Konkurs Adwentowy
Już po raz 16. odbył się w naszej szkole Konkurs Adwentowy. Uczniowie własnoręcznie przygotowali ozdoby adwentowe typowe dla krajów niemieckiego obszaru językowego – wieńce i kalendarze adwentowe. Celem konkursu było nie tylko zaprezentowanie talentów plastycznych uczniów, ale przede wszystkim przybliżenie im tradycji naszych zachodnich sąsiadów. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców spośród wielu przepięknych prac. W kategorii KALENDARZ ADWENTOWY zwyciężyła Wioleta Wiśniewska z kl. I c, natomiast w kategorii WIENIEC ADWENTOWY pierwsze miejsce zajęła Julia Szwaracka z kl. II e. Drugie i trzecie miejsce w tej samej kategorii zdobyły kolejno Aleksandra Sadowska z kl. I c i Martyna Pruszewicz z kl. Ie. Wyróżniono również kalendarz adwentowy Agaty Szulińskiej z kl. I c i wieniec adwentowy wykonany przez ucznia kl. II f – Mikołaja Zwierzchlewskiego. Dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców I LO wręczył pan Wiesław Łupina, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy. Wystawę prac można podziwiać w holu naszej szkoły w dniach 17-21.12.2018r.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu i pomysłów i zapraszam do udziału w kolejnych edycjach.
Opracowała: Danuta Przybylska
VI Powiatowy Konkurs Kolęd Obcojęzycznych
14 grudnia 2018 roku już po raz szósty w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy kolędowano w różnych językach. Najczęściej można było usłyszeć kolędy i piosenki świąteczne w języku angielskim i niemieckim. Wśród uczestników znaleźli się uczniowie z wielu szkół podstawowych i gimnazjów naszego powiatu, m.in. z Drużyn, Janowa, Świedziebni, Świerczyn, Górzna, Pokrzydowa. Szkoły średnie reprezentowali uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy. Celem konkursu jest propagowanie piękna kultury i zwyczajów bożonarodzeniowych innych krajów oraz doskonalenie umiejętności językowych.
Imprezę rozpoczął dyrektor I LO p. Wiesław Łupina, który powitał wszystkich uczestników i zaproszonych gości oraz podziękował za zainteresowanie konkursem. W przedświąteczny nastrój wprowadził wszystkich obecnych zespół taneczny naszego liceum. Następnie uczestnicy konkursu zaprezentowali swoje talenty wokalne. Usłyszeliśmy ponad dwadzieścia kolęd. Niektórzy wykonawcy grali dodatkowo na instrumentach lub wykonywali układy taneczne. Wszyscy nagradzani byli gorącymi brawami. W czasie przerwy można było obejrzeć wystawę ozdób adwentowych oraz kilka krótkich filmów dotyczących tradycji bożonarodzeniowych w różnych krajach.
Komisja konkursowa w składzie: p. Aleksandra Findling, p. Dominika Małkiewicz, p. Anna Ćwiklińska wybrała najlepszych wykonawców, którymi okazali się:
w kategorii soliści ze szkół podstawowych i gimnazjów
- I miejsce – Adam Kotuła (SP w Drużynach)
- II miejsce – Otylia Wojtarowicz (SP w Świedziebni)
- III miejsce – Alicja Moczadło (Zespół Szkół w Pokrzydowie)
- wyróżnienie – Kinga Czarnecka (Zespół Szkół w Pokrzydowie)
w kategorii soliści ze szkół średnich
- I miejsce – Rozalia Rogowska (I LO w Brodnicy)
- II miejsce – Bartłomiej Kozikowski (CKZiU w Brodnicy)
- III miejsce – Klaudia Zglińska (I LO w Brodnicy)
- wyróżnienie – Oliwia Głowacka (CKZiU w Brodnicy)
w kategorii zespoły
- I miejsce – Zespół wokalny „Blask” (SP w Świerczynach)
- II miejsce – Julia Łapkiewicz, Marta Orłowska (SP w Drużynach)
- III miejsce – Kornelia Ziółkowska, Dawid Ciesielski (I LO w Brodnicy)
- wyróżnienie – Agnieszka Bartoszewska, Martyna Grochowalska (Gimnazjum w Świedziebni)
Zwycięzcy otrzymali z rąk dyrektora I LO p. Wiesława Łupiny nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Brodnicy.
