W październiku 2015 roku nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu „Szkoła wolna od dopalaczy” organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.W wyniku podjętych działań przewidzianych regulaminem konkursu zdobyliśmy certyfikat „Szkoły wolnej od dopalaczy”. Głównym celem konkursu było zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zażywanie dopalaczy. Koordynatorem projektu była pani Justyna Pniewska - pedagog szkolny, która ukończyła kurs e-learningowy, co było jednym z warunków zdobycia certyfikatu.
Cała społeczność szkolna była zaangażowana w realizację zadań konkursowych. Uczniowie przygotowali scenki, w których mogli wykazać się postawą asertywną i odmową, gdy ktoś zachęcał do używek. Najciekawsze scenki przygotowali uczniowie klas II e i II f. Młodzież z klasy II e swoją scenkę zaprezentowała na powiatowej konferencji, która miała miejsce w naszej szkole w dniu 10 grudnia 2015 roku, organizowanej przez Kujawsko-Pomorskie Kuratorium Oświaty pn. „Współczesne dopalacze - zjawisko i uwarunkowania, rozpoznawanie zachowań, podstawy pomocy przedmedycznej”.
Uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne dotyczące dopalaczy. Wykonali prace plastyczne pod hasłem „Stop dopalaczom”. Pomocą i wsparciem przy realizacji wybranych zadań konkursowych służyli specjaliści z lokalnych instytucji. Uczniowie klas medycznych, biologiczno-chemicznych i służb mundurowych uczestniczyli w spotkaniach na temat pierwszej pomocy przedmedycznej z ratownikiem medycznym panem Przemysławem Szwarcem, który również pedagogizował rodziców uczniów klas pierwszych podczas wywiadówki. Młodzi ludzie biorący udział w powiatowej konferencji na temat dopalaczy wysłuchali między innymi wystąpień terapeuty uzależnień pani Bernadety Małolepszej, psychologa pana Waldemara Pięty, policjanta pana Romana Kamińskiego. Przeprowadzono wśród uczniów akcję „Pakt przeciwko dopalaczom” polegającą na zebraniu podpisów pod listą osób, które dopalaczom mówią NIE.
Dzięki zrealizowanym zadaniom zwiększyła się świadomość wśród młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem różnego rodzaju substancji psychoaktywnych. Wymiernym efektem jest również użyteczna wiedza licealistów dotycząca miejsc na terenie Brodnicy, w których można skorzystać z pomocy specjalistów.