• Aktualności

            • MONODRAM

            • Dnia 27.10. młodzież naszej szkoły obejrzała monodram w wykonaniu aktora teatralnego
              i filmowego Leszka Benke pt. "Konopielka". Sztuka oparta jest na głośnej książce E. Redlińskiego, a jej akcja toczy się we wsi Taplary na Białostocczyźnie. Wyznacznikiem czasu jest dla bohaterów przyroda, żyją wg jej rytmu, daleko od cywilizacji. Narratorem i jednocześnie bohaterem jest chłop Kaziuk.Pewnego dnia jego uporządkowane życie burzy pojawienie się we wsi urzędników, nauczycielki i propozycja szerzenia oświaty, a to właśnie Kaziuk jest zdeklarowanym przeciwnikiem nowości, takich jak czytanie, pisanie, czy jedzenie sztućcami. Zderzenie świata zewnętrznego z otoczonymi bagnami Taplarami doskonale ukazuje mentalność wsi, sposób myślenia chłopów, wiarę w zabobony, a jednocześnie niemożność ucieczki od zmian, które nadchodzą. Ewolucyjne zmiany pokazane zostały w tej sztuce w genialny,prosty i ciepły sposób. Rewelacyjny warsztat aktorski Leszka Benke oraz specyficzny, rubaszny humor utworu, wcale nie złośliwy, ale ciepły i pełen sympatii do
              bohaterów, dał w rezultacie widowisko o ogromnym ładunku emocjonalnym.
            • POWIATOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY

            • Dnia 23.10. odbył się już po raz siódmy Powiatowy Konkurs Ortograficzny. Jak co roku, wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły. O tytuł Mistrza Ortografii rywalizowało dwudziestu uczniów ze wszystkich szkół powiatu brodnickiego oraz z Zespołu Szkół w Jabłonowie. Warunkiem uczestnictwa w konkursie powiatowym było pokonanie rywali na etapie szkolnym. W I LO najlepsi okazali się: Natalia Hebel z kl. II B, Sylwia Bieżuńska z kl. II B, Katarzyna Szefler z kl. I B oraz Dominik Sulecki z kl. II D.Dyktando było niezwykle trudne i pełne pułapek ortograficznych, z którymi ¶wietnie poradziła sobie Katarzyna Szefler zajmuj±c III miejsce. Jury przyznało również dwa wyróżnienia, które także przypadły uczniom I LO - Natalii Hebel i Dominikowi Suleckiemu. Gratulujemy.
            • BIEGI PRZEŁAJOWE

            • W dniu 16.10.2009r odbyły się Wojewódzkie Sztafetowe Biegi Przełajowe w Bydgoszczy, gdzie reprezentacja dziewcząt naszej szkoły zajęła IV miejsce w składzie: N. Szczygłowska, D. Gmińska, I. Kalisz, A. Narodzonek, P. Rogalska, A. Jankowska, K. Skarżyńska, M. Brokos, E. Drumińska, J. Barczak.
              Gratulujemy!
              Patrz album
            • DZIEŃ PAPIESKI

            • Dnia 16.10. uroczyście obchodzono w naszej szkole Dzień Papieski. Montaż słowno-muzyczny poświęcony upamiętnieniu wyboru Karola Wojtyły na papieża przygotował ks. Bartłomiej wraz z klasą IG. Zaprezentowany program przybliżył dzień powszedni Jana Pawła II w Watykanie.
              Zgromadzeni w auli uczniowie dowiedzieli się o której papież wstawał, co jadł na śniadanie, kiedy odbywał audiencje generalne, a kiedy prywatne, ile czasu poświęcał na pisanie encyklik, ile na modlitwę, a ile na odpoczynek. Prezentację wzbogaciły pieśni religijne w wykonaniu chóru szkolnego oraz wzruszające teksty liryczne napisane specjalnie dla Jana Pawła II. Występ młodzieży zakończyło wspólne odśpiewanie "Barki" oraz pokaz multimedialny prezentujący zdjęcia Karola Wojtyły z dzieciństwa, młodości, a następnie z pielgrzymek i ostatnich dni życia.
              Zaproszenie na tę uroczystość przyjął ks. prałat Bolesław Lichnerowicz, który podkreślił, że współczesna młodzież jest wychowana pod patronatem pontyfikatu Jana Pawła II, natomiast dyrektor szkoły p. Wiesław Łupina przypomniał pojęcie wolności głoszonej przez Wielkiego Polaka. Przygotowany przez uczniów montaż dostarczył wielu wzruszeń, skłonił do refleksji i uświadomił jak wielkim autorytetem dla wszystkich był i jest Jan Paweł II.
              Patrz album
            • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