Organizatorka konkursu p. Magdalena Rogowska podziękowała uczestnikom oraz ich opiekunom za udział w imprezie i zaprosiła na kolejną edycję konkursu.
Opracowała: Magdalena Rogowska
Gala Stypendystów Prezesa Rady Ministrów
3 grudnia 2018 r. w auli Zespołu Szkół Technicznych w Toruniu odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów - uczniom, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen.
W naszej szkole stypendystą Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2018/2019 jest Karol Bartnicki uczeń klasy III f.
Uroczystość uświetnił występ Szkolnej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Samochodowych w Toruniu.
Opracowała: Justyna Pniewska
Mistrz Pięknego Czytania
7 grudnia w bibliotece naszej szkoły odbył się konkurs pięknego czytania, w którym uczestniczyli reprezentanci klas pierwszych oraz drugich. Z uwagi na to, iż obecny rok został ogłoszony „Rokiem Zbigniewa Herberta”, trzecią edycję konkursu organizatorzy imprezy postanowili poświęcić twórczości jednego z największych poetów polskich XX wieku.
Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, gdyż licealiści zademonstrowali swoje umiejętności na wysokim poziomie. Ostatecznie udało się zgodnie i w przyjemnej atmosferze wytypować zwycięzców.
Pierwsze miejsce zdobyła Agata Fogel z klasy IIa, prezentując w sposób bardzo ekspresywny wiersz „Pan od przyrody”. Drugą pozycję zajął Hubert Sikorski z klasy Ib, czytając swoim donośnym głosem utwór „Potęga smaku”. Trzecie miejsce otrzymała Julia Kłosowska z klasy Ic, która zaprezentowała wiersz „Ołtarz”. Natomiast Klaudia Zglińska z klasy IIe oraz Agata Garczewska z klasy If otrzymały wyróżnienia.
W imieniu Dyrektora Szkoły przewodnicząca komisji pani Beata Nijakowska wręczyła „Mistrzom Pięknego Czytania” dyplomy oraz nagrody.
Opracowała: Joanna Pąk
Mikołajkowi dawcy krwi
Dnia 6 grudnia bieżącego roku uczniowie I LO po raz kolejny włączyli się do akcji oddawania krwi. W hali sportowej zorganizowano punkt medyczny, w którym pobrano krew od 31 uczniów. Łącznie oddano 13,600 ml. Nad całym przedsięwzięciem czuwał mgr A. Lewandowski.
Opracowała: Beata Nijakowska
Polska Wschodnia
5 grudnia 2018, w auli I LO w Brodnicy odbyło się podsumowanie kolejnej edycji geograficznych ćwiczeń terenowych POLSKA WSCHODNIA 2018. Z tej okazji, podczas Wieczoru Wschodniego, w murach szkoły gościliśmy naczelnika Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Brodnicy – Pana Stanisława Czajkowskiego oraz rodziców uczniów – uczestników ćwiczeń terenowych. Wieczór Wschodni był okazją do złożenia podziękowań wszystkim zebranym, za zaufanie projektowi i wsparcie finansowe jego realizacji. Goście mieli możliwość skosztować specjałów kuchni podlaskiej, tatarskiej, żydowskiej i kurpiowskiej. Nie zabrakło wspomnień, podsumowań i ciekawych opowieści. Kulminacyjnym punktem spotkania była emisja filmu, który pokazał życie uczestników ćwiczeń w różnych momentach ich trwania – zarówno podczas zajęć naukowych, jak i w czasie wolnym.
