• Aktualności

          • Konkurs wiedzy ekologicznej
            • Konkurs wiedzy ekologicznej

            • Eliminacje szkolne Konkursu wiedzy ekologicznej „O  PRZETRWANIE MATKI ZIEMI” organizowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Toruniu wygrali Łukasz Dembowski z II g i Katarzyna Zawieracz z I c. Oni też uczestniczyli w dniu 26. 05. 2011 w egzaminie testowym. Do finału przeszła Katarzyna  Zawieracz i została zwyciężczynią tego prestiżowego Konkursu. Podczas sesji ekologicznej odbierze nagrodę. Przypominamy też, że Kasia będzie reprezentowała naszą szkolę w finale centralnym XXVI Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, który odbędzie się w dniach 3 – 5. 06. 2011 w Poznaniu.  

            • Spotkanie z prof. dr. hab. Tadeuszem Kaczorkiem

            • Dnia 29 kwietnia 2011 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas III naszej szkoły.

              Pożegnanie uczniów w I LO ma skromną formę, gdyż szczególna uroczystość uhonorowania absolwentów i abiturientów będzie miała miejsce podczas „Różyczkowania” 30 czerwca.

              Mimo to, tego dnia nie zabrakło wielu szczególnych życzeń i wybitnych gości.

               

               Po spotkaniach z wychowawcami i wzruszających słowach Pana Dyrektora skierowanych do uczniów w szkolnej auli, trzecioklasistów zaszczycił jeden z najwybitniejszych absolwentów – prof. dr hab. Tadeusz Kaczorek. Nasz gość z wielkim sentymentem opowiadał o swojej edukacji w naszej szkole, o przywiązaniu do niej i szansach, jakie szkoła Filomatów przed nim otworzyła. Profesor opowiadał o bieżącej sytuacji w świecie naukowym Polski, awansach w karierze naukowej i możliwościach, z których może korzystać student u progu swej kariery. Nie zabrakło również przedstawienia oferty edukacyjnej Politechniki Warszawskiej, z którą profesor związany jest od ponad 60 lat oraz porównań osiągnięć uczelni z innymi uniwersytetami technicznymi Polski i świata. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali Profesora, a po zakończonym wystąpieniu podziękowali mu gromkimi brawami i bukietem kwiatów. Było to kolejne i zapewne nie ostatnie spotkanie z Panem Profesorem. Warto wspomnieć, że Profesor Tadeusz Kaczorek był prorektorem Politechniki Warszawskiej, wieloletnim dziekanem Wydziału Elektrycznego, a obecnie jest Przewodniczącym Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych, wykładowcą wizytującym ponad 20 uczelni, członkiem Państwowej Akademii Nauk. Profesor został wielokrotnie wyróżniony tytułem doktora honoris causa, a także został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od kilku lat nasz wybitny absolwent jest fundatorem stypendium dla najlepszych absolwentów naszej szkoły.    

              Patrz album

            • Marsze na Orientację „Wiosna w Górznie”

              Dnia 30.04 na plaży miejskiej nad jez. Górznieńskim odbyła się coroczna impreza turystyczna -  Marsze na Orientację.

              Trasa była dość trudna (ok. 4 km) i ciekawa; konkurencja spora, ponieważ startowały 103 osoby. Liczyła się orientacja w terenie, spostrzegawczość (niespodzianki sprawiały nie umieszczone na mapie punkty stowarzyszone) i kondycja; warto było trochę pobiegać, żeby zmieścić się w limicie czasowym.

              Impreza zakończyła się ogłoszeniem wyników rywalizacji w Domu Kultury  w Górznie.   W kategorii TU (najtrudniejsza kategoria – zaawansowana) zwyciężyli członkowie klubu SKARMAT z Torunia, 2. miejsce zajęli zawodnicy ze Zdrojów, a na 3. miejscu znaleźli się uczniowie z  SKKT-PTTK  I LO w Brodnicy. Laureaci otrzymali, z rąk burmistrza gminy Górzno, drobne upominki oraz dyplomy.

            • Wyniki konkursu

            •  W czasie trwania Drzwi Otwartych, goście odwiedzający naszą szkołę mieli okazję rozwiązywać okolicznościową krzyżówkę. Oto lista osób, których poprawne rozwiązanie zostało wylosowane. Sylwia Gontowska, Martyna Modrzejewska – Gimnazjum w Jabłonowie Pomorskim, Iwona Jasiewiecka, Anita Chachulska – Gimnazjum w Zbicznie, Maciej Wisiński, Klaudia Marońska – Gimnazjum  nr 1  w Brodnicy, Jola Cieszyńska, Małgorzata Nowaczyk – Gimnazjum  nr 2  w Brodnicy.

