Konkurs
"Będzie dobrze" - przekonują uczennice I LO
Aktualna sytuacja wymaga od nas wszystkich wytrwałości, kreatywności i empatii. Nie zabrakło tych przymiotów uczennicom klasy II d, które w ramach przedmiotu ekonomia w praktyce prowadzonego przez Iwonę Czupryńską-Kaliszewską realizują projekty społeczne. Dziewczyny planowały zorganizować bieg charytatywny, zbiórkę dla potrzebujących, ale już na początku marca wiadomo było, że mogą pojawić się przeszkody. Małgosia Kosakowska, Marta Irwan, Ola Liżeńska i Zuzia Drozd postanowiły więc zmienić projekt, pomóc potrzebującym np. robiąc zakupy ludziom starszym. Pomysł ten okazał się jednak niemożliwy do zrealizowania ze względu na ograniczenia kontaktu i poruszania się osób poniżej 18 roku życia. Nic jednak nie powstrzyma młodzieńczego zapału, chęci wsparcia, okazania wdzięczności tym, którzy mogą i chcą pomagać. Tak powstał film.
Nie pozostaje nic innego, jak podziękować inicjatorkom i realizatorkom przedsięwzięcia.
Pamiętajcie, BĘDZIE DOBRZE!
Opracowała: Iwona Czupryńska-Kaliszewska
Raz na sto lat, czyli wyjątkowe Rady w historii najstarszej brodnickiej szkoły
Historia I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy obfituje w wiele pięknych, doniosłych, nieraz tragicznych wydarzeń. Data 21.04. wpisuje się również w tę historię, bowiem spina dwa ważne wydarzenia. 21.04.1920 roku odbyła się pierwsza Rada Pedagogiczna w języku polskim. W archiwach szkoły zachował się protokół z posiedzenia kolegium nauczycielskiego, w którym wzięło udział 6 pedagogów. Przywitał ich prof. Franciszek Szpitter, ówczesny zastępca dyrektora. Przedmiotem spotkania było ustalenie obchodów święta Konstytucji 3 maja oraz wybór podręczników do nauczania w języku polskim. Zajęcia szkolne, po przejęciu gimnazjum z rąk ostatniego dyrektora niemieckiego Petera Marschalla , wznowiono 1.05. 1920 roku, a pierwszym dyrektorem polskiej szkoły został dr Klemens Malicki. Tego roku egzamin dojrzałości zdało siedmiu absolwentów. Szkoła liczyła wówczas 119 uczniów i powiększyła się znacznie od września 1920 roku, gdy przyjęto do niej 130 kandydatów, a kadra nauczycielska wzrosła do 11 osób. Natychmiast po rozpoczęciu działalności w języku polskim, reaktywowano Towarzystwo Filomatów, które nawiązywało do szlachetnych tradycji z okresu zaborów.
Początki pracy pedagogicznej w języku polskim nie były łatwe. Zmagano się z brakami kadry nauczycielskiej, dzienników lekcyjnych, programów nauczania...
Dziś, sto lat po tych wydarzeniach, szkoła również zmaga się z problemami, choć są one zupełnie innej natury. W dobie pandemii koronawirusa nauczyciele pracują online, uczniowie nie przychodzą do klas na zajęcia, uczą się w domu. Po raz pierwszy w historii szkoły nie ma uroczystego zakończenia roku szkolnego dla klas maturalnych. Po raz pierwszy także Rada Pedagogiczna obradowała online. To wydarzenie należy uznać za precedensowe. Obradom przewodniczył dyrektor Wiesław Łupina, a wzięło w nich udział 57 nauczycieli. W wyniku klasyfikacji świadectwa ukończenia I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej otrzymało 123 abiturientów. Średnia ocen wszystkich uczniów wyniosła 4,4 , co jest bardzo wysokim wynikiem, zważywszy na fakt, że wlicza się w to oceny z wszystkich przedmiotów realizowanych na przestrzeni trzech lat. Natomiast data klasyfikacyjnej rady pedagogicznej 21.04.2020 roku łączy dwa historyczne wydarzenia w polskich dziejach I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy.
Abiturientom wyjątkowego rocznika 2019/2020 życzymy cierpliwości w oczekiwaniu na egzaminy maturalne, powodzenia w czasie ich zdawania oraz wielu sukcesów w dorosłym życiu.