            • Z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej odbył się 13.10.2009 r. uroczysty apel. Samorząd Uczniowski złożył życzenia Dyrekcji Szkoły i nauczycielom. W swoim wystąpieniu przewodniczący SU podkreślił, iż praca nauczyciela jest odpowiedzialna i pełna poświęcenia.
              Następnie koło teatralne wystąpiło z ciekawą inscenizacją uświadamiającą jak ważną rolę pełnili i pełnią pedagodzy w społeczeństwie, kim są dla młodzieży.
              Miłym akcentem spotkania były recytowane wiersze, podziękowania za trud włożony w nauczanie i wychowanie oraz występ chóru szkolnego.
              Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły , pan mgr Wiesław Łupina podziękował uczniom za życzenia a wszystkim obecnym za przybycie.
              Patrz album
            • POWIATOWE SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE

            • W dniu 6.10.2009r.odbyły się Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe. Nasza reprezentacja dziewcząt zajęła I miejsce drużynowo i zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 16.10.2009r. Drużynowo chłopcy zajęli II miejsce.
              W skład reprezentacji dziewcząt weszły: N. Szczygłowska, D. Gmińska, I. Kalisz,A. Narodzonek, J. Łachmańska, P. Rogalska, A. Jankowska, K. Skarżyńska, M. Brokos, E. Drumińska, J. Barczak.
              Drużynę chłopców reprezentowali:M. Zagórski,M. Klakus,M. Nass, Ł. Wesołowski, P. Miszkurka, P. Wojewódzki, S. Bytner, A. Baran, Sz. Morek
              Patrz album
            • OTRZĘSINY

            • Dnia 2.10.2009 w auli szkoły odbyło się spotkanie klas pierwszych w ramach programu „Poznajmy się”. Jest to coroczna impreza organizowana przez Samorząd Uczniowski, której celem jest integracja i symboliczne włączenie nowych koleżanek i kolegów do społeczności uczniowskiej.
              W auli szkoły zgromadziły się wszystkie klasy pierwsze wraz z wychowawcami. Uczniowie poszczególnych klas przygotowali i zaprezentowali krótkie scenki o charakterze humorystycznym przedstawiających klasę. Pomiędzy poszczególnymi występami uczniowie brali udział w konkurencjach przygotowanych przez Samorząd. Były to konkursy w śpiewaniu, rysowaniu, piciu mleka, a także taneczne i sportowe. Do poszczególnych konkurencji klasy typowały swoich przedstawicieli, dzięki czemu wszyscy uczniowie zostali włączeni do zabawy.Nad przebiegiem poszczególnych konkurencji czuwali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy również poprowadzili całą imprezę, a wszystkie przygotowane scenki oraz konkursy oceniało jury w składzie: p. wicedyr. Danuta Przybylska, p. prof. Edyta Lulińska, Aleksandra Kwaśniewska i Robert Sujkowski, które po podsumowaniu wyników wyłoniło zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła klasa I e, której wychowawcą jest p. prof. Magdalena Łupina, II miejsce Ig – wychowawca p. prof. Joanna Kamińska, III miejsce Ii wychowawca p. prof. Andrzej Sobiechowski. Przygotowane prezentacje oraz udział w poszczególnych konkurencjach zapewnił wszystkim wzajemne poznanie się i znakomitą zabawę.
              Patrz album
            • RÓŻYCZKOWANIE