               Nagrody niespodzianki są  do odebrania w sekretariacie szkoły.

            • Drzwi Otwarte

            • W dniach 27.04 28.04 I LO odwiedzili gimnazjaliści.

              Przybyli z brodnickich i powiatowych szkół, by poznać ofertę naszej szkoły. 

              Spotkanie w auli szkoły rozpoczął dyrektor szkoły p. Wiesław Łupina, który powitał uczniów, a następnie zaprezentował placówkę.

               

              Pozostałą część poprowadzili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy omówili wszystkie profile proponowane przyszłym licealistom. Gimnazjaliści mieli okazję  posłuchać piosenek w wykonaniu utalentowanych uczniów naszej szkoły,  mocnego brzmienia zespołu muzycznego, a także zobaczyć krótki pokaz Zespołu Teatralnego , skecze w języku polskim i angielskim oraz  grupę taneczną. Poznali funkcjonowanie Samorządu Uczniowskiego, formy spędzania czasu wolnego, które oferuje szkoła i działalność kół zainteresowań. Po spotkaniu w auli gimnazjaliści zapoznali się z bazą szkoły, odwiedzili kilka pracowni, internat, a także obejrzeli stoiska kół zainteresowań i wzięli udział w konkursie.

              Patrz album

            • Na powitanie wiosny

            • W dniach 15-17 kwietnia członkowie Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego (SKKT-PTTK)  wraz z koleżankami i kolegami z kl. 2a i 2g 1 LO w Brodnicy, gościli na biwaku w Ośrodku Wypoczynkowym PTTK w  Bachotku.

              Grupa była pod troskliwą opieką pań profesor: Małgorzaty Pawłowskiej, Joanny Kamińskiej, Ilony Zwierzchlewskiej i Edyty Lulińskiej. 

              Wiosenny wypad połączony był z pracą  na rzecz Stanicy Wodnej PTTK, która polegała głównie na grabieniu liści i uprzątnięciu ich z terenu ośrodka.

              Powszechnie wiadome jest jednak, że nie samą pracą licealista żyje. W przerwach od „intensywnego  wysiłku fizycznego” graliśmy w siatkówkę, koszykówkę, chodziliśmy na piesze rajdy po lesie, czy też wylegiwaliśmy się na pomoście(ale to wersja dla leniwych, lub też jak oni sami wolą się nazywać -„zmęczonych”). W piątek wieczorem zabawy integracyjne poprowadziły dwie urocze członkinie SKKT- PTTK , a w sobotę ok. godziny 18 przed hotelowym telewizorem zgromadzili się fani piłki nożnej, by wspólnie obejrzeć starcie Lecha Poznań z Legią Warszawa. Sobota zakończyła się ogniskiem z kiełbaskami, od którego nikt nie chciał odchodzić, aż do godziny 22. W niedzielny poranek wszyscy rozjechali się do swoich domów senni, zmęczeni, lecz zadowoleni  z wykonanej pracy i przeżytych chwil.

               

               

            • W dniu  26.04.2011r. odbył się w Gdańsku, na Wydziale Prawa i Administracji  Uniwersytetu Gdańskiego II etap konkursu o indeks dziekana.

              Konkurs przeznaczono dla uczniów szkół średnich a jego motywem przewodnim były  Wielkie kodyfikacje prawa cywilnego w XIX i XX wieku.

              Jako główne nagrody przewidziano dwa indeksy - jeden na kierunek „prawo", drugi na kierunek „administracja", uprawniające do rozpoczęcia studiów na Wydziale Prawa i Administracji UG bez rekrutacji.

              Po etapie szkolnym uczennica klasy II G Beata Wiśniewska zakwalifikowała się do etapu drugiego, w którym wraz z licealistami z całej Polski odpowiadała na 30 pytań z zakresu historii i prawa. Wyjazd do Gdańska poprzedziło napisanie pracy na podany temat, która została przez komisję zakwalifikowana do dalszych starań o indeks UG.

          • XXVI Olimpiada Wiedzy Ekologicznej
            • XXVI Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

            •  W dniu 16 kwietnia 2011 r. trójka naszych uczniów: Dembowski  Łukasz II g, Karpińska Milena III c, Zawieracz Katarzyna I c uczestniczyła w eliminacjach wojewódzkich XXVI Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Do finału centralnego przeszła Katarzyna Zawieracz i 3 czerwca 2011 będzie reprezentowała szkołę. Opiekunem grupy był prof.  Wojciech Sobieszczyk.