Opracowała: Ilona Zwierzchlewska
Życzenia
Zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych,
wypełnionych pogodą ducha i nadzieją na lepsze jutro,
naszym Uczniom, ich Rodzicom, Absolwentom
i Przyjaciołom Szkoły
życzy
w imieniu
Grona Pedagogicznego i Pracowników
I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy
Wiesław Łupina
Dyrektor
Bezpieczeństwo danych podczas lekcji online
E-szkoła dla maturzystów
Ruszyła Kujawsko-Pomorska e-Szkoła z lekcjami dla maturzystów - poinformowała rzecznik Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.
To młodzież tych klas mogłaby ponieść największe straty wynikające z zamknięcia szkół. Transmisja online na www.kujawsko-pomorskie.pl
i edupolis.pl (otwarty dostęp bez logowania).
Projekt jest naszą odpowiedzią na niezbędne ze względów epidemicznych zamknięcie placówek oświatowych - czytamy w informacji. - Będziemy nadawać codziennie sześć półgodzinnych interaktywnych lekcji online: wykładów, pokazów, warsztatów, z piętnastominutowymi przerwami na pytania i dyskusję. Program przygotowują wspólnie metodycy pracujący w kujawsko-pomorskich centrach edukacji nauczycieli w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, zajęcia będą prowadzić najwyższej klasy nauczyciele specjaliści, którym towarzyszyć będą moderatorzy (za ich pośrednictwem będzie można zadawać pytania prowadzącym lekcje).
Oto tygodniowy program zajęć dla maturzystów:
Poniedziałek (16 marca)
- 12.00-12.30 – język polski (prowadzi Jolanta Serocka)
- 13.00-13.30 – matematyka (prowadzi Tomasz Masłowski)
- 14.00-14.30 – język angielski (prowadzi Monika Zalewska)
Wtorek (17 marca)
- 12.00-12.30- fizyka (prowadzi Zuzanna Niedzielska)
- 13.00-13.30 - historia (prowadzi Zbigniew Milkiewicz)
- 14.00-14.30 - chemia (prowadzi Bożena Brudka-Gniadkowska)
Środa (18 marca)
- 12.00-12.30- język polski (prowadzi Joanna Serocka)
- 13.00-13.30 - matematyka (prowadzi Tomasz Masłowski)
- 14.00-14.30- język angielski (prowadzi Monika Zalewska)
Czwartek (19 marca)
- 12.00-12.30 - historia (prowadzi Zbigniew Milkiewicz)
- 13.00-13.30 - WOS (prowadzi Marcin Empel)
- 14.00-14.30 - biologia (prowadzi Magdalena Lutowska)
Piątek (20 marca)
- 12.00-12.30 - język polski (prowadzi Joanna Serocka)
- 13.00-13.30 - matematyka (prowadzi Tomasz Masłowski)
- 14.00-14.30 – język angielski (prowadzi Monika Zalewska)
Zawieszenie zajęć
Zgodnie z decyzją rządu zajęcia w naszej szkole zostają zawieszone w dniach od 12.03.2020 r. do 25.03.2020 r. (włącznie). W tym samym okresie internat I LO będzie nieczynny.
Profilaktyka zarażenia koronawirusem
Ze względu na doniesienia o możliwości dotarcia do Polski koronawirusa 2019-nCoV w I Liceum Ogólnokształcącym wprowadzono zasady działań profilaktycznych chroniących i ograniczających ryzyko zarażenia się bakteriami, wirusami czy grzybami.
Nie lekceważmy podstawowych zasad higieny, dbajmy wszyscy o zdrowie.
Zalecenia jak unikać zagrożenia znajdują się pod adresem:
Finał Przedmiotowego Konkursu z Fizyki
Z radością informujemy, że Marek Weis, uczeń klasy IIIc o profilu matematyczno-fizycznym, zakwalifikował się do finału Przedmiotowego Konkursu z Fizyki. Odbędzie się on 21 marca br. w Instytucie Fizyki UMK w Toruniu.
Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!
