorach, ofiarach ostatniej wojny oraz o parlamentarzystach, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Pobyt w budynku Sejmu stał się niewątpliwie interesującym uzupełnieniem posiadanej przez młodzież wiedzy obywatelskiej.
Następnym punktem wycieczki był spacer po ogrodach Uniwersytetu Warszawskiego, skąd z tarasów widokowych można było podziwiać panoramę naszej stolicy. Ostatnim punktem programu była wizyta w planetarium Centrum Nauki Kopernik, gdzie młodzież wzięła udział w seansie filmu pt. „ Czarne dziury: Nieznane horyzonty”. Pobyt w planetarium stał się doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy na temat kosmosu i jego tajemnic. W zorganizowaniu wyjazdu ogromną pomoc i zaangażowanie wykazał uczeń klasy III e Dawid Bąkowski, któremu za tę inicjatywę serdecznie dziękujemy.
To był wiosenny dzień po pięknej Warszawie.
Sukces drużyny na konkursie recytatorskim
11 kwietnia odbył się Rejonowy Konkurs Recytatorski organizowany przez Zespół Szkół w Jabłonowie Pomorskim. Tegoroczna edycja została poświęcona twórczości Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, w uznaniu jej zasług w kształtowaniu polskiej literatury, niezależności intelektualnej i kulturowej otwartości. Związane to jest z ustanowieniem przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej roku 2025 Rokiem Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej.
Z radością informujemy, że nasza drużyna wykazała się zaangażowaniem oraz wrażliwością na słowo poetyckie, uczennice zostały docenione przez jury i publiczność. W kategorii klas pierwszych 2 miejsce zajęła Marta Fajtanowska z klasy Ia, 3 miejsce przypadło Veronice Hulianok z klasy Ia, wyróżnienie otrzymała Nadia Sarnowska z kl.Ib.
Jesteśmy również dumni z naszych uczennic, które wystąpiły w kategorii uczniów klas II- IV . Cieszymy się, że Zofia Babska z kl. IIa zajęła II miejsce, a Lena Manelska z kl. IIa uplasowała się na III miejscu.
Serdecznie gratulujemy !
Rok Królewny Anny Wazówny w Powiecie Brodnickim – spotkanie z Piotrem Grążawskim
7 kwietnia br. w auli szkolnej odbyło się spotkanie z panem Piotrem Grążawskim – publicystą, autorem książek z zakresu historii, etnografii i kultury ludowej. Wydarzenie zainaugurowało obchody Roku Królewny Anny Wazówny, ustanowionego przez Radę Powiatu w Brodnicy.
Gościa serdecznie powitała wicedyrektor Anna Rumińska, podkreślając znaczenie popularyzowania lokalnej historii i postaci związanych z regionem. Podczas prelekcji pan Piotr Grążawski przybliżył uczniom postać Anny Wazówny – królewny, która zasłynęła nie tylko jako siostra króla Zygmunta III Wazy, ale również jako pasjonatka ziołolecznictwa i osoba zasłużona dla kultury.
Na zakończenie spotkania przedstawiciele samorządu uczniowskiego wręczyli panu Piotrowi Grążawskiemu kosz z ziołami – w symboliczny sposób nawiązując do ziołoleczniczej pasji Anny Wazówny oraz jako wyraz wdzięczności za poświęcony czas i podzielenie się swoją wiedzą.
Paryż 2025
W dniach 24 - 29 marca młodzież naszej szkoły przebywała na wycieczce w Paryżu. Wycieczki zagraniczne w I LO to bogata tradycja, która pozwala młodym ludziom poszerzać horyzonty, poznawać atrakcyjne miejsca, ciekawych ludzi, a nade wszystko integrować ich ze sobą i tworzyć piękne wspomnienia.
Okazji do wyjazdów mamy wiele, a w najbliższym roku kalendarzowym zaplanowaliśmy aż pięć krótszych lub dłuższych wyjazdów zagranicznych. Paryż od lat chwyta nas za serca, a propozycja wyjazdu do stolicy Francji nierzadko kończy się organizacją dwóch wycieczek pod rząd.
Na tej ostatniej rozpoczęliśmy od całodziennej zabawy w parku Disneyland Paris. W kolejne dni było już poważniej. Przespacerowaliśmy Paryż wzdłuż i wszerz, poznając najważniejsze zabytki, największe atrakcje i najbardziej kultowe miejsca. Do tego zestawu dołożyliśmy kilka typowych pyszności kulinarnych. Wzruszającym faktem jest to, że stolica Francji jest aż tak bogata w polskie akcenty. Co na nas zrobiło największe wrażenie? Co komu podobało się najbardziej? Niełatwe pytanie do grupy 45 osób. Jedni zachwyceni Luwrem i dziełami, które dotychczas znaliśmy ze zdjęć i opowiadań. Inni klimatem paryskiej ulicy, elegancją przechodniów. Kolejni chwilą ciszy przy grobie Fryderyka Chopina lub spacerem po Ogrodach Luksemburskich. Byli wśród nas i tacy, którzy przede wszystkim chcieli zapełnić media społecznościowe zdjęciem z Wieżą Eiffla - światowym symbolem turystyki.
Cokolwiek byśmy wymieniali, będzie wspomnieniem dni przeżytych bardzo intensywnie i owocnie. Jest to jednak wspomnienie pełne nostalgii, że czas we Francji upłynął nam zbyt szybko. Chcielibyśmy jeszcze tam wrócić...
Dwa srebra dla I LO na mistrzostwach powiatu w Drużynowych Biegach Przełajowych!
2 kwietnia 2025 r. na terenie OSiR w Brodnicy odbyły się mistrzostwa powiatu w Drużynowych Biegach Przełajowych. Reprezentacja I LO spisała się znakomicie, zdobywając dwa drugie miejsca w rywalizacji z najlepszymi drużynami z powiatu. Indywidualnie należy pochwalić Szymona Mielnika za zdobycie 2giego miejsca w swoim biegu oraz Milenę Chmielewską za miejsce 3cie.
Szkołę reprezentowali uczniowie w składach:
Dziewcząt: Milena Chmielewska, Marta Pankowska, Weronika Puc, Ewelina Słabkowska, Natalia Szczechowicz, Magdalena Zielińska.
Chłopców: Maksymilian Rudnicki, Adrian Rydzewski, Szymon Mielnik, Patryk Wołowski, Maciej Ryszawa, Hubert Chojnowski.
Opiekunem drużyny podczas zawodów był pan Andrzej Sobiechowski. Gratulujemy sukcesu i dziękujemy za sportową walkę!
Lekcja edukacji prawnej
28 marca uczniowie klas pierwszych brali udział w nietypowej lekcji edukacji prawnej. Na zaproszenie sędziego Marcina Perlińskiego spędzili dzień uczestnicząc w sprawach rozpatrywanych przez Sąd Rejonowy w Nowym Mieście Lubawskim. Na wokandzie znalazły się sprawy o demoralizację małoletnich, posiadanie narkotyków, kradzież i pobicie na terenie szkoły oraz groźby karalne i znęcanie psychiczne. Uczniowie mogli poznać kulisy pracy sędziego, adwokata i prokuratora, tok przebiegu rozpraw sądowych a także dowiedzieć się na czym polega odpowiedzialność prawna osób między 15 a 18 rokiem życia.
To była żywa lekcja edukacji prawnej.
Archiwum Aktualności
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Wszystkie