            • 18.04.2011 w Brodnickim Domu Kultury odbył się III Brodnicki Przegląd Pieśni Patriotycznej. Uczennica, Iwona Sosnowska z klasy I i (opiekun pani prof. Anna Ćwiklińska) z utworem ‘Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos’ w kategorii soliści zajęła I miejsce, zaś zespół wokalny w składzie: Karolina Górecka I d, Lidia Prątnicka I b i Marta Wołojewicz III b (opiekun również pani prof. Anna Ćwiklińska) z piosenką ‘Warszawo Ma’ umiejscowił się na II pozycji. Wokalistkom jak i opiekunce gratulujemy i życzymy kolejnych wysokich lokat.

          • XV Konkursu Wiedzy Biblijnej
            • XV Konkursu Wiedzy Biblijnej

            • 11 kwietnia 2011 r. odbył się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu etap diecezjalny XV Konkursu Wiedzy Biblijnej. 

              Konkurs ten od szeregu lat odbywa się w naszej szkole. W roku tym materiałem konkursu była znajomość wybranych listów św. Pawła, a tekstem źródłowym  Biblia Tysiąclecia (wyd. V). Od 25 lutego do 14 marca br. zgłosiło się do etapu szkolnego 16 osób z klas 1 i 2, których katechetami są ks. Michał Napierała i ks. Bartłomiej Sławiński, który podjął się zorganizowania etapu szkolnego.

              W komisji podsumowującej etap szkolny zasiedli: Dyrektor I LO mgr Wiesław Łupina, ks. Bartłomiej Sławiński oraz ks. Łukasz Skarżyński.

               

              Do etapu diecezjalnego zakwalifikowali się: Magdalena Rakoczy 1 h, Agnieszka Zielińska 1 c, Patryk Zdanowski 1 g. Natomiast w etapie diecezjalnym w siódemce finalistów znalazła się Magdalena Rakoczy i Agnieszka Zielińska, z których pierwsza udaje się na etap ogólnopolski do Niepokalanowa. Życzymy samych sukcesów, zachęcając do uczestnictwa w kolejnych edycjach konkursu.

            • XVII Wielki Turniej Rozrywki

            • 7 kwietnia odbył się w internacie ZSMiE w Toruniu XVII Wielki Turniej Rozrywki. W zawodach brała udział młodzież szkół toruńskich (9 trzyosobowych ekip) oraz gościnnie drużyna naszej szkoły. Turniej składał się z 10 rund, gdzie uczestnicy musieli wykazać się wiedzą ogólną z zakresu różnych dziedzin (muzyki, sportu, historii). Od samego początku rywalizację zdominowała drużyna naszej szkoły w składzie: Daria Czajkowska, Liliana Halat,  Ola Wydzgowska – IIIC ( opiekun p.Marcin Kołodziejski). Oddawane całkowicie rozwiązane prace przed upływem regulaminowego czasu zaowocowały zdobyciem I miejsca. Uczennicom i opiekunowi gratulujemy.

          • Sukces matematyków z I LO
            • Sukces matematyków z I LO

            • 6 uczniów I LO z klasy I i II zakwalifikowało się do finału Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego im. prof. Stefana Banacha w Toruniu. Do konkursu zakwalifikowało się 107 uczniów z woj. kujawsko – pomorskiego. Pierwszego dnia (1. 04. 2011 r.) odbyły się zawody indywidualne, natomiast drugiego (2. 04. 2011 r.) zawody drużynowe. Obydwa konkursy zakończyły się sukcesem naszych uczniów. Uczennica Ewelina Betlejewska z II f (opiekun W. Wasielewski) zajęła II miejsce w zawodach indywidualnych w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym im. prof. Stefana Banacha. Natomiast drużyna w składzie Ewelina Betlejewska  II f (opiekun W. Wasielewski), Patryk Sadowski II e (opiekun M. Ostaszewska), Łukasz Wełnicki II a (opiekun E. Bogacka) zajęła III miejsce w finale tego konkursu. Uczniom i ich opiekunom gratulujemy.

            •    Konkurs Fizyczny LWIĄTKO zakończony.

              Konkurs Lwiątko wzorowany jest na popularnym matematycznym Kangurze.

              Podobnie jak tam, w każdym z 30 zadań należy wybrać jedną z pięciu podsuniętych odpowiedzi.