            • "Będziemy wzorem innym, sobie samym chlubą" - słowa A.Mickiewicza patronowały uroczystości pożegnania maturzystów, która odbyła się 30.06.2009 r.
              "Różyczkowanie" to ponad 80-letnia tradycja naszej szkoły, którą niezmiennie kontynuujemy, mimo iż trwają już wakacje. W czasie tej uroczystości każdy maturzysta otrzymuje róże, którą przypinają uczniowie klas drugich, otrzymując w zamian czekoladę.
              W tym roku do matury przystąpiło 315 abiturientów, a zdało 308, co stanowi 97,8%. To najlepszy wynik spośród wszystkich szkół brodnickich. To nasz wkład w uplasowaniu się naszego powiatu na I miejscu w województwie kujawsko-pomorskim (informacja Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku).
              Tegoroczne "Różyczkowanie" uświetniły: wiceprzewodniczący sejmiku kujawsko-pomorskiego Ryszard Bober, władze powiatu ze starostą Waldemarem Gęsickim,władze miasta, dyrektorzy innych szkół oraz dyrektorzy i prezesi przedsiębiorstw, przedstawiciele firm, dziekan dekanatu brodnickiego oraz rodzice. W czasie uroczystości Dyrekcja Szkoły przedstawiła wyniki egzaminów i pożegnała absolwentów. Maturzyści z najlepszymi wynikami uzyskanymi z poszczególnych przedmiotów zostali wyróżnieni i otrzymali nagrody finansowe, książkowe oraz dyplomy, a ich rodzice listy gratulacyjne. Nagrodami i dyplomami uhonorowani zostali także absolwenci szkoły, którzy ukończyli ją z wyróżnieniem, czyli osiągając średnią 4,75 i więcej. Uroczystość umilił występ chóru szkolnego.
              Patrz album
            • UWAGA MATURZYŚCI

            • Zapraszamy do szkoły dnia 30.06.2009 r.(wtorek)
              9.00-11.00 - indywidualne zapoznanie z wynikami egzaminu,
              16.00 - spotkanie z wychowawcami w klasach,
              17.00 - uroczyste ogłoszenie wyników egzaminu maturalnego (przypięcie różyczek)
            • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

            • Uroczyste zakończenie roku szkolnego w I LO odbyło się 19 czerwca o godz. 9:00. Spotkanie na auli rozpoczęło się od wprowadzenia pocztu
              sztandarowego, wspólnego odśpiewania hymnu i złożenia kwiatów pod pomnikiem pomordowanych nauczycieli.Dyrektor szkoły, pan mgr Wiesław Łupina serdecznie powitał nauczycieli i uczniów. W swoim przemówieniu zauważył ,że koniec roku to okazja do zebrania plonów wspólnej pracy. Następnie pani wicedyrektor Danuta Przybylska zapoznała zebranych z wynikami w nauce uczniów I LO. Średnia ocen szkoły, tj. klas pierwszych i drugich wyniosła 4,12.
              Natomiast średnia frekwencja 90,1%. Poszczególne klasy walczyły o najlepsze wyniki w nauce. Trzecie miejsce uzyskała klasa IIg ze średnią 4,36. Na drugim miejscu znalazła się klasa Ia ze średnią 4,54. Natomiast najlepszą średnią ocen - średnią 4,56 uzyskała klasa IIa. Warto wspomnieć, że uczniowie tej klasy byli najlepsi również w roku ubiegłym i w związku z tym utrzymali wywalczony wtedy puchar.Koniec roku to również okazja, aby sprawdzić, które klasy przychodziły do szkoły najczęściej. W tej rywalizacji trzecie miejsce zajęła klasa I c z frekwencją 94,5%. Drugie miejsce przypadło w udziale klasie I e z
              frekwencją 94,6%. Wygrała klasa II a z frekwencją 95,4% i utrzymała puchar z ubiegłego roku szkolnego. Spośród 576 uczniów klas pierwszych i drugich 68 otrzymało świadectwa z wyróżnieniem. Najwyższą średnią w szkole - średnią 5,46 uzyskała Emilia Ochocka z klasy II d. Drugie miejsce zajął Waldemar Halat z klasy IIa ze średnią 5,23. Trzecie miejsce w szkole zajął Maciej Sukalski z klasy IIe ze średnią 5,23. Najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa oraz dyplomy na auli z rąk dyrektora szkoły. Kolejnym elementem uroczystości było, dokonane przez wicedyrektora Lecha Witkowskiego , podsumowanie wszystkich olimpiad, konkursów i przeglądów, w których uczestniczyli uczniowie I LO. Najlepsi i najaktywniejsi zostali wyróżnieni. Na zakończenie uroczystości uczniowie wystąpili z krótkim programem artystycznym, wzbogaconym występem chóru szkolnego.
              Patrz album
            • DZIEŃ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