Opracowała: Edyta Lulińska
Mistrz Powiatu w szachach
Dnia 3 marca zostały rozegrane Mistrzostwa Powiatu Szkół w szachach. W zawodach uczestniczyła liczna drużyna szachistów naszej szkoły. W turnieju głównym rozgrywanym na dystansie 7 rund po 10 minut dla zawodnika, bezkonkurencyjny okazał się Łukasz Magalski z klasy III a. Łukasz wygrywając wszystkie swoje 7 partii zdobył tytuł Mistrza Powiatu na rok 2020. W kategorii dziewcząt Dominika Pandel z klasy I pa zdobyła drugie miejsce i tytuł wicemistrzyni powiatu. W składzie wicemistrzowskiej drużyny byli również: Olszewski Wiktor III a oraz Murawski Wiktor I pc. Nagrody, puchary i dyplomy wręczył zawodnikom wicestarosta pan Stanisław Kosakowski.
Opracował: Marcin Kołodziejski
Lirycznie o kobietach
Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, uczniowie naszej szkoły w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy czytali przed kamerą TVK Eltronik wiersze polskich poetek. Martyna Kulczyńska z kl. II e zaprezentowała utwór poetycki Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”, Sandra Wiśniewska z kl. I gb przedstawiła liryk miłosny Haliny Poświatowskiej „Mój cień jest kobietą”, a Michał Nowiński z kl. II c odczytał strofy Ewy Lipskiej „Mała dziewczynka podgląda naród”.
Opracowała: Joanna Pąk
Polska Akcja Humanitarna w I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy
W ramach współpracy z Polską Akcją Humanitarną I LO wraz z czternastoma szkołami z całej Polski uczestniczy w rocznym projekcie: „Myślę krytycznie i działam”. W styczniu i lutym realizowano kolejne zadanie, jakim było zorganizowanie szkolnego konkursu: „Czy znasz DNA swojego telefonu?”. Konkurs miał na celu zwrócenie uwagi na masową produkcję telefonów komórkowych oraz na globalne wyzwania z tym związane, takie jak praca dzieci, łamanie praw człowieka, zmuszanie do pracy. Zadaniem uczniów, biorących udział w konkursie, było nakręcenie filmiku, wykonanie prezentacji multimedialnej lub plakatu. Jury w składzie p. Katarzyna Boińska, p. Iwona Czupryńska-Kaliszewska i p. Magdalena Rogowska pod przewodnictwem dyrektora I LO p. Wiesława Łupiny nagrodziło dwie prace:
- w kategorii plakat - Wiktoria Nalik z klasy II f,
- w kategorii film - Kacper Kalwa, Michał Nowiński, Damian Żulewski z klasy II c.
Wyróżnionym uczniom gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych przedsięwzięciach organizowanych w ramach realizacji projektu Polskiej Akcji Humanitarnej.
Od początku roku szkolnego grupa chętnych uczniów z klas I pf i I ga uczestniczyła w webinariach prowadzonych przez przedstawicieli PAH-u oraz korespondowała z koordynatorką projektu w ramach Refleksyjnego Klubu Online. Nagrodą dla dwójki najbardziej zaangażowanych uczniów był wyjazd na trzydniowe warsztaty do Torunia. Z naszej szkoły wytypowano Darię Chudecką i Aleksandrę Matuszewską, które od 27 do 29 lutego brały udział w warsztatach wraz z opiekunkami p. K. Boińską i p. I. Czupryńską-Kaliszewską. Podczas tych trzech dni uczestniczki różnorodnych spotkań integracyjnych miały okazję poznać przedstawicieli 14. szkół z całej Polski biorących udział w projekcie. Było to szansą na wymianę spostrzeżeń i wniosków. Podczas pobytu odbywały się wykłady, zajęcia warsztatowe, projekcje filmów połączone z dyskusją. Poruszano wiele tematów, m.in. dr Margaret Ohia – Nowak zwracała uwagę na takie problemy, jak np.: nietolerancja wyrażana w języku, homofobiczną mowa nienawiści, rasizm w języku, stereotypy narodowe i etniczne. Przedstawicielki naszej szkoły brały udział w dyskusjach dotyczących pomocy humanitarnej, odmian kolonializmu, a także sytuacji mieszkańców krajów uznawanych za bardziej rozwinięte. Niezwykle emocjonujące były dyskusje na temat postrzegania uczniów przez nauczycieli i nauczycieli przez uczniów, a także szukanie pojawiających się przyczyn niepowodzeń w codziennej komunikacji między tymi grupami. Nie zabrakło również czasu na spacery i wieczorne zwiedzanie Torunia.