              Jest na to 75 minut, zatem tempo pracy nieuchronnie prowadzi do przegrzania mózgowego procesora. Ale na tym między innymi ta zabawa polega. Maksymalna liczba punktów wynosi 150.

              Konkurs został przeprowadzony 28 marca 2011r. i rozegrany na pięciu poziomach:

              • Klasy 1-2 gimnazjum
              • Klasy 3 gimnazjum
              • Klasy I liceum i technikum
              • Klasy II liceum i technikum
              • Klasy III liceum, klasy III i IV technikum

              Na pomysł, aby według zasad sprawdzonych w Kangurze zorganizować konkurs z fizyki, wpadli w 2001 roku nauczyciele "uniwersyteckiego" liceum we Lwowie, nawiasem mówiąc, zajmujący się także organizacją Kangura na terenie Ukrainy. Nazwa LWIĄTKO, po ukraińsku LEVENJA, właśnie od Lwowa pochodzi. Pomysł podchwyciło także I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Warszawie, któremu ukraińscy organizatorzy zaproponowali rozszerzenie konkursu na Polskę.

              Taon, kaon...

              Organizatorzy konkursu ustanowili honorowe tytuły dla zwycięzców. Nazwy te zostały zapożyczone od nazw cząstek elementarnych.

              • „hiperon Ω”- dla osób, które otrzymały co najmniej 125 punktów,
              • „kaon”- dla osób, które otrzymały co najmniej 100 i mniej niż 125 punktów,
              • „taon”- dla osób, które otrzymały co najmniej 75 i mniej niż 100 punktów.

               

              Do konkursu na etapie szkoły średniej przystąpiło sześciu naszych uczniów: trzech z klasy trzeciej, dwóch z klasy drugiej i jedna uczennica z klasy pierwszej. Przez 75 minut bardzo ciężko pracowali nad 30 niebanalnymi zadaniami. Poprawne odpowiedzi do zadań uczniowie mogli sprawdzić na stronach organizatora już 01.04.2011r. i nie był to żart primaaprilisowy. Z powody wcześniejszego zakończenia szkoły przez klasy maturalne znamy już wyniki uczniów tych klas. Najbliżej zdobycia tytułu z trójki maturzystów był Michał Ślaźyński 67,5 pkt. Na wyniki pozostałych uczniów czekamy do końca kwietnia.

              Wszystkim Uczniom bardzo dziękuję za odwagę i wzięcie udziału w konkursie fizycznym. Życzę maturzystom powodzenia na egzaminie a na pozostałych uczestników jak i na nowych uczniów liczę w przyszłym roku.

              Nauczyciel prowadzący -  Monika Puc

            • Dziennikarstwo - nie jest straszne

            • W dniach 8-25. marca 2011r. młodzież I LO w Brodnicy (kl. II b, przedstawiciele kl. II h i I e)wzięli udział w Projekcie- „ Młodzież czyta gazety-promocja idei i praktyki samorządu w mediach”. Projekt  realizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko –Pomorskiego i Express Media (wydawcę Dziennika Toruńskiego „ Nowości” i „ Expressu Bydgoskiego”).  W czasie cyklicznych spotkań warsztatowych młodzież poznawała funkcjonowanie samorządu i polityki lokalnej, polski i regionalny rynek prasowy, rolę i istotę prasy jako „ czwartej władzy”. Kolejne spotkania pozwoliły zrozumieć na czym polega praca dziennikarza, jak zbudowana jest gazeta oraz na czym polegają kontakty Rzecznika Urzędu Marszałkowskiego  z mediami ,( co to jest informacja prasowa, event, konferencja prasowa).Podczas wizyty w Toruniu młodzież I LO zwiedziła Biuro Prasowe  Urzędu ,poznała jego istotę i zasady pracy. Na koniec licealiści wzięli udział w zajęciach praktycznych, dotyczących konstruowania informacji prasowej. Ogromne wrażenie wywarła wizyta w Redakcji  „Nowości”, gdzie na żywo można było przyjrzeć się pracy dziennikarza, zobaczyć , jakie są etapy tworzenia czasopisma, zanim trafi ono do czytelników. Na koniec uroczyście wręczono Certyfikaty Uczestnictwa w Projekcie.

            • 56 Ogólnopolski Konkursu Recytatorski

            •  25 marca 2011 r. w Brodnickim Domu Kultury odbyły się eliminacje powiatowe 56 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Wśród 17 osób rywalizujących w Turnieju Recytatorskim znalazła się sześcioosobowa drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego. Jury zdecydowało, że nasz powiat na szczeblu rejonowym będą reprezentowały m. In. Uczennice naszej szkoły: Milena Szczygieł i Anna Kiryluk (obie z kl. I a). Gratulacje dla mistrzyń pięknego słowa!