Warto podkreślić, że geograficzne ćwiczenia terenowe uczniów I LO w Brodnicy to jedyny tego rodzaju projekt przedmiotowy wśród szkół brodnickich, realizowany na wzór uczelni wyższych, w trybie wielodniowym, w odległych zakątkach kraju. Jest to szczególna forma edukacji geograficznej, pozwalająca na szerokie rozbudzenie pasji podróżniczej, praktyczne ujęcie treści przedmiotowych, społecznych, gospodarczych, kulturowych, a także na warsztaty z zakresu geomorfologii, kultury ludowej, architektury i robudzenie wrażliwości na przestrzeń geograficzną.
Kolejne ćwiczenia terenowe POLSKA WSCHODNIA już w czerwcu 2019 roku.
Opracował: Wojciech Zembrzycki
Młodzież I LO w Berlinie
Już od wielu lat kolejne roczniki uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy wyjeżdżają w okresie przedświątecznym do Berlina. 29 listopada grupa 88 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami wyruszyła w nocy do Niemiec. Głównym celem wycieczki było poznanie kultury i zwyczajów bożonarodzeniowych naszych sąsiadów. Ponieważ święta w Niemczech uchodzą za najbardziej klimatyczne w całej Europie a ich atmosferę już na miesiąc przed Bożym Narodzeniem tworzą jarmarki, dlatego głównym punktem programu był pobyt na tradycyjnym Jarmarku Bożonarodzeniowym – Weihnachtsmarkt. Jarmarki są pięknie oświetlone kolorowymi lampkami, dlatego aby móc w pełni poczuć świąteczną atmosferę na jarmark należy wybrać się po zmroku.
Pobyt w stolicy Niemiec rozpoczął się od zwiedzania miasta z przewodnikiem. Jednym z pierwszych miejsc było East Side Gallery – niezwykła galeria – pomnik dla wolności stworzony przez artystów z całego świata na fragmencie Muru Berlińskiego. Następnie na Placu Poczdamskim mogliśmy zobaczyć pierwszą w Europie sygnalizację świetlną. Potem udaliśmy się pod gmach Reichstagu – siedziby parlamentu niemieckiego. Stamtąd przeszliśmy do Bramy Brandenburskiej i dalej piękną aleją Unter den Linden dotarliśmy na Wyspę Muzeów, na której odwiedziliśmy Muzeum Egipskie, w którym zgromadzono wiele bezcennych eksponatów znad Nilu, w tym popiersie Nefretete.
Gdy zaczął zapadać zmierzch, udaliśmy się na jarmark na Placu Alexandra, na którym panowała niezwykle świąteczna atmosfera podkreślona cudownymi dekoracjami, kolorowymi lampkami i ręcznie wykonanymi ozdobami. A my od razu zaczęliśmy spacerować wśród pachnących lasem iglaków, podziwialiśmy iluminacje świetlne i bożonarodzeniowe ozdoby oraz lokalne rękodzieło. Smakowite zapachy zachęcały do tego, by skosztować tradycyjnych przysmaków świątecznych. Kusiły pieczone kasztany, owoce w czekoladzie, prażone migdały oraz korzenne pierniczki. Wielu uczestników wycieczki zakupiło oryginalne drobiazgi na prezenty oraz smakołyki na świąteczny stół. Nie dziwi chyba, że wycieczki do Berlina cieszą się ogromną i niesłabnącą popularnością wśród uczniów, którzy już na początku roku szkolnego interesują się wyjazdem.
Organizatorem wycieczki była Magdalena Rogowska – nauczyciel języka niemieckiego, a opiekunami młodzieży byli nauczyciele: Kamila Aleksander, Iwona Czupryńska–Kaliszewska, Marta Jamroży, Paulina Kalinowska – Willmann, Milena Pieróg, Justyna Pniewska, Maria Skorupka.
Opracowała: Magdalena Rogowska
100 lat praw obywatelskich kobiet w Polsce
Ostatnim wydarzeniem w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości był w I LO cykl edukacyjny nt. 100 lat praw obywatelskich kobiet w Polsce. 27.11. 2018 uczniowie wysłuchali informacji na temat historii dążenia Polek do równouprawnienia, ich ważnej roli w procesie tworzenia państwa po wojnach, a także roli kobiet we współczesnym społeczeństwie. Następnie obejrzeli film - zbiór wypowiedzi chłopców i mężczyzn w różnym wieku na temat ich postrzegania sytuacji współczesnych kobiet. Na podstawie tych informacji wytypowani uczniowie z każdej klasy rozwiązywali test wiedzy o historii emancypacji kobiet w Polsce.