W najbliższym czasie będziemy gościć w I LO przedstawiciela Polskiej Akcji Humanitarnej, który poprowadzi warsztaty dla uczniów. O kolejnych przedsięwzięciach będziemy wkrótce informować.
Gorąco zachęcamy społeczność naszej szkoły do pogłębiania wiedzy na temat globalnych współzależności, niebezpieczeństw i niesprawiedliwości oraz do krytycznego spojrzenia na rzeczywistość.
Opracowała: Magdalena Rogowska
Hubert Sikorski laureatem I etapu Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego
Z radością informujemy, że Hubert Sikorski, uczeń klasy IIb, jako jedyny z powiatu brodnickiego zakwalifikował się do drugiego, finałowego etapu XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego „Wygraj Indeks” organizowanego przez Politechnikę Gdańską. Finał odbędzie się 28 marca br. w Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej, gdzie uczestnicy, podobnie jak w pierwszym etapie konkursu, będą musieli zmierzyć się z zadaniami reprezentującymi poziom zdecydowanie wykraczający poza program nauczania szkoły średniej. Nagrodą dla laureatów konkursu jest indeks na Politechnikę Gdańską. Opiekę merytoryczną nad uczniem sprawuje nauczyciel chemii, dr Milena Pieróg.
Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!
Opracowała: Milena Pieróg
151 lat układu okresowego pierwiastków-wykład naukowy z chemii dr hab. Szymona Bociana, prof. UMK
Dnia 18 lutego br., w przeddzień święta Dnia Nauki Polskiej na zaproszenie nauczycielki chemii Mileny Pieróg odwiedził I Liceum Ogólnokształcące dr hab. Szymon Bocian, prof. UMK w Toruniu. Od 2019 roku Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest jedną z 10 polskich szkół wyższych, która otrzymała status uczelni badawczej oraz jak jedna z 14 polskich uczelni został ujęty w rankingu najlepszych uczelni na świecie portalu Times Higher Education World University Rankings 2020. Uczniowie zapoznali się z ofertą kierunków studiów proponowaną przez Wydział Chemii UMK w Toruniu.
Pan dr hab. Szymon Bocian zaprezentował uczniom klas pierwszych, drugich i trzecich realizujących program z chemii rozszerzonej bardzo ciekawy wykład dotyczący pierwiastków chemicznych. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z historią odkrycia układu okresowego. Wiele ciekawostek zaprezentowanych podczas wykładu dotyczących właściwości wybranych pierwiastków chemicznych i ich zastosowań wzbudziło duże zainteresowanie uczniów. Niewątpliwe umożliwi to uczniom spojrzenie na układ okresowy z innej perspektywy. Wykład był cenną lekcją chemii dla uczniów i na długo pozostanie im w pamięci. Wykład dr hab. Szymona Bociana przypomniał uczniom, że 2019 rok był Międzynarodowym Rokiem Układu Okresowego Pierwiastków, a jednocześnie w zeszłym roku była 150 rocznica odkrycia przez Dmitrija Mendelejewa prawa okresowości pierwiastków chemicznych.
Na sam koniec dr hab. Szymon Bocian przekazał naszej szkole prezent w postaci układu okresowego pierwiastków w kolorach UMK. Układ okresowy jest uaktualniony o nazwy nowych pierwiastków. Dziękujemy za interesujący wykład, który pozwoli uczniom rozwinąć ich pasje chemiczne.
Opracowała: Milena Pieróg
Valentine‘s Day
14 lutego, w Dzień Zakochanych, mogliśmy zobaczyć i usłyszeć montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły. W programie zabrzmiały znane piosenki miłosne i teksty legendarnego zespołu The Beatles. Wśród nich nie mogło zabraknąć pięknej ballady Elvisa Presley’a „Can’t help falling in love”.
Uczniowie zaprezentowali życiorys św. Walentego oraz przybliżyli legendy związane ze Świętem Zakochanych. Nie zabrakło też praktycznych porad dotyczących sposobów przygotowania i wysyłania walentynek.