            • Uwaga Konkurs!!!

            • W związku z obchodzonym w tym roku Międzynarodowym Rokiem Chemii oraz Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie Zespół Samokształceniowy Nauczycieli Chemii angażując się w obchody YIC 2011 oraz MSC-100 organizuje konkurs chemiczny" CHEMIA W MOICH OCZACH-WIEM, ROZUMIEM". Kierowany jest on do wszystkich uczniów Naszego Liceum. Uczniowie przygotowują oryginalną pracę w jednej z trzech kategorii: prezentacja multimedialna, plakat, krótki utwór literacki typu: wiersz, przysłowie, hasło jak np. sławetne "Pamiętaj chemiku młody wlewaj zawsze kwas do wody". Termin i miejsce składania prac: 15 kwietnia godz.10.55 do nauczycieli
              chemii. Więcej informacji na gazetkach w pracowniach chemicznych.

          • Turnieju Wiedzy Pożarniczej
            • Turnieju Wiedzy Pożarniczej

            • 25 marca 2011r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brodnicy odbył się Finał  Powiatowego  Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Duży sukces, w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, odnieśli reprezentanci I Liceum Ogólnokształcącego. I miejsce zajął  Mariusz  Klakus, II miejsce Paweł Leśniewski a III miejsce zajął  Łukasz  Kuczyński – wszyscy z naszego liceum. Wszyscy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez  Wójta Gminy Brodnica , a wręczali je m.in.: Zbigniew Sosnowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie  Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ryszard Bober- Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zdobywca  I  miejsca Mariusz Klakus  będzie reprezentował nasz powiat  w turnieju wojewódzkim.

          • Konkurs recytatorski
            • Konkurs recytatorski

            • W dniu 24 marca 2011r. w Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy odbył się IV Powiatowy Konkurs Recytatorski –poezji i prozy o tematyce patriotycznej dla szkół ponadgimnazjalnych „Sławić wszystko ,co polskie…”.Podczas konkursu jury zwróciło uwagę na  talent  uczniów naszej szkoły ,przyznając III miejsce Justynie Wesołowskiej z klasy Ih oraz  pierwsze wyróżnienie  Annie  Kozikowskiej z klasy IIe.

            • W dniu 3-4 marca 2011 r. rozegrano w hali ZSR w Brodnicy mistrzostwa powiatu szkół ponadgimnazjalnych w p.koszykową.Bardzo dobrze wypadły nasze dziewczęta, które pod opieką p. Katarzyny Łukaszewskiej i p. Dariusza Czaplickiego zajęły I miejsce. Pokonały ZSZ 38:1 oraz ZSR 20:13.Drużyna dziewcząt wystąpiła w składzie: M. Betlejewska, M. Brokos, M. Bruska, K. Góralska, K. Nadarzewska, A. Nowińska, A. Zarębska, D. Zarębska, M. Żuchowska. Po dwóch latach przerwy w rozgrywkach powiatowych wystąpili chłopcy. Wygrali mecz z ZSR , a w finale ulegli ZSZ zajmując II miejsce w powiecie. Chłopcy wystąpili w składzie: L. Cichański, K. Sugajski, P. Wachaczewski, J. Kamiński, L. Aleksandrowicz, K. Kulka, D. Lamparski, P. Kamiński, S. Wąsiewski, M. Bartkowski, M. Kowalkowski

            • Konkurs matematyczny

            • Do II etapu Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego im. prof. Stefana Banacha zakwalifikowało się 7 uczniów I LO: Wachaczewski Patryk II a, Wełnicki Łukasz II a, Paterewicz Paulina II a (opiekun mgr E. Bogacka), Sadowski Patryk II e (opiekun mgr M. Ostaszewska), Mikulski Arkadiusz I e, Sosnowski Jakub I e, Betlejewska Ewelina II f (opiekun mgr W. Wasielewski). Uczniom i opiekunom gratulujemy!

    • Kontakty

      • I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
      • sekretariat@1lobrodnica.pl
      • 0-56 4982016
      • I Liceum Ogólnokształcące, 87-300 Brodnica, ul. Lidzbarska 14

        87-300 Brodnica
        Poland
      • pon. - pt. w godz. 7.15 - 15.15

        ePUAP: 1LOBrodnica/skrytka
    • Logowanie

  • Biuletyn informacji publicznej