W drugiej części spotkania uczniowie wysłuchali debaty, w której uczniowie klasy 3e i 3f dyskutowali nt. Czy proces emancypacji kobiet został zakończony. Swoimi argumentami oponenci nawiązywali zarówno do historii sufrażystek, jak i współczesnej pozycji kobiety w społeczeństwie.
Opracowały: Iwona Czupryńska-Kaliszewska, Paulina Kalinowska-Willmann
Sted - outsider literatury
Dnia 21 listopada br. Klaudia Łukaszewska oraz Klaudia Zglińska uczennice klasy II e udały się do Pałacu Anny Wazówny, aby wziąć udział w nagraniu do programu lokalnego TVK Eltronik „Czytanie na ekranie”. W tym miesiącu nasze filomatki przed kamerą zaprezentowały wiersze Edwarda Stachury: „Everness” oraz „Odnalazły się marzenia…”
Opracowała: Joanna Pąk
Przegląd Pieśni Religijnej
Dnia 21 listopada w Brodnickim Domu Kultury, w ramach XXVII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej odbył się Przegląd Pieśni Religijnej.
Poza niesieniem duchowego przesłania poprzez pieśni religijne, przegląd umożliwia wymianę doświadczeń, spotkania młodych ludzi i pielęgnowanie wrażliwości muzycznej.
Z ramienia naszej szkoły w konkursie udział wzięła Amelia Rogowska, która utworem ‘Panie, który jesteś’ wywalczyła II miejsce.
Laureaci będą mieli możliwość raz jeszcze zaprezentować się na scenie w niedzielę na zakończenie XXVII TKCH, gdzie zostaną im wręczone nagrody.
Opracowała: Anna Ćwiklińska
Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty!
W październiku b.r. ogłoszono w naszej szkole KONKURS FOTOGRAFICZNY pt. „BRODNICA JESIENIĄ”. Organizatorkami tego przedsięwzięcia są nauczycielki języka niemieckiego: Kamila Aleksander i Danuta Przybylska. Celami konkursu było upowszechnianie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki, propagowanie wśród młodzieży twórczej postawy oraz rozwijanie u młodzieży umiejętności obserwacji otoczenia i jej dokumentowania. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w konkursie ukazując najrozmaitsze zakątki Brodnicy w barwach jesieni. Przedstawione prace są dowodem na to, iż młodzież naszej szkoły chętnie podpatruje przyrodę i dostrzega jej piękno.
Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:
I miejsce - Aleksandra Burzyńska, kl. III e, „Złota ścieżka”
II miejsce - Zuzanna Deja, kl. I d, „Słoneczko pamięta o wszystkich”
III miejsce - Agata Kośmicka, kl. I e, „Jesień Wazówny”
Wyróżnienia:
Beata Pieniążkowska, kl. I e, „Wieża jesienią”
Adrian Szrull, kl. III c, „Droga do jesieni”
Wyróżnieni uczniowie otrzymali z rąk dyrektora szkoły, pana Wiesława Łupiny dyplomy oraz nagrody.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach :)
Opracowała: Danuta Przybylska
Niedziela dobrego uczynku … I Ty możesz komuś uratować życie!
Grupa wolontariuszy z naszej szkoły w niedzielę 18 listopada bieżącego roku wzięła udział w akcji Fundacji DKMS Pokonajmy Nowotwory Krwi. Misją Fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku. Potrzebującym Pacjentem z Brodnicy jest 3-letni Kacperek. W naszej szkole był punkt rejestracji potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych.
Wolontariusze zostali dobrze przygotowani do przeprowadzenia tej akcji - odbyli szkolenie, obejrzeli instruktażowe filmy. Sami ubogacili się o nowe doświadczenie.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji akcji „Brodnica wspólnie dla Kacperka”.