            • 18 czerwca Samorząd Uczniowski zorganizował jedno z najważniejszych swoich przedsięwzięć w roku szkolnym 2008/2009 – „ Dzień Samorządu Uczniowskiego”. Głównym punktem imprezy, której część pierwsza miała miejsce na auli szkolnej, był wybór Miss i Mistera Szkoły.
              Wyboru Najpiękniejszej i Najprzystojniejszego dokonało jury, w skład którego weszli przedstawiciele nauczycieli, uczniów i Miss Ziemi Michałowskiej – Agata Świdzińska.
              Kandydaci do tych zaszczytnych tytułów, przedstawiciele prawie wszystkich klas pierwszych i drugich, musieli zaprezentować się w strojach sportowych, „własnych” ( czyli oryginalnych, wymyślonych samodzielnie ) i wieczorowych oraz wykazać się różnymi umiejętnościami, np. panowie rozpoznawali marki samochodów na podstawie fotografii ich fragmentów, ustalali właścicieli ( nauczycieli ), panie wykonywały artystyczne makijaże na kandydatach na Mistera, przyszywały guziki, trzeba było powtórzyć wcale niełatwe układy taneczne, wykazać się inteligencją, poczuciem humoru, odpowiadając na pytania jurorów. Imprezę wzbogacały przygotowane przez Samorząd Uczniowski konkursy i zabawy dla wszystkich uczniów. Szczególnie podobało się „karaoke” w wykonaniu nauczycieli.
              Miss szkoły została Katarzyna Kuczmarska – klasa 2g, Misterem – Rafał Fijałkowski – klasa 2a.
              Po części „oficjalnej” Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich uczniów oraz pracowników szkoły na wspólnego grilla na boisku szkolnym.
              Patrz album
            • DZIEŃ SPORTU

            • W dniu 17 czerwca odbyły się zawody szkolne w halową piłkę nożną. Udział wzięły wszystkie klasy 1-2. Rozegrano mecze w kategorii dziewcząt i chłopców. Wszyscy walczyli zaciekle przy udziale kibiców naszej szkoły, wspierając swoje klasowe drużyny.
              Wyniki w kategorii dziewcząt:
              1 miejsce I c
              2 miejsce II b
              3 miejsce II i
              Wyniki w kategorii chłopców:
              1 miejsce II h
              2 miejsce II e
              3 miejsce I ghj
              Patrz album
            • DZIEŃ PATRONA

            • Tradycyjnie, jak co roku, obchodzono w naszej szkole Dzień Patrona Szkoły. Uroczystości z tym związane mają na celu przybliżyć działalność i los Filomatów i Filaretów. Z tej okazji młodzież przygotowała spektakl prezentujący założycieli Towarzystwa Filomatów w Wilnie oraz cele ich działalności. Przedstawiono zasady obowiązujące Filomatów, recytowano teksty Adama Mickiewicza, J. Jeżowskiego, A. Odyńca, a także odśpiewano „Pieśń filaretów”. Uczniowie przypomnieli również historię brodnickich Filomatów, których los był równie tragiczny jak wileńskich. W drugiej części uroczystości przeprowadzono konkurs „ 1 z 20-tu”, w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich klas. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat historii naszego liceum i obecnego funkcjonowania szkoły.
              Patrz album
            • BIEGI PRZEŁAJOWE

            • I miejsce w 23 Indywidualno - Drużynowych Biegach Przełajowych im. St. Sargalskiego. Zawody reprezentowane przez uczniów:
              Paulinę Sędzik, Wioletę Zyrę, Joannę Patan, Annę Jankowską, Annę Noskowską, Iwonę Kalisz, Agnieszkę Krzywińską, Katarzynę Zakrzewską, Annę Smogorzewską, Monikę Brokos, Martę Wojdyłę, Annę Narodzonek, Annę Rybkę, Marcina Bytnera, Miłosza Jakubowskiego, Rafała Fijałkowskiego, Dariusza Karwowskiego, Adama Dogońskiego, Łukasza Wesołowskiego, Jakuba Konerę, Pawła Michalskiego, Adriana Kopczyńskiego, Mariusza Klakusa, Pawła Miszkurkę, Mariusza Zagórskiego.
              To już ostatnie zawody w roku szkolnym 2008/2009. Wszystkim naszym sportowcom, reprezentującym naszą szkołę w zawodach sportowych, gratulujemy indywidualnych i drużynowych sukcesów sportowych i życzymy powodzenia w następnym roku!
            • MARSZOBIEG TERENOWY