Opracowała: Anna Ćwiklińska
Wiersze o miłości
Dnia 12 lutego br. Oliwia Sierocińska z klasy 1pc oraz Hubert Sikorski z kl. 2b udali się do biblioteki miejskiej, aby wziąć udział w walentynkowym nagraniu „Czytania na ekranie”, podczas którego zaprezentowali „Rozmowę liryczną” K. I. Gałczyńskiego.
Opracowała: Hanna Wódka
Toruński Salonik Maturzysty z chemii
W dniu 21 stycznia 2020 uczniowie klas drugich realizujący program rozszerzony z chemii i biologii uczestniczyli w Toruńskim Saloniku Maturzysty na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczniowie zapoznali się z strategiami skutecznego przygotowania do egzaminu maturalnego z chemii. Wycieczka zorganizowana przez nauczycielki chemii p. Elżbietę Brzezicką-Pruchińską i p. Milenę Pieróg miała również aspekt wychowawczy, ponieważ uczniowie zwiedzali wystawę interaktywną „Ścieżki dorastania” w Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, która składała się z trzech ścieżek tematycznych: społeczno-kulturowej, emocji i dojrzewania. Wycieczka dostarczyła uczniom wielu wrażeń oraz wzbogaciła ich w wiedzę, którą będą mogli wykorzystać podczas przyszłorocznej matury z chemii.
Opracowała: Milena Pieróg
Olimpiada Języka Angielskiego
Miło nam poinformować, że Maciej Zubowicz, uczeń klasy II c zakwalifikował się do etapu okręgowego Olimpiady Języka Angielskiego. 17 stycznia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się pisemna część tego konkursu. Maciej przeszedł do kolejnego ustnego etapu, który odbędzie się 10 lutego.
Gratulujemy i życzymy powodzenia.
Opracowała: Katarzyna Karska
100 dni przed maturą
Na sto dni przed maturą, 17 stycznia bieżącego roku, maturzyści, uczniowie I liceum Ogólnokształcącego, bawili się w Ośrodku Wypoczynkowym „Półwysep Wądzyń”.
Tradycyjnie, uroczystym polonezem zainaugurowano bal, którego oficjalnego otwarcia dokonał Dyrektor I LO, p. Wiesław Łupina. Dyrektor przypomniał w swoim wystąpieniu, że obecna studniówka i przyszły egzamin maturalny odbywają się w szczególnych okolicznościach, związanych ze stuleciem powrotu naszej „ małej ojczyzny” do macierzy. Do uczestników spotkania zwrócił się także Wicestarosta Brodnicki, p. Stanisław Kosakowski, życząc wszystkim dobrej i udanej zabawy. Prowadzący studniówkę, Klaudia Zglińska i Mikołaj Zwierzchlewski przekazali, w imieniu uczniów, podziękowania za opiekę i wsparcie dla dyrekcji, wychowawców i nauczycieli oraz rodziców.
Po części oficjalnej goście mogli podziwiać choreograficzną adaptację klasycznego przeboju „Que sera...” wykonaną przez przyszłych maturzystów pod kierunkiem p. Iwony Kuźmy.
Uczestnicy studniówki bawili się przy muzyce będącej kompozycją tradycyjnych i najnowszych utworów tanecznych, potwierdzili swoją dobrą kondycję podczas „belgijki”, rywalizowali w konkursie tanecznym oraz w wyborach o tytuł króla i królowej balu.
Ta noc, jedyna i niepowtarzalna, pozostanie zapewne na zawsze we wspomnieniach maturzystów i ich gości.
Opracował: Paweł Roszak
XXII Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek
Dnia 14 stycznia w Brodnickim Domu Kultury odbył się finał XXII Powiatowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Wydarzenie to poprzedziły eliminacje przeprowadzone w całym Powiecie Brodnickim, które wyłoniły najlepszych wykonawców.
Chór kameralny I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy wyśpiewał I miejsce 3 – głosową kolędą pt. „Pasterze mili”, którą doceniło jury w składzie: p. Bernadetta Leśniak, p. Stanisław Czajkowski i p. Zdzisław Kędzia.
Starostwo Powiatowe w Brodnicy ufundowało nagrody, które podczas gali finałowej uroczyście wręczył Wicestarosta Brodnicki, p. Stanisław Kosakowski.
Opracowała: Anna Ćwiklińska
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Wszystkie