Mamy nadzieję, że tak szlachetna akcja da początek kolejnym.
Opracowała: Justyna Pniewska
Pasowanie klas pierwszych na uczniów I LO
Dnia 16 listopada 2018r., w ramach cyklu obchodów rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na Filomatów.
Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu szkoły. Następnie pan Tomasz Wardowski wygłosił wykład pt.: Rola Filomatów Brodnickich w Odzyskaniu Niepodległości. Profesor przybliżył historię i znaczenie Filomatów. W swojej prezentacji pokazał zdjęcia i dokumenty z okresu działalności ruchu. Zaprezentował sylwetki wybitnych uczniów naszej szkoły, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości.
Kolejnym elementem spotkania było przemówienie Dyrektora Szkoły p. Wiesława Łupiny, który podkreślił znaczenie przedstawicieli naszej lokalnej społeczności: Mariana Karwata i Józefa Wybickiego dla wolności ojczyzny.
Tradycje filomackie zostały podtrzymane podczas pasowania klas pierwszych na uczniów I LO. Młodzież została uroczyście przyjęta przez Dyrektora p. Wiesława Łupinę w krąg społeczności naszego liceum. Z rąk Wicedyrektora p. Lecha Witkowskiego otrzymała krawaty z logo szkoły.
Na zakończenie przewodniczący klas pierwszych w asyście koleżanek i kolegów złożyli uroczyste ślubowanie.
Opracowała: Lucyna Domeracka
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w I LO
Dnia 9 listopada w I LO, uczniowie klasy III f przeprowadzili internetowy konkurs związany z miejscami pamięci męczeństwa i śmierci mieszkańców regionu. Wyłonili oni zwycięzców, którzy razem z nauczycielami odbyli spacer do miejsc pamięci w Brodnicy i zapalili znicze.
O godzinie 10:30 społeczność uczniowska wysłuchała prelekcji nauczyciela języka polskiego pana Pawła Roszaka na temat genezy Pieśni Legionów Polskich we Włoszech. Młodzież miała okazję poznać tradycję hymniczną w Polsce i usłyszeć kilka ciekawostek na temat treści, muzyki, okoliczności powstania hymnu.
Kolejnym elementem było narodowe wykonanie Mazurka Dąbrowskiego o godz. 11:11. Na zakończenie uroczystości głos zabrał dyrektor szkoły pan Wiesław Łupina, który podkreślił znaczenie obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i podziękował wszystkim uczestnikom spotkania.
Opracowała: Lucyna Domeracka
Czytamy Pana Tadeusza ...
Dnia 8 listopada br. uczniowie I LO udali się do Pałacu Anny Wazówny, by uczestniczyć w wykładzie dr. Marcina Lutomierskiego, pracownika naukowego UMK, na temat Patriotyzmu szlachty w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza. Tematyka spotkania obejmowała m.in. kulturę szlachty polskiej, jej przywiązanie do tradycji, wartości patriotycznych oraz obecności naszych ziem w epopei.
Wykład, podzielony na części tematyczne, uzupełniany był poprzez żywe słowo uczniów I LO, którzy czytali wybrane fragmenty Pana Tadeusza. Młodzież przygotowali poloniści p. L. Domeracka, p. Beata Nijakowska i p. P. Roszak.
Organizatorem cyklicznego przedsięwzięcia była Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy.
Opracowała: Beata Nijakowska
Stypendia dla najlepszych
Dnia 8 listopada 2018r. w I Liceum Ogólnokształcącym odbyło się wręczenie stypendiów za rok szkolny 2017/2018, ufundowanych przez Starostę Brodnickiego. W uroczystości uczestniczył Starosta Brodnicki p. Piotr Boiński. Na wstępie głos zabrał Dyrektor I LO, pan Wiesław Łupina, który powitał zgromadzonych. Dyrektor pogratulował wyróżnionym oraz podkreślił, że uzyskanie przez nich wysokich wyników jest powodem do dumy i satysfakcji oraz przejawem patriotyzmu młodych ludzi. Głos zabrał także p. Piotr Boiński, który również pogratulował najlepszym. Pan Starosta zauważył, że prawie 100 uczniów otrzymało stypendia i pokrywa się to z 100 rocznicą odzyskania niepodległości Polski.
Opracowała: Lucyna Domeracka
VI Festiwal Pieśni Patriotycznej
Dnia 6 listopada odbył się VI Powiatowy Festiwal Pieśni Patriotycznej. Zaproszeni goście, w tym poseł na Sejm, p. Zbigniew Sosnowski, Starosta Powiatu Brodnickiego, p. Piotr Boiński, a także Radni Powiatu oraz publiczność, mieli okazję wysłuchać wielu wyjątkowych polskich pieśni i piosenek patriotycznych.
Warto przypomnieć, że Festiwal został zainicjowany przez panią Danutę Grzyb, Dyrektora Biura Poselskiego posła na Sejm p. Z. Sosnowskiego już w roku 2000 w Zbicznie i po latach reaktywowany właśnie w naszej szkole.
Jury wyłoniło następujących zwycięzców:
Szkoły podstawowe i gimnazja, kategoria soliści:
- I miejsce - Martyna Markwart – Gimnazjum w Jabłonowie Pomorskim
- II miejsce - Alicja Moczadło – Zespół Szkół w Pokrzydowie
- III miejsce - Julia Strzelecka – SP w Jabłonowie Pomorskim
Szkoły ponadgimnazjalne, kategoria soliści:
- I miejsce - Martyna Zielińska - I Liceum Ogólnokształcące w B-cy
- II miejsce - Zofia Lewandowska – III Liceum Ogólnokształcące w B-cy
- III miejsce - Zuzanna Szymańska – III Liceum Ogólnokształcące w B-cy
Kategoria zespoły:
- I miejsce – zespół I Liceum Ogólnokształcącego w B-cy
- II miejsce – duet Julia Kozłowska & Alicja Urbaniak – III Liceum Ogólnokształcące w B-cy
- III miejsce – zespół wokalny – SP Szabda
Wyróżnienie:
- Zespół ‘Play’ – Zespół Szkół nr 3 w B-cy
Organizatorkami Festiwalu były p. Anna Ćwiklińska i p. Anna Kwaśniewska, a nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Brodnicy.
Opracowała: Anna Ćwiklińska
Warsztaty językowe
Dnia 6 listopada br. klasa I e uczestniczyła w warsztatach językowych prowadzonych przez dr hab. Joannę Kamper-Warejko, pracownika Wydziału Filologicznego UMK. Zajęcia prowadzone w ramach projektu Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu dotyczyły zmian zachodzących w polszczyźnie.
Uczniowie zmierzyli się z odczytaniem fragmentów Kazań Świętokrzyskich, pracowali też na Fraszkach Sowizrzała Nowego Jana z Kijan oraz fragmentach Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią.
Uczestnicy warsztatów otrzymali grę karcianą Staropolski wokabularz wydany przez WBP Książnicę Kopernikańską w Toruniu.
Opracowała: Beata Nijakowska
Niepodległa ...
Listopad 2018 roku to szczególny miesiąc poświęcony obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości. 5 listopada rozpoczynamy wspólne świętowanie spacerem historycznym przez 100 lat niepodległej Polski połączonym ze śpiewaniem najbardziej znanych polskich pieśni patriotycznych , m.in. Legionów, Piechoty, Wojenko, wojenko jak i szlagierów Miłość Ci wszystko wybaczy czy związanych ze zmaganiami powojennymi Budujemy nowy dom, Mury, Ballada o Janku Wiśniewskim.
Po części artystycznej klasy z rozszerzonym programem nauczania języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie wysłuchały wykładu dr. Przemysława Wójtowicza, pracownika IPN w Bydgoszczy, na temat Odzyskania niepodległości – 1918.
Opracowała: Beata Nijakowska
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Wszystkie