            • W dniu 4 czerwca 2009r. Odbył się 6 Marszobieg Terenowy z próbami sprawnościowymi bieg na dystansie 3 km., strzelanie z wiatrówki, wiedza o sporcie i naszym regionie] z udziałem naszej młodzieży, która zdobyła drużynowo 1 miejsce wśród szkół ponadgimnazjalnych. Sukces stał się udziałem Anny Narodzonek, Natali Szczygłowskiej, Pawła Miszkurki, Pawła Wojewódzkiego, Łukasza Wesołowskiego. Gratulujemy!.
            • II POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY

            • 1 czerwca 2009 roku odbył się w naszej szkole finał II Powiatowego Konkursu Matematycznego im. prof. Jana Adamczaka. W konkursie brali udział uczniowie klas pierwszych ze szkół średnich. Otwarcia konkursu dokonał dyr. I LO mgr Wiesław Łupina. Uczestników konkursu powitał starosta M. Kaźmierkiewicz, życząc im sukcesów w matematycznej rywalizacji. Następnie sylwetkę prof. Jana Adamczaka przedstawiła mgr Ewa Bogacka. Konkurs poprowadził główny organizator mgr Wojciech Wasielewski. W finale II Edycji Konkursu wzięło udział 24 uczniów klas pierwszych. Laureatami zostali:
              I miejsce - Paweł Bytner (I LO)
              II miejsce - Maksymilian Mierzwa (III LO), Dawid Łapiński (I LO)
              Najlepszy wynik w klasach z podstawowym programem nauczania matematyki osiągnęła Anna Fokt (I LO)Zgodnie z zasadami regulaminu konkursu wyróżnienie otrzymał Bartosz Głowacki (III LO) Nagrody dla laureatów konkursu ufundowało Starostwo Powiatowe w Brodnicy.
            • KONFERENCJA ANTYNIKOTYNOWA

            • Dnia 28.05.2009 roku w naszej szkole odbyła się konferencja antytytoniowa pod hasłem „Ostrzeżenia zdrowotne”. Honorowy patronat nad tym
              przedsięwzięciem objął Starosta Powiatowy w Brodnicy p. Waldemar Gęsicki. Organizatorami konferencji byli: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brodnicy oraz I Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy. Celem konferencji było pogłębienie wiedzy o szkodliwości palenia papierosów, uświadomienie młodzieży negatywnych skutków biernego palenia tytoniu oraz promowanie zdrowego stylu życia bez papierosa. Gościliśmy młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy i Zespołu Szkół Rolniczych w Brodnicy. Uczniowie z ZSZ przygotowali prezentację multimedialną poświęconą toksyczności tytoniu. Problem biernego palenia przybliżyli nam uczniowie z ZSR. Natomiast nasi uczniowie z klasy II skoncentrowali się na rysie historycznym tytoniu i palenia.
              Patrz album
            • MISTRZOSTWA W LEKKIEJ ATLETYCE

            • W dniu 26 maja odbyły się Mistrzostwa Województwa w Lekkiej Atletyce Szkół Ponadgimnazjalnych, w których brała udział młodzież naszej szkoły.
              Mistrzowie Województwa Szkół Ponadgimnazjalnych:
              Natalia Szczygłowska – 2 miejsce na 800 m- 2:28 min.
              Mateusz Zagórski - 1 miejsce na 200 m – 22.68 s
              Łukasz Wesołowski – 4 miejsce w skoku w dal – 6.57 m
              Mariusz Klakus – 5 miejsce na 800 m
    • Kontakty

      • I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
      • sekretariat@1lobrodnica.pl
      • 0-56 4982016
      • I Liceum Ogólnokształcące, 87-300 Brodnica, ul. Lidzbarska 14

        87-300 Brodnica
        Poland
      • pon. - pt. w godz. 7.15 - 15.15

        ePUAP: 1LOBrodnica/skrytka
    • Logowanie

  • Biuletyn informacji